logo
Sobota, 20 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Agnieszki, Amalii, Teodora, Bereniki, Marcela – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
100. rocznica ludobójstwa Ormian
 


W roku 2015 przypada 100-lecie ludobójstwa Ormian. Na polskie i światowe obchody złożą się liturgie, konferencje, wystawy i marsze. Między innymi tej rocznicy zostanie poświęcony również list pasterski Konferencji Episkopatu Polski.
 
„Kto dziś pamięta o rzezi Ormian” – powiedział Adolf Hitler w 1939 roku do dowódców Wehrmachtu, wydając rozkaz bezwzględnego zabijania kobiet, starców i dzieci. W 2015 roku przypada 100. rocznica ludobójstwa, które jest uznawane za pierwsze ludobójstwo XX wieku. Za jego początek przyjmuje się datę 24 kwietnia 1915 r., kiedy to na rozkaz władz tureckich w Stambule aresztowano i zabito setki intelektualistów ormiańskich.
 
Między innymi rocznicy ludobójstwa Ormian będzie poświęcony list pasterski Konferencji Episkopatu Polski, który zostanie odczytany w kościołach katolickich w niedzielę 8 listopada. Od 2009 roku druga niedziela tego miesiąca jest obchodzona jako Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym.
 
W marcu br. w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie miało miejsce spotkanie, które  zapowiadało obchody 100. rocznicy ludobójstwa Ormian. Ambasador Armenii w Polsce Edgar Ghazaryan zwrócił uwagę na „tragiczny zbiegiem okoliczności”, jakim jest fakt, że rocznica rzezi Ormian zbiega się z 70. rocznicą wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Wyraził nadzieję, że ludobójstwo Ormian, uznawane za pierwsze w XX wieku, zostanie potępione na całym świecie.
 
"Ludobójstwo Ormian otworzyło bramę do wszystkich nieszczęść XX w. i niestety do ludobójstw, które dzieją się dzisiaj i o których ciągle nie dość mówimy. Musimy o tym pamiętać i taki był sens uchwały podjętej 19 kwietnia 2005 r. przez Sejm, w której uczczono i złożono hołd pomordowanym Ormianom, ale nazwano to ludobójstwem" - mówił senator RP i przewodniczący Polsko-Armeńskiej Grupy Parlamentarnej Łukasz Abgarowicz, zapowiadając 13 marca br. obchody rocznicy zagłady Ormian. Podkreślał, że trzeba o tym mówić szczególnie wobec dramatycznej sytuacji na Bliskim Wschodzie, w Afryce i na Ukrainie.
 
Obchody 100. rocznicy tragicznych wydarzeń w Imperium Osmańskim rozpoczęły się już w marcu i potrwają cały rok. 12 kwietnia br. w uroczystej Eucharystii w bazylice Świętego Piotra w Watykanie uczestniczyli prezydent Armenii Serż Sarkisjan oraz patriarcha Karekin II, zwierzchnik kościoła ormiańskiego. Zwracając się do wiernych ormiańskich, Ojciec Święty Franciszek powiedział m.in., że wspominanie zbrodni dokonanej na ich przodkach jest obowiązkiem, ponieważ "tam, gdzie nie istnieje pamięć, znaczy to, że zło sprawia, iż rana jest wciąż otwarta". - Także dzisiaj jesteśmy świadkami swego rodzaju ludobójstwa, spowodowanego przez ogólną i zbiorową obojętność, przez współwinne milczenie Kaina, który woła: "Cóż mnie to obchodzi?" - mówił Franciszek.
 
Na polskie i światowe obchody 100. rocznicy ludobójstwa Ormian składają się liturgie, konferencje, wystawy i marsze. 23 kwietnia w duchowej stolicy Armenii – Eczmiadzynie, świętymi zostaną ogłoszone wszystkie ofiary ludobójstwa. Jednym z ważnych wydarzeń związanych z tą rocznicą jest też światowe forum przeciwko ludobójstwu w dniach 22-23 kwietnia.  26 maja w sali Carnegie Hall w Nowym Jorku odbędzie się zaś światowa premiera utworu chóralnego skomponowanego z okazji 100. rocznicy ludobójstwa Ormian przez Krzysztofa Pendereckiego.
 
 
W Polsce żyje ok. 20 tys. Ormian. Istnieją trzy parafie ormiańsko-katolickie: w Warszawie, Krakowie i Gliwicach, które pozostają pod opieką metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza, ordynariusza dla katolików obrządku ormiańskiego w Polsce. W naszym kraju działa również placówka Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego.