DRUKUJ
 
100 lat Papieskiej Unii Misyjnej
 


Jak każdego roku w okresie wspomnienia patrona misji św. Franciszka Ksawerego, Papieska Unia Misyjna oraz Dyrekcja Krajowa Papieskich Dzieł Misyjnych zorganizowała na Jasnej Górze sesję misjologiczną oraz całonocne czuwanie modlitewne. Ten rok, to rok dziękczynienia za 100-letnią działalność Papieskiej Unii Misyjnej w Polsce i na świecie. Spotkanie trwało w dniach 3-4 grudnia. Na wspólną modlitwie przybyli: przyjaciele i sympatycy PUM oraz członkowie Kół Żywego Różańca, w sumie ponad 400 osób. 
 
Ks. prał. Tomasz Atłas, dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych wskazuje: „Rok jubileuszu przypomniał nam, że jesteśmy ochrzczeni, tzn. że jesteśmy wszczepieni w misję Kościoła, w misję niesienia Chrystusa do każdego człowieka bez wyjątku. Charyzmatem Papieskiej Unii Misyjnej, która świętuje swoje 100-lecie, dzisiaj dziękujemy tu u Matki za te 100 lat pięknej działalności, jest właśnie budzenie ducha misyjnego najpierw u kapłanów, potem u seminarzystów, osób konsekrowanych, po to, aby oni z kolei tym duchem rozpalali swoje parafie, swoje wspólnoty. Można więc powiedzieć, że ten polski jubileusz 1050-lecia Chrztu i ten powszechny 100-lecia Papieskiej Unii Misyjnej, fantastycznie ze sobą korespondują”. 
 
„Misyjność tak naprawdę trwa od Pięćdziesiątnicy – zwraca uwagę ks. prof. Marek Tatar, Uniwersytet Kard. Stefana Wyszyńskiego, Katedra Mistyki Chrześcijańskiej – Czyli to jest dzieło Kościoła od jego początku. I my, którzy cieszymy się 1050-leciem Chrztu, w duchu dziedzictwa i miłosierdzia, musimy poczuć głęboki ciężar odpowiedzialności misyjnej”. 
 
„Polska ma duży wkład w dzieło misyjne. Mamy bardzo dużo misjonarzy, zarówno diecezjalnych, jak i zakonnych, ale musimy też zobaczyć, jak to się ma wobec proporcji powołań, i wtedy bardziej świadomie będziemy podchodzili do całego problemu. Cieszymy się jeszcze wielką ilością powołań w Polsce i musimy też uczyć się w związku z tym dzielić. Spotkałem niedawno biskupa z Karagandy, który przyjechał, przepraszam za słowo, żebrać o trzech księży” – opowiada ks. prof. Marek Tatar. 
 
„Ewangelia nie jest tylko dla nas – podkreśla kapłan – Nie możemy tylko patrzeć na to, że my mamy wystarczającą ilość kapłanów, jeszcze. Ale musimy otaczać troską innych i modlić się, to jest zadanie każdego chrześcijanina”. 
 
Za dzień powstania Unii Misyjnej Duchowieństwa (dzisiaj Papieskiej Unii Misyjnej) uznaje się 31 października 1916 r. PUM założył w Rzymie włoski kapłan bł. Paweł Manna. Obchody stulecia to również czas zachęty do poznania jego osoby. Nazwany on został przez Papieża Jana XXIII 'nowym Kolumbem przedsięwzięć misyjnych'. Do PUN należą nie tylko kapłani, ale również osoby konsekrowane, seminarzyści oraz wielu świeckich zaangażowanych czynnie w duszpasterstwo czy prace katechetyczną. Metody pracy PUM to przede wszystkim formacja misyjna kleryków. 
 
Spotkanie na Jasnej Górze zainaugurowała Msza św. odprawiona w sobotę, 3 grudnia o godz. 14.00 w Kaplicy Cudownego Obrazu pod przewodnictwem abp Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. 
 
„Dziękujemy Panu Bogu za 100 lat działalności tej pięknej instytucji, która zebrała to, co było rozproszone tzn. zebrała działalność poszczególnych zgromadzeń, zakonów, pojedynczych ludzi, w jedną wielką organizację, która pomaga w sposób sprawniejszy przeprowadzić to wszystko, co jest naszym najświętszym zadaniem: misje” – powiedział na rozpoczęcie Eucharystii abp Gądecki. 
 
