logo
Czwartek, 25 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Jarosława, Marka, Wiki – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
20. Pielgrzymka Honorowych Dawców Krwi
 


20. jubileuszowa Pielgrzymka Honorowych Dawców Krwi trwa na Jasnej Górze w sobotę, 27 maja pod hasłem: „Dar Krwi darem życia w imię Boże”. Obecni są członkowie Klubów Honorowych Dawców Krwi z całej Polski wraz z rodzinami, przedstawiciele Polskiego Czerwonego Krzyża, przybyły także osoby, które dzięki otrzymanej krwi dziś cieszą się życiem i zdrowiem, a także pracownicy centrów krwiodawstwa - w sumie kilkaset osób. Przybyli także żołnierze Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki z Zegrza, również honorowi krwiodawcy. Wystawiono 35 pocztów sztandarowych. 
 
W czasie pielgrzymki na placu pod Szczytem stanął ambulans Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach, gdzie uczestnicy pielgrzymki oddawali krew - w sumie ponad 14 litrów krwi. 
 
Jak podkreśla ks. płk Zenon Surma, krajowy duszpasterz Honorowych Dawców Krwi, tegoroczna pielgrzymka ma przede wszystkim charakter dziękczynny za 20 lat pielgrzymowania na Jasną Górę. 
 
„Przyjeżdżamy tutaj, aby podziękować Panu Bogu za swoje zdrowie, bo tylko człowiek zdrowy może ofiarować swoją krew – mówi ks. płk Zenon Surma – Ci, którzy idą oddać krew, najpierw muszą wypełnić ankietę, potem bada ich lekarz, jest pobierana krew, która jest od razu badana, i człowiek zdrowy może podzielić się swoim zdrowiem, swoją krwią z ludźmi, którzy są chorzy, którzy potrzebują naszej pomocy. I dlatego pierwsza zasadnicza sprawa – dziękujemy Bogu za dar życia, za dar zdrowia. Druga rzecz, to aby Matka Najświętsza wypraszała potrzebne łaski dla rodzin honorowych dawców, które nas wspierają, ale i jednocześnie, byśmy byli uzdolnieni do tego, aby w sposób bezinteresowny, anonimowy dzielić się własną krwią z tymi, którzy są chorzy, których życie jest zagrożone, by im przywracać nadzieję”. 
 
Nawiązując do akcji oddawania krwi, ks. Zenon Surma wyjaśnia: „Na pewno zawsze są braki, jeżeli chodzi o grupę krwi rzadkiej – rzadka, to czajczy RH-. Jeżeli chodzi o ogólną populację w Polsce, to jest zaledwie 17 % tych z grupą RH-, a najmniej jest z grupą 0 RH-. Stąd, zwłaszcza jeżeli chodzi o te grupy rzadkie, to są te barki, dlatego też serdecznie zachęcam wszystkich do dzielenia się własną krwią, to jest wielkie dziękczynienie Panu Bogu”. 
 
O godz. 11.00 na jasnogórskim Szczycie rozpoczęła się Msza św. w intencji honorowych dawców krwi. Eucharystii przewodniczył ks. płk Zenon Surma, krajowy duszpasterz Honorowych Dawców Krwi. Obecni byli dyrektorzy Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z całego kraju, wśród nich Stanisław Dyląg, dyrektor Centrum z Katowic, skąd przyjechał na Jasną Górę ambulans do poboru krwi. 
 
W imieniu Jasnej Góry pielgrzymów witał o. Jan Poteralski, podprzeor klasztoru. „Bardzo serdecznie dziękujemy wam, ludziom odważnym, mądrym, którzy dzielicie się tym, co najcenniejsze – darem krwi – mówił o. Jan Poteralski – Bądźcie błogosławieni, bądźcie odważni, radośni, tacy, którzy potrafią się dzielić tym, co najcenniejsze. Dziękujemy za tą waszą postawę dzielenia się”. 
 
Na początku Mszy św. ks. płk Surma uhonorował Medalem 20-lecia Krajowego Duszpasterstwa Honorowych Dawców Krwi o. Jana Poteralskiego, podprzeora Jasnej Góry i o. mjr. Kamila Szustaka, paulina, kapelana wojskowego. O. Szustak podzielił się świadectwem swojego honorowego krwiodawstwa. Wspominał, że na Mszę św. prymicyjną zaprosił go kapłan, chorujący w dzieciństwie na białaczkę, któremu o. Kamil ofiarował swoje płytki krwi. 
 
W homilii ks. płk Zenon Surma powiedział, że ofiara krwiodawców z samych siebie jest godna naśladowania. „Wasza krew – wasze życie płynie w żyłach wielu bliźnich; wasza krew - wasze życie pozwala żyć wielu ludziom, których zazwyczaj nie znacie” – powiedział. 
 
Kaznodzieja podkreślił, że wiele ofiar wypadków komunikacyjnych nie przeżyłoby, gdyby nie honorowi dawcy krwi. „Troska o chorych, zawsze miała swe źródło w miłości bliźniego” - powiedział. Przypomniał słowa Chrystusa: „Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich”. Przytoczył także słowa św. Jana Pawła II: „... Jakże wielkie znaczenie w Waszej posłudze ma ożywiona modlitwa i silna wiara. Wy – dla których ideałem stało się naśladowanie Chrystusa, musicie czuć się wezwani do tego, aby w dzisiejszym świecie poprzez Was obecny był Chrystus – lekarz dusz i ciał. Kochajcie i stawiajcie na uprzywilejowanym miejscu służbę chorym. Bądźcie blisko chorych i z otwartym sercem podejmujcie i popierajcie wszelkie inicjatywy, które przez służbę cierpiącym uwielbiają wielkość i godność osoby ludzkiej oraz jej wieczne przeznaczenie. Bądźcie świadkami miłości Kościoła dla cierpiących ...”. Krajowy Duszpasterz Honorowych dawców Krwi zaapelował do krwiodawców, by w dalszym ciągu byli świadkami miłości. Zachęcił także, by miłość prowadziła ich do największej miłości - oddawania życia za przyjaciół swoich poprzez dar krwi. 
 
W procesji z darami krwiodawcy ofiarowali jako wotum w 300. Rocznicę Koronacji Cudownego Obrazu, tablicę przedstawiającą Matkę Bożą Częstochowską, św. Jana Pawła II i św. Maksymiliana Marię Kolbego – Patrona Honorowych Dawców Krwi. 
 
Na zakończenie Mszy św. został wypowiedziany Akt Zawierzenia Honorowych Krwiodawców Matce Bożej. 
 
Jubileuszową pielgrzymkę zakończyło nabożeństwo Drogi Krzyżowej, któremu przewodniczył ks. płk Surma. Rozważania poszczególnych stacji odczytali krwiodawcy z całej Polski. 
 
Organizatorami 20. Pielgrzymki Honorowych Dawców Krwi są Ordynariat Polowy Wojska Polskiego i Krajowe Duszpasterstwo Honorowych Dawców Krwi. Krajowym Duszpasterzem Honorowych Dawców Krwi jest ks. płk Zenon Surma, kapelan Ordynariatu Polowego, dziekan Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych. 
 
o. Stanisław Tomoń 
wykorzystano informację Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego
www.jasnagora.com