DRUKUJ
 
O chrześcijaństwie i kulcie Matki Bożej Jasnogórskiej w Korei
 


Konferencja naukowa „Korea w Polsce. Polska w Korei” odbywa się w poniedziałek, 28 listopada w Kaplicy Różańcowej na Jasnej Górze. Celem konferencji jest przybliżenie historii chrześcijaństwa na tych terenach i rozwijającego się kultu Matki Bożej Jasnogórskiej w Korei Południowej. Spotkanie zostało zorganizowane przez Towarzystwo Naukowe Dziedzictwa Emigracji Akademii Jana Długosza w Częstochowie i Klasztor OO. Paulinów na Jasnej Górze. Konferencja jest podsumowaniem tegorocznej pracy badawczej tzw. projektu koreańskiego dr hab. Beaty Urbanowicz i dr hab. Julii Dziwoki z Towarzystwa Naukowego Dziedzictwa Emigracji AJD. 
 
„Dzięki pięknym zbiegom okoliczności udało się nawiązać kontakt z panią prof. Beatą Urbanowicz i panią prof. Julią Dziwoki z Akademii Jana Długosza w Częstochowie, i okazało się, że to są panie, które całą swoją pracę badawczą, poświęcają polskiej emigracji, a szczególnie kwestiom związanym z kultem Matki Bożej, z troską o rozwój chrześcijaństwa wśród Polaków rozproszonych po całym świecie. Z tej współpracy Jasnej Góry i Akademii Jana Długosza zrodziła się wpierw wystawa w Sali Rycerskiej pokazująca kult Matki Bożej Częstochowskiej na całym świecie. Ta wystawa była niezwykła, bo pokazywała kościoły i sanktuaria i w Stanach Zjednoczonych, i w Australii, i w Korei, i w ogóle w Azji, w najdalszych częściach świata. To nam otworzyło oczy na to, jak promenowanie Jasnej Góry i Jasnogórskiej Ikony obecne jest praktycznie na całym globie. I wreszcie zaowocowała dzisiejszą konferencją, konferencją o chrześcijaństwie w Korei, o chrześcijaństwie szczególnie właśnie skoncentrowanym także na kulcie jasnogórskim. Odkrywamy takie miejsca, do których dotarła ikona Matki Bożej, takie miejsca, w których jest ona czczona” – mówił o. dr Michał Legan, paulin, Uniwersytet św. Jana Pawła II w Krakowie. 
 
„Osobiście się z tego bardzo cieszę – zaznaczył o. Legan - Bo my czasami myślimy o Jasnej Górze jako o zamkniętym miejscu, otoczonym murami, gdzie ewentualnie ktoś może przyjść, żeby Matkę Bożą spotkać. Ale przecież od dawna jest już tak, że to Matka Boża wychodzi do ludzi na krańce ziemi. Wszędzie tam, gdzie się pojawi Jej oblicze, tam Ona jest obecna”. 
 
„Konferencja jest pokłosiem i zamknięciem naszego projektu koreańskiego, który realizowałyśmy od początku 2016 roku. Efektem pierwszym był wyjazd do Korei, uczestnictwo w Kongresie Archiwistów Świata, następnie kontakt z Hankuk University, gdzie znajduje się Departament Studiów Polskich. Tam miałyśmy wykład 8 września, a wykładowi towarzyszyła od 3 do 11 września wystawa ‘Częstochowa duchową stolicą Polski’. Udało się tę wystawę pokazać po powrocie w Sali Rycerskiej, a cały projekt był pod patronatem generała Zakonu Paulinów i przeora Jasnej Góry, stąd jesteśmy dzisiaj goszczeni przez Jasną Górę - opowiada dr hab. Julia Dziwoki – Jest to konferencja o charakterze zamkniętym. Jest to ciągle jeszcze bardzo wąski temat, mało znany, nieliczne ośrodki się nim zajmują. Można powiedzieć, że my jako Akademia Jana Długosza pojechaliśmy w ślad za Uniwersytetem Warszawskim, Poznańskim i Jagiellońskim. Także jako czwarty ośrodek pojawiliśmy się w Korei”. 
 
Słowo powitania do uczestników konferencji skierował o. Mariusz Tabulski, definitor generalny Zakonu Paulinów. „To dla nas wielka radość, że możemy w tym dziele badawczym współpracować, kiedy czcigodne panie profesorki zwróciły się do nas” – podkreślił. 
 
