logo
Czwartek, 24 maja 2018 r.
imieniny:
Joanny, Zdenka, Zuzanny, Marii – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Abp Skworc: Nie jesteście dla naszego kraju problemem
 


To słowa, które skierował do braci górniczej metropolita katowicki podczas Eucharystii w intencji górników sprawowanej w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Jastrzębiu Zdroju. Do zebranych skierował apel wypływający z liturgii słowa dzisiejszej niedzieli: „Czuwajcie!”.
 
Abp Wiktor Skworc przewodniczył uroczystej Eucharystii w intencji braci górniczej w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Jastrzębiu Zdroju. Msza św. została odprawiona z okazji zbliżającego się wspomnienia św. Barbary.
 
Metropolita katowicki w homilii zaznaczył, że praca górników jest niezwykle niebezpieczna. – Wykonując swoją pracę, codziennie ocieracie się o eschatologię czyli o rzeczy ostateczne człowieka, ponieważ nigdy nie wiadomo, czy liczba szczęśliwych zjazdów na szychtę będzie równa liczbie szczęśliwych wyjazdów. Przytoczył też kilka przykładów tragicznych wydarzeń, jakie miały miejsce podczas pracy górników. Wspomniał 120 rocznicę katastrofy w kopalni „Kleofas” w Katoiwcach, która miała miejsce w 186 roku. W wyniku katastrofy zginęło 140 górników.
 
Abp Skworc przypomniał także o dramatycznych wydarzeniach, które miały miejsce 35 lat temu pod kopalnią „Wujek” w Katowicach oraz tragiczny wypadek w kopalni „Halemba” z 2006 roku, gdzie w wyniku wybuchu metanu zginęło 23 górników.
Metropolita katowicki zatrzymał się także nad sytuacją gospodarczą i ekonomiczną branży górniczej w naszym kraju. – Drodzy Górnicy, w górniczej branży mamy do czynienia z wieloma niewiadomymi. Dominuje jednak oczekiwanie na jej radykalne uporządkowanie. Jest ono obowiązkiem właściciela kopalń – Skarbu Państwa. Na Górnym Śląsku i nie tylko, oczekujemy ładu w odniesieniu do tej branży, która od kilku dziesięcioleci przeżywa czas zmian i niepewności. Pomimo trudności w jej restrukturyzacji, w przyszłość patrzymy z optymizmem! – apelował.
 
Abp Skworc podkreślił także rolę węgla i górnictwa jakie odgrywa na szczeblu krajowym mówiąc, że jest to jedyne paliwo, którego mamy pod dostatkiem. – To wyłącznie ono zapewnia naszej Ojczyźnie niezależność energetyczną – dodał.
 
- Wydaje się, iż obrano właściwy kierunek zmian, polegający na łączeniu górnictwa i energetyki. Ponadto, dzięki nowoczesnym technologiom węgiel wykorzystywany jest w przemyśle chemicznym – mówił abp Skworc.
 
Metropolita katowicki zauważył także poprawę jaka ma miejsce w branży górniczej. – Myślę także o konkretnych działaniach naprawczych, choćby tu, w Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Przed rokiem, zrozumieniem trudnej sytuacji i odpowiedzialnością wykazała się załoga Spółki oraz związkowcy. Podpisano porozumienie ograniczające wynagrodzenia na okres 3 lat. Umowa ta – pionierska w skali kraju – w połączeniu z innymi działaniami restrukturyzacyjnymi, już daje efekty w postaci polepszającej się perspektywy na przyszłość – podkreślił hierarcha.
 
Nawiązując do rozpoczętego okresu Adwentu i dominującego w nim aspektu czuwania abp Skworc powiedział, że „w czuwanie przed Bożym Narodzeniem wpisujemy na Górnym Śląsku nadzieję i oczekiwanie na to, że racjonalnie porządkowanie górnictwa węgla kamiennego będzie postępowało naprzód”. – Branża ta nie jest bytem bez twarzy. Górnictwo to przede wszystkim ludzie, zintegrowane i przywiązane do tradycji środowisko, kultywujące chrześcijański etos pracy – dodał.
 
Metropolita katowicki wyraził też oczekiwania społeczności górniczej. – Oczekujemy więc zachowania miejsc pracy – nawet wtedy, jeśli trzeba będzie pogodzić się z „wygaszaniem” tych kopalń, w których eksploatacja stanie się niemożliwa czy wręcz śmiertelnie niebezpieczna – mówił.
 
- Jest rzeczą ważną, że w sprawach przyszłości górniczej branży i konkretnych kopalń trwa dialog społeczny; tak dzieje się m.in. na poziomie Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego i Branżowego Zespołu Trójstronnego ds. Bezpieczeństwa Socjalnego Górników – powiedział metropolita katowicki. Podkreślił także, że „dziś na płatności publicznoprawne górnictwa składają się 43 różnego rodzaju podatki i obciążenia”. – Tymczasem słyszymy raz po raz, że górnictwo/górnicy ciągle są dotowani. Uczciwość wymaga, aby opinia publiczna była poinformowana, jakie środki górnictwo przekazuje do budżetu państwa; ile wnosi poza tym dobrem, jakim w naszym kraju jest węgiel, źródło energii i gwarant energetycznego bezpieczeństwa państwa – podkreślił abp Skworc.
 
Kończąc homilię metropolita katowicki aby świętowanie uroczystości ku czci św. Barbary, „przyczyniło się do rozwiązania skomplikowanych problemów górniczej branży, z której Polska, Polacy i my mieszkańcy Górnego Śląska, możemy być nadal dumni”.
 
Eucharystia w intencji górników była sprawowana przez metropolitę katowickiego w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Jastrzębiu-Zdroju z okazji zbliżającego się wspomnienia św. Barbary, patronki górników, która szczególnie jest czczona przez brać górniczą.
 
www.archidiecezja.katowice.pl