DRUKUJ
 
Kolędowanie z Jasnogórskim Chórem Mieszanym
 


Jasnogórski Chór Mieszany im. NMP Królowej Polski pod dyrekcją Marcina Lauzera kolędował w piątek, 30 grudnia w jasnogórskiej bazylice. 
 
„Kolęda jest narracją – zauważył Marcin Lauzer - Proszę spojrzeć na kolędę ‘Wśród nocnej ciszy’, jest cisza, jest ciemno, nie ma jeszcze Boga w człowieku, potem nagle pojawia się, paterze przybiegają i krzyczą: ‘ach witaj Zbawco’. Trudno byłoby zaprzestać śpiewania na drugiej zwrotce, bo właśnie trzecia zwrotka jest kwintesencją dwóch poprzednich. A na końcu przenosimy się o 20 wieków, tu w nasze czasy: ‘i my czekamy na Ciebie Pana’, kto wie, może chodzi o przyjście powtórne”. 
 
Do wspólnego kolędowania zaproszeni zostali również wierni, którzy przybyli na koncert. Odśpiewano m.in. „Wśród nocnej ciszy”, „Cicha noc”, „Gdy się Chrystus rodzi”, „Anioł pasterzom mówił”, „Ciesz się, wesel Betlejem” „Tryumfy Króla Niebieskiego”, „Dzieciątko się narodziło”, „Przybieżeli do Betlejem pasterze”, „Przybądźcie tu z wiarą”, „W żłobie leży” oraz „Bóg się rodzi”. 
 
o. Stanisław Tomoń 
www.jasnagora.com 
 
 
Jasnogórski Chór Mieszany im. NMP Królowej Polski powstał w 1952 roku. Od początku swego istnienia zespół miał na celu upiększanie głównych uroczystości jasnogórskich, jak również Mszy niedzielnych. Pierwszym dyrygentem był Eugeniusz Brańka, który zgromadził chórzystów na Jasnej Górze, również opracował i skomponował wiele utworów dla tego chóru. Kolejnymi dyrygentami byli: Janusz Muszyński i Józef Siedlik, którzy przez kilkanaście lat swojej działalności znacznie poszerzyli repertuar zespołu. Chór wykonywał dzieła wybitnych kompozytorów, jak Oratorium „Stworzenie Świata” Józefa Haydna, Magnificat J.S.Bacha, a obecnie Mszę „Koronacyjną” i Requiem W.A.Mozarta z wybitnymi zespołami muzyków jak: Capella Gedanensis, Orkiestra Jasnogórska, Filharmonia Sudecka, chór Filharmonii Częstochowskiej, Rezonans con tutti Zespół Kameralistów Miasta Częstochowy. W swej historii chór brał udział w dwóch nagraniach płytowych ilustrujących muzykę w sanktuarium jasnogórskim i leśniowskim, a także rejestruje ustawicznie kolejne nagrania w danym roku liturgicznym. Od 2005 roku chórem dyryguje Marcin Lauzer, absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach, który jest kontynuatorem tradycji śpiewaczej tego zespołu. Obecny dyrygent pracuje nad stopliwością brzmienia zespołu; wprowadził młodzież - tak więc chór skupia amatorów śpiewu o podobnych zainteresowaniach muzycznych, będących w różnym wieku, wytwarzając w ten sposób międzypokoleniowe tradycje. Chór wciąż się rozwija, rozszerzając swój repertuar o utwory z różnych gatunków muzyki religijnej zarówno tej z górnej półki, jak i tej lekkiej, pielgrzymkowej. Śpiew w chórze daje chórzystom wiele radości i satysfakcji duchowej. Jest ogromny zaszczyt śpiewać na Jasnej Górze w duchowej stolicy narodu polskiego, wśród wielu osobistości, na uroczystościach papieskich, jak również reprezentując Jasną Górę w Polsce i zagranicą. Chór nieustannie jest otwarty na nowych śpiewaków. W zespole niejednokrotnie śpiewają osoby, które udzielają się jednocześnie w chórach parafialnych. Dyrygent respektuje ten stan rzeczy i nie zamyka możliwości udzielania się równocześnie w parafii i na Jasnej Górze, bowiem występy i uczęszczanie na próby są w takich sytuacjach indywidualnie rozpatrywane i ustalane. Od 2010 roku chór należy do Stowarzyszenia Caecilianum w siedzibie w Warszawie, dzięki czemu poszerzyły się możliwości udziału w koncertach, przesłuchaniach, szkoleniach czy konkursach w przyszłości. W 2011 roku chór zdobył wyróżnienie na VII Ogólnopolskiego Przeglądu Chórów Kościelnych Pieśni Pokutnej i Pasyjnej Metropolii Górnośląskiej – Żory 2011, zaś w 2012 roku zdobył Grand Prix na Przeglądzie Pieśni Pasyjnej w Koziegłówkach.