DRUKUJ
 
W dominikańskiej wspólnocie chętnie pielgrzymujemy
 


27. Piesza Pielgrzymka Dominikańska z Krakowa dotarła w czwartek, 9 sierpnia na Jasną Górę. W największym skwarze dnia, w samo południe 9 grup stanowiących pielgrzymkę pojawiło się przed jasnogórskim Szczytem – w sumie 1360 osób. 
 
Niektórzy pątnicy ostatnie metry pokonali bardzo dynamicznie, wbiegając pod figurę Maryi Niepokalanej z głośnymi okrzykami radości. Niektórzy z radosnym śpiewem uwielbienia, słowem i gestem chwaląc Pana. Kolejni rodzinnie, pchając wózki dziecięce lub niosąc maluchy na ramionach. Może bardziej niż inni zmęczeni trudem drogi, bo pod ich baczną opieką była dzień i noc najmłodsza latorośl pielgrzymki. A jeszcze inni na znak pokuty zdjęli buty i weszli pod Jasną Górę boso, spokojnym krokiem, w wielkim modlitewnym skupieniu. Ta różnorodność to główna cecha Pielgrzymki Dominikańskiej. Jak mówią jej uczestnicy, tu każdy znajdzie coś dla siebie. 
 
Pielgrzymi w czasie 7 dni pokonali trasę liczącą ok. 160 km. Wędrowali w grupach: Dziewiętnastka związana z duszpasterstwem młodzieży „Przystań” z Krakowa, studenci czyli Beczka 1 i Beczka 2, dalej Pokuta prowadzona przez o. Adama Szustaka, od tego roku Cisza 1 wędrująca pod nazwą – Dorośli, Cisza 2, grupa Janki związana ze wspólnotą uwielbienia i ewangelizacji „Janki” działająca przy krakowskim klasztorze dominikanów oraz Rodzinna 1 i nowo powstała grupa Rodzinna 2. 
 
„Jest to pielgrzymka skupiająca wszystkich, którzy mają coś wspólnego z dominikanami, studentów, starszych, młodzież. Są grupy bardziej pokutnicze, są grupy bardziej radosne i dla studentów, na przykład ‘Beczki’ z dominikańskiego duszpasterstwa akademickiego, są grupy bardziej uwielbieniowe, bardziej spokojne. Jest wszystko, po prostu po dominikańsku” – opowiada Hubert, z obsługi pielgrzymki. 
 
Agnieszka pielgrzymowała w grupie pokutnej prowadzonej przez o. Adama Szustaka. „Intencje były potężne, więc nie ukrywam, że była to, pewnie tak jak dla każdego, pielgrzymka trudna. Gdyby nie była trudna, to byśmy nie poczuli tej mocy. To była naprawdę pielgrzymka, która przemieniła nas zupełnie. To było widać na każdym kroku, jak Pan Bóg działał w tych ludziach, jak nas uczył miłosierdzia, jak nas dotykał – mówi Agnieszka – Każdy dzień był wyzwaniem, każdy dzień był nowym doświadczeniem, nowym spotkaniem drugiego człowieka i Pana Boga i zupełnie niezwykłym doświadczaniem wspólnoty. Uczyliśmy się słuchać Pana Boga w nas, słuchać tego, co On ma nam do powiedzenia, słuchać tego, jak chce nas przemieniać”. 
 
Hasłem tegorocznej pielgrzymki były słowa z Listu św. Pawła Apostoła do Rzymian: „Otrzymaliście ducha przybrania za synów”. „Taka była nasza intencja, żeby przypomnieć wszystkim uczestnikom pielgrzymki o naszej godności, tożsamości dzieci Bożych, chcieliśmy o tym przypomnieć, żeby się w tej tożsamości chrześcijańskiej każdy z nas mógł nawrócić i odnowić” – wyjaśnia o. Piotr Ciuba, przewodnik pielgrzymki. 
 
„W tym roku jako dominikanie idziemy chyba na rekord, bo 39 braci wzięło udział w tym roku w pielgrzymce, wszyscy nasi tegoroczni neoprezbiterzy – 7 braci. Bardzo się z tego cieszę, bo to jest pomoc nie tylko dla przewodników poszczególnych grup, ale bardzo konkretna pomoc dla uczestników pielgrzymki, bo mogą skorzystać z rozmowy, spowiedzi sakramentalnej w czasie drogi, to bardzo ważne – mówi o. Piotr i dodaje – To jest znak, kiedy my jako bracia idziemy w pielgrzymce. Ludzie mogą widzieć, że żyjemy razem i pracujemy razem, że rzeczywiście jesteśmy wspólnotą”. 
 
Mszy św odprawionej przed Cudownym Obrazem o godz. 13.00 przewodniczył o. Marek Rozpłochowski, homilię wygłosił o. Rafał Szymko. Słowa powitania w imieniu ojców i braci paulinów wypowiedział o. Jan Poteralski, podprzeor Jasnej Góry. Na zakończenie głos zabrał o. Paweł Kozacki, prowincjał dominikanów. 
 
Dominikańska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę wyruszyła po raz pierwszy w 1993 roku. Wcześniej jako słynna grupa „9”, organizowana przez duszpasterstwo akademickie „Beczka”, była częścią Pielgrzymki Krakowskiej. „Dziewiątka” przyciągała tak wielką liczbę pielgrzymów z całej Polski, że konieczne stało się utworzenie osobnej pielgrzymki. I od 27 lat pielgrzymka dominikańska rozwija się, wciąż przyciągając młodszych i starszych chętnych do wyruszenia na pątniczy szlak prowadzący na Jasną Górę. 
 
o. Stanisław Tomoń 
www.jasnagora.com