DRUKUJ
 
Gimnazjalistki z Szymanowa
 


Uczennice klas pierwszych Prywatnego Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego Sióstr Niepokalanek w Szymanowie modliły się w środę, 28 września na Jasnej Górze. Dziewczyny ubrane były w szkolne mundurki z marynarskim kołnierzem. 
 
„Mamy tradycję, że każda pierwsza klasa gimnazjum powierza się Matce Bożej na Jasnej Górze, wprawdzie nasza szkoła także jest przy sanktuarium Matki Bożej, Białej Pani Jazłowieckiej, i gimnazjum jest pod wezwaniem Matki Bożej Jazłowieckiej, a liceum i jakby początkowo cała historia szkoły to jest właśnie patronka naszej szkoły Matka Boża Jasnogórska, stąd taka tradycja, że co roku pierwsze klasy przyjeżdżają na Jasną Górę – mówi s. Wirginia, niepokalanka z Szymanowa – Na pałacu, w którym mieści się nasza szkoła, jest piękny ryngraf Matki Bożej Częstochowskiej” - dodaje. 
 
W Prywatnym Gimnazjum i Liceum Sióstr Niepokalanek w Szymanowie podejmowana jest praca wychowawcza w duchu bł. Marceliny Darowskiej, założycielki Zgromadzenia Sióstr Niepokalanego Poczęcia NMP. System wychowawczy przez nią stworzony do dziś funkcjonuje w szkołach Zgromadzenia. System opiera się na czterech zasadach: nauczyć dzieci żyć Bogiem; nauczyć, żeby były dobrymi Polakami; nauczyć, żeby kochały obowiązek; nauczyć dzieci myśleć. 
 
„Nasza szkoła powstała w czasach, kiedy nie było koedukacyjnych szkół, a poza tym w myśl naszej założycielki bł. Marceliny Darowskiej, której przeżywamy w tych dniach 20-lecie beatyfikacji, Pan Bóg złożył taką myśl, że mamy się poświęcić odrodzeniu Polski przez wychowanie kobiety. Pan Bóg jej objawił, że Polska powstanie, kiedy w Polsce będą mądre, święte, piękne kobiety. To były czasy zaborów, kiedy Polski nie było na mapach, a jej Pan Bóg dał objawić, że tak będzie – opowiada s. Wirginia – I rzeczywiście już ponad 150 lat prowadzimy szkoły, teraz już nie tylko dla dziewcząt, ale w Szymanowie pozostała szkoła tylko dla dziewcząt, i rzeczywiście zadają nam pytania, czemu tylko dla dziewcząt. Nawet ostatnio na radzie pedagogicznej zastanawiałyśmy się, czy nie będzie więcej kandydatów do szkoły, jak będą też chłopcy. Ale wiemy już, że nawet naukowe badania wskazują na to, że w takiej grupie dziewczęta lepiej się rozwijają w swoim gronie, na swoim poziomie, oczywiście nie bronimy im kontaktów z chłopcami, jeżdżą często też do domu. Ale to grono, sama jestem też wychowanką i mam takie doświadczenie, że stwarza pewną atmosferę przyjaźni, jakiegoś innego rodzaju intymności, i stąd właśnie żeńskie szkoły i stąd ten piękny wzór – Matka Boża”. 
 
Mszy św. odprawionej o godz. 9.30 w Kaplicy Matki Bożej przewodniczył i homilię wygłosił ks. Tomasz Rusiecki, wikariusz biskupi ds. życia konsekrowanego diec. kieleckiej. Słowa powitania wypowiedział o. Jan Poteralski, podprzeor Jasnej Góry. „Jesteśmy na Jasnej Górze, aby umocnić naszą wiarę, aby dziękować miłosiernemu Bogu za łaskę powołania do świętości czy to w kapłaństwie, w zakonie, czy w małżeństwie” – powiedział o. podprzeor. 
 
o. Stanisław Tomoń 
www.jasnagora.com