logo
Czwartek, 28 marca 2024 r.
imieniny:
Anieli, Kasrota, Soni, Guntrama, Aleksandra, Jana – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Abp Skworc: Państwo ma stwarzać poczucie bezpieczeństwa
 


- Do państwa należy stworzenie poczucia bezpieczeństwa w zakresie gwarancji indywidualnej wolności i własności, stabilności i jasności prawa oraz sprawnych służb publicznych, zwłaszcza podatkowych - mówił metropolita katowicki abp Skworc podczas Eucharystii z okazji 95 lat katowickiej Izby Rzemieślniczej.
 
W katowickiej katedrze Chrystusa Króla metropolita górnośląski abp Wiktor Skworc przewodniczył Eucharystii z okazji 95 lat Izby Rzemieślniczej w Katowicach oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości. Podczas homilii zwrócił uwagę na rolę państwa w tworzeniu poczucia bezpieczeństwa dla pracodawców i pracowników.
 
- Do państwa należy stworzenie poczucia bezpieczeństwