DRUKUJ
 
Stowarzyszenie Rodziców po Poronieniu www.poronienie.pl
 


Bycie mamą niesie ze sobą różne wydarzenia - dające dumę, zadowolenie, szczęście, radość i codzienną, przejawiającą się w drobiazgach, zwykłą miłość. Te uczucia potrafią pojawić się już wtedy, gdy kobieta dowiaduje się, że nosi w sobie nowe życie. Już od pierwszych chwil nie tylko czuje się matką, ale jest nią w rzeczywistości.

Niestety, jest spora grupa matek, która obecnością swojego dziecka, może cieszyć się tylko przez krótki czas. W Polsce ponad 40 tysięcy kobiet każdego roku doświadcza poronienia, 2 tysiące dzieci rodzi się martwo, a kolejne 8 tysięcy  nie dożywa osiemnastych urodzin. Dzień Matki, tak radosny w swoim przekazie, dla osieroconej mamy jest szczególnie trudny i bolesny. To właśnie w takim dniu tęsknota za zmarłym dzieckiem staje się wyjątkowo silna.

Stowarzyszenie Rodziców po Poronieniu pragnie przypomnieć o osieroconych rodzicach i zachęcić do udzielania emocjonalnego wsparcia mamie, która doświadczyła odejścia swojego dziecka. Nie bójmy się rozmowy o trudnych sprawach. Czasami wystarczy gotowość do wysłuchania albo okazanie, że my też pamiętamy w takim dniu o zmarłym dziecku.

Żałoba rządzi się swoimi prawami i nie musi być tak, że z każdym dniem będzie łatwiej. Częściej bywa tak, że te lepsze okresy, gdy życie wydaje się jako tako znośne, przeplatane są takimi, gdy ból odzywa się ze zwiększoną siłą. Dobrze, jeśli w takich momentach jest obok ktoś, kto potrafi wysłuchać ze zrozumieniem, życzliwością i bez oceniania jakiejkolwiek postawy osoby w żałobie.

Matka po stracie może doświadczać różnych uczuć - gniewu, apatii, rozdrażnienia, odrętwienia, tęsknoty, ale także miłości do dziecka, które odeszło. Pozwólmy przeżyć jej ten czas tak, żeby te uczucia mogły się wypalić. Jest to długi i bolesny proces, ale tylko dzięki jego przeżyciu można odzyskać radość życia i pogodzić się z sobą i ze światem.

Stowarzyszenie Rodziców po Poronieniu jest organizacją non-profit, niosącą wsparcie rodzicom doświadczającym straty dziecka w trakcie ciąży. Poprzez portal internetowy www.poronienie.pl, grupy samopomocowe, pomoc prawną, szkolenia dla personelu medycznego  pragniemy propagować wiedzą na temat różnych aspektów poronienia oraz uwrażliwić otoczenie na sytuację osób, które znalazły się w takiej sytuacji.

Na forum internetowym poronienie.pl znajduje się wątek “Co byś chciała usłyszeć w Dniu Matki od innych?” - zapraszamy do jego lektury http://www.poronienie.pl/forum/topic.php?id=4587

Ze Stowarzyszeniem można się skontaktować pisząc na adres e-mail poczta@poronienie.pl lub dzwoniąc do przedstawicieli Stowarzyszenia: 

692 006 778  – Warszawa
508 311 914 –  Warszawa
609 199 992 –  Bydgoszcz
606 321 291 –  Gdańsk
604 472 204 – Elbląg
600 685 285 – Poznań
501 446 411 – Szczecin
607 182 008 - Bielsko-Biała
504 296 634 – Olsztyn
781 554 334 – Iława