Wśród gości zostali powitani m.in.: prof. Janusz Kapuśniak, prorektor ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą Akademii im. Jana Długosza; prof. Agnieszka Czajkowska, dziekan Wydziału Filologiczno-Historycznego AJD oraz Henryk Kasiura, wicestarosta częstochowski. 
 
Pierwszy wykład wprowadzający nt. „Polskie ślady w Korei doświadczenia i perspektywy” poprowadziła dr hab. Beata Urbanowicz, następnie dr hab. Julia Dziwoki opowiedziała o katolicyzmie w Korei. Dr hab. Łukasz Gacek ze Stowarzyszenia CTA-Closer to Asia w Krakowie, Instytut Bliskiego i Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego przedstawił temat: „Korea w polityce zagranicznej Polski”. 
 
W dalszej kolejności wystąpią: ks. dr hab. Paweł Wolnicki, prof. AJD w Częstochowie wykład pt. „Prawne i administracyjne instytucje duszpasterstwa migracyjnego. (Próba rekonstrukcji na przykładzie archidiecezji częstochowskiej)”; dr Jakub Taylor z Sung Kyun Kwan University, Republika Korei Południowej: „Polskie badania nad prawem zwyczajowym we Wczesnej Korei: studium nad osobowym charakterem prawa”; Mariusz Drapikowski, artysta, bursztynnik, który jako pierwszy zawiózł obraz Matki Bożej Częstochowskiej do Korei: „2 Gwiazd w Koronie Królowej Pokoju - Ołtarz ‘Uwielbienie Pana w jedności i pokoju’ do Sanktuarium w Namyang”; dr Lucjan Buchalik, Muzeum Miejskie w Żorach: „Między nauką a biznesem – Wacław Sieroszewski w Żorach”; Katarzyna Podyma, Muzeum Miejskie w Żorach: „Badacz i jego teren jako inspiracja kolekcji muzealnej”; o. dr Michał Legan, Uniwersytet św. Jana Pawła II w Krakowie: „O płaczu Hioba w Korei. Studium teologiczno-filmoznawcze na podstawie filmu Milyang (reż. Lee Chang-dong, 2007)”. 
 
Słowo do uczestników wypowiedział także ks. Paweł Zawadzki, pallotyn posługujący od 26 lat w Republice Korei Południowej. „Ksiądz dokonał tam bardzo wiele, bo jako jeden z nielicznych Polaków dotarł właśnie na tę ziemię i ją zdobył, a dzisiaj, dzięki niemu, jest ona dla nas przyjazna” – podkreśliła podczas przedstawienia gości dr hab. Beata Urbanowicz. 
 
Na zakończenie konferencji zostanie wyświetlony film „Kim Ki Dok” w reż. Patricka Yoki i Jolanty Krysowatej. 
 
 
Na rozpoczęcie konferencji o godz. 9.30 została odprawiona Msza św. w Kaplicy Cudownego Obrazu, przewodniczył jej o. Michał Legan. 
 
W homilii o. Michał Legan mówił: „Wszyscy z krańców świata, z najbardziej egzotycznych miejsc i z miejsc, które są nam najbliższe, ze wszystkich miejsc, wszyscy zostaniemy na końcu świata zgromadzeni w jedno u stołu, mówi Jezus Chrystus, z Abrahamem, Izaakiem i Jakubem. Jaki to będzie stół? To będzie stół wiecznej, trwającej bez końca Eucharystii, która nastąpi na końcu czasów w Niebie, i która będzie przede wszystkim wypełniona błogosławioną, piękną, uszczęśliwiającą obecnością Jezusa Chrystusa. Taką obietnicę daje nam dzisiaj Pan Jezus w Ewangelii na naszą koreańską konferencję, żeby nam powiedzieć, że gromadzi wszystkich z Zachodu i Wschodu, i że gromadzi przy swoim stole. Dlatego jest ta Eucharystia na otwarcie konferencji, żebyśmy sobie uświadomili, że ten zapowiadany dzień, że ta obietnica już tu i teraz się wypełnia, bo za chwilę Chrystus stanie na tym ołtarzu, tu i teraz będzie wieczność, tu i teraz będzie Niebo, tu i teraz będzie zrealizowana obietnica Boża o zbawieniu każdego człowieka, zbawieniu z miłości i miłosierdzia”. 
 
Aktualnie w Korei chrześcijanie stanowią ok. 10 %, z czego 8% to katolicy. Liczba ta ciągle wzrasta. 
 
o. Stanisław Tomoń 
www.jasnagora.com