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski oparł homilię na trzech punktach: na czym polega misja, jak realizował powołanie misyjne św. Franciszek Ksawery i do czego zobowiązują się współcześni pracownicy i członkowie PUM. 
 
„Święty niepokój misyjny winien animować wszystkich ochrzczonych – podkreślił kaznodzieja – Nie może być dla nas rzeczą obojętną, że tak wielu ludzi żyje na pustyniach duchowych. Jest dziś tak wiele rodzajów pustyń: pustynia ubóstwa, pustynia głodu i pragnienia, pustynia porzucenia i samotności i zranionej miłości, pustynia życia z dala od Boga, jest to oddalenie dusz, które żyją bez świadomości swojej ludzkiej godności na drodze ich własnego bytowania. Ciągle przybywa zewnętrznych pustyń w naszym świecie, ponieważ coraz liczniejsze są pustynie wewnętrzne”. 
 
„Skoro powołanie chrześcijańskie jest ze swej natury również powołaniem do apostolstwa, prośmy Matkę naszego Zbawiciela, Panią Jasnogórską o misyjny zapał dla wszystkich wierzących, o wzbudzenie nowych powołań misyjnych pośród ochrzczonych. Niech dzisiejszy jubileusz utwierdzi nas w przekonaniu, że nam wszystkim potrzeba misyjnego nawrócenia, rozbudzenia świadomości misyjnej, takiej reformy struktur kościelnych, by stały się one bardziej misyjne – powiedział na zakończenie – Trzeba nam bardzo Kościoła, który jest w drodze ku człowiekowi i narodom, Kościoła, który niesie ludziom nadzieję”. 
 
Po Eucharystii w Sali o. Kordeckiego rozpoczęła się sesja misjologiczna. Uczestnicy spotkania wysłuchali cyklu konferencji: temat „Od chrztu do misji” podjął ks. prof. Marek Tatar, „O aktualnych wyzwaniach stojących przed PUM” mówił abp Henryk Hoser, wykład pt. „Miłosierdzie drogą do świętości misjonarza” wygłosił ks. prof. Stanisław Urbański. W dalszej kolejności podczas sesji została zaprezentowana książka o bł. Pawle Manna. Na zakończenie o posłudze opowiedział o. Juan Carlos Araya, misjonarz z Argentyny. 
 
Po Apelu Jasnogórskim, który poprowadził ks. prał. Tomasz Atłas, nastąpiło całonocne czuwanie modlitewne. W programie były m.in.: modlitwa różańcowa, Adoracja Najświętszego Sakramentu, nabożeństwo za wstawiennictwem bł. Pawła Manny i uroczyste przyjęcie kandydatów do PUM oraz prezentacja przyszłych misjonarzy z Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie. 
 
Mszy św. o północy przewodniczył abp Salvadore Pannacchio, Nuncjusz Apostolski w Polsce. „Najświętsza Maryja Panna jest wzorem dla każdego należącego do Papieskiej Unii Misyjnej, bo to właśnie Maryja z radością, wiernością i posłuszeństwem przyniosła na świat Bożego Syna, Zbawiciela, na którego przyjęcie przygotowujemy się w czasie tej adwentowej drogi” – mówił w homilii abp Pannacchio. 
 
„Od tygodnia Kościół w Polsce przeżywa nowy rok duszpasterski pod hasłem: ‘Idźcie i głoście’. Pragniemy wypełniać to polecenie Pana dzień po dniu, zaczynając od własnego nawrócenia, do którego dzisiaj wzywa nas Słowo Boże. Czynimy to w tej szczególnej chwili, gdy dziękujemy Bogu za 100-lecie powstania Papieskiej Unii Misyjnej. Jakże możemy nie podziwiać osoby i dzieła bł. Pawła Manny, był on przede wszystkim gorliwym misjonarzem, ale również wychowawcą nowych misjonarzy, a wreszcie założycielem Papieskiej Unii Misyjnej” – przypomniał kaznodzieja. 
 
„Dla każdego wierzącego, tak jak i dla całego Kościoła sprawa misji winna być na pierwszym miejscu, ponieważ dotyczy wiecznego przeznaczenia ludzi i odpowiada tajemniczemu i miłosiernemu planowi Bożemu. To również odpowiedź na wskazania papieża Franciszka, który wciąż wzywa do misji. Misja łączy się z miłością do Jezusa, ale jednocześnie z miłością do Jego ludu” – podkreślił arcybiskup. 
 
o. Stanisław Tomoń 
 
www.jasnagora.com