DRUKUJ
 
Historia kołem się toczy. Jezuici wracają do edukacji.
 


Czterysta pięć lat upłynęło od ukazania się jezuickiej Ratio studiorum (1599) - Ustawy Szkolnej Towarzystwa Jezusowego, wydanej po długoletnich doświadczeniach.…

Historia kołem się toczy.  Jezuici wracają do edukacji.

Sesja poświęcona wpływowi duchowości ignacjańskiej na edukację.

Czterysta pięć lat upłynęło od ukazania się jezuickiej Ratio studiorum (1599) - Ustawy Szkolnej Towarzystwa Jezusowego, wydanej po długoletnich doświadczeniach. Dzięki temu dokumentowi szkolnictwo jezuickie na świecie rozrosło się do potężnego i jednolitego systemu 700 szkół średnich i 30 uniwersytetów. W chwili obecnej na świecie jezuici prowadzą w 73 krajach świata: 481 szkół średnich, 405 szkół podstawowych, 98 przedszkoli, 30 szkół zawodowych, 125 nieformalnych centrów edukacyjnych oraz 192 uczelnie wyższe, obejmując nauczaniem ok. 1 250 tys. uczniów i studentów. To ciągle świadczy o wielkim potencjale edukacyjnym duchowości ignacjańskiej, ale także o energii jezuitów i wszystkich nauczycieli i wychowawców, którzy współpracują z jezuitami w dziedzinie edukacji.
Co było i jest siłą tego systemu, co spowodowało, że odniósł on tak niebywały sukces? Odpowiedzi na te pytania musimy szukać w duchowości ignacjańskiej, którą żyli i żyją jezuici. Duchowość ta była i jest siłą napędową jezuickiej edukacji.

Jezuici chętnie dzielą się ignacjańską duchowością, gdyż należy ona do spuścizny całego Kościoła. Temu dzieleniu posłuży proponowana sesja.

W czasie sesji zapoznamy się z analizą obecnej sytuacji reformy oświatowej w naszym kraju (Ewa Polak-Pałkiewicz), sięgniemy do historii szkolnictwa jezuickiego w Polsce (o. Piotr Matejski S.I.), poznamy podstawy duchowości ignacjańskiej i kierownictwa duchowego (o. Wacław Królikowski S.I.), spróbujemy odkryć wpływy duchowości na edukację (o. Radosław Robak S.I.) i wreszcie poznać podstawy pedagogii ignacjańskiej (o. Janusz Śliwa S.I.). Treść tych tematów chcemy podjąć także na modlitwie, aby poznawać duchowość ignacjańską nie tylko teoretycznie, ale i praktycznie.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych sesją poświęconą edukacyjnemu aspektowi duchowości ignacjańskiej. Zapraszamy szczególnie nauczycieli, wychowawców, ale także wszystkich, którym droga jest sprawa wychowania.
Termin: 4 - 6 lutego 2005.
Całkowity koszt pobytu (noclegi i posiłki) wynosi 110-130 zł (w zależności od pokoju).
Zgłoszenia można dokonać ze strony internetowej Centrum Duchowości: http://www.jezuici.pl/centrsi/  lub pisząc na adres centrsi@jezuici.pl  bądź listownie:  Centrum Duchowości - Księża Jezuici; 42-226 Częstochowa, ul. św. Kingi 74/84; tel. 034/324 40 19
Więcej informacji - o prelegentach, planie konferencji; lokalizacji, warunkach itp. - można znaleźć na podanej stronie internetowej.  Zapraszamy.


Program sesji

Piątek 4.02.2005
· 17.00 Msza św. - homilia o. K. Michulec S.I., Dyr. Gimnazjum i Liceum Jezuitów w Nowym Sączu.
· 18.00 kolacja.
· 19.00 Konferencja wprowadzająca: Czym jest pedagogia ignacjańska? - o. J. Śliwa S.I., Theotokos, Gliwice.
· 20:30 Wprowadzenie do modlitwy porannej -        o. R. Robak S.I., GiL Jezuitów w Nowym Sączu.

Sobota 5.02.2005
· 7.30 Modlitwa indywidualna.
· 8.00 Śniadanie.
· 9.00 Konferencja: Nasze dziedzictwo - historia edukacji jezuickiej w Polsce - o. P. Matejski S.I., GiL Jezuitów w Nowym Sączu.
· 10.15 Przerwa na kawę.
· 10.45 Konferencja: Analiza sytuacji oświatowej w Polsce - czego potrzebujemy? - Pani Ewa Polak-Pałkiewicz .
· 13.00 Obiad.
· 14.30 Konferencja: Kierownictwo duchowe jako ważny element pedagogii ignacjańskiej -       o. W. Królikowski S.I., Centrum Duchowości       w Częstochowie
· 15.30 Czas na modlitwę, spowiedź lub  rozmowę.
· 17.00 Msza św. - homilia o. R. Robak S.I.
· 18.00 Kolacja
· 19.00 Konferencja: Duchowość ignacjańska w edukacji - o. R. Robak S.I.
· 20.00 Wprowadzenie do modlitwy porannej -         o. W. Królikowski S.I.
· Możliwość wyjścia na Apel Jasnogórski.

Niedziela 6.02.2005
· 07.30 Modlitwa indywidualna
· 08.00 Śniadanie
· 09.00 Dzielenie w grupach
· 11.00 Msza św. - homilia o. K. Michulec S.I.
· 12.00 Obiad.

 

Prelegenci

Pani Ewa Polak-Pałkiewicz - dziennikarka, znana publicystka.

O. Wacław Królikowski S.I. - rekolekcjonista i kierownik duchowy w Centrum Duchowości Księży Jezuitów w Częstochowie. Wykładowca teologii duchowości na Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie - Sekcja "Bobolanum". Uzyskał doktorat z teologii duchowości na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie.

O. Kazimierz Michulec S.I. - doktor duchowości, specjalista duchowości kościołów wschodnich. Wieloletni vice-rektor Collegium Rusicum w Rzymie. Sekretarz nuncjusza apostolskiego w Rosji. Obecnie dyrektor Gimnazjum i Liceum Jezuitów w Nowym Sączu.

O. Piotr Matejski S.I. - nauczyciel historii w Gimnazjum i Liceum Jezuitów w Nowym Sączu. Absolwent Kolegium Teologicznego w Neapolu i Wydziału Historii UJ. Wykładał w Wyższej Szkole Filozoficzno - Pedagogicznej Ignatianum w Krakowie. Przygotowuje doktorat z historii.

O. Radosław Robak S.I. - nauczyciel religii i technologii informacyjnej w Gimnazjum i Liceum Jezuitów w Nowym Sączu. Absolwent elektroniki na AGH w Krakowie i teologii w Milltown Institute w Dublinie, Irlandia.

O. Janusz Śliwa S.I. - dyrektor Centrum Dialogu i Kształcenia Theotokos w Gliwicach oraz Katolickiego Instytutu Zarządzania. Specjalista w dziedzinie zarządzania. Promotor wolontariatu europejskiego