logo
Czwartek, 28 marca 2024 r.
imieniny:
Anieli, Kasrota, Soni, Guntrama, Aleksandra, Jana – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
31. lipca – Msza Posłania eksponująca sakrament Chrztu
 


Młodzi, których na Campusie Misericordiae może być nawet 1,5 mln, odnowią przyrzeczenia chrzcielne zapisując swoją datę chrztu na białych szarfach. – Chrzest jest elementem, który jednoczy niezależnie od kultury, języka, kontynentu – mówi ks. Marek Hajdyła, szef Departamentu Wydarzeń Centralnych. 
 
Godzinki na początek
 
Niedzielne Wydarzenie Centralne nawiązuje do sakramentu Chrztu Świętego, który jest powtórnym narodzeniem człowieka i fundamentem więzi z Bogiem. Pre-wydarzenia, rozpoczynające się o godz. 7.00 Godzinkami ku czci NMP, przygotują pielgrzymów do finalnej Mszy Posłania. – Tak dobrze znaną Polakom modlitwą chcemy podzielić się z młodzieżą z całego świata – mówi Weronika Griszel, koordynator Departamentu Wydarzeń Centralnych. Czas oczekiwania ma Eucharystię wypełnią też śpiewy z udziałem ruchu Lednica 2000, ale również zagranicznych zespołów m.in. The Sun z Włoch, Achinoam Nini z Izraela. 
 
Odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych
 
Uczestnicy mszy świętej w momencie, kiedy następuje Credo, będą odnawiać przyrzeczenia chrzcielne. Założą symbolizujące chrzest białe szarfy, na których wypiszą datę swojego Chrztu, jako symbol przyjęcia ich do grona dzieci Bożych. – Chcemy, żeby każdy kto wybiera się na niedzielną mszę posłania, wcześniej sprawdził datę swojego Chrztu, tak aby miał świadomość, kiedy został ochrzczony i dlaczego jest w tej wspólnocie – mówi ks. Marek Hajdyła. Szarfy będą rozdawane pielgrzymom na Campusie Misericordaie na podstawie identyfikatora. Dopełnieniem odnowienia chrzcielnego pielgrzymów będą świadectwa młodych osób wyświetlane w formie filmów, które można będzie zobaczyć z pre-wydarzeniach przed Mszą Posłania. Opowiedzą oni jak Chrzest wycisnął na nich niezatarty znak Bożej obecności, podkreślając jednocześnie jakie znaczenie, oprócz daty Chrztu, ma miejsce, w którym go przyjęliśmy. 
 
Rozesłanie Iskry Miłosierdzia
 
Na zakończenie liturgii Ojciec Święty wręczy sześciorgu młodym ludziom reprezentującym wszystkie kontynenty Iskrę Miłosierdzia, z którą powrócą do swoich krajów, aby z Krakowa rozprzestrzeniła się na cały świat. Natomiast po południowej modlitwie Anioł Pański papież Franciszek ogłosi miejsce kolejnych Światowych Dni Młodzieży i tą wiadomością zakończą się Wydarzenia Centralne. 

Ołtarz pojedzie do Rwandy
 
Sobotnia adoracja Najświętszego Sakramentu odbędzie się na ołtarzu zaprojektowanym przez Mariusza Drapikowskiego. Trafi on potem do rwandyjskiego miasta Kibeho, miejsca objawień maryjnych, w którym trwać będzie nieustająca modlitwa o pokój, w ramach idei „12 Gwiazd w Koronie Maryi Królowej Pokoju” (w miejscach szczególnie doświadczonych skutkami konfliktów zbrojnych utworzono 12 Ośrodków Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu w intencji pokoju).
 
Ewelina Słomka
fot. Marianna Gurba

 
www.krakow2016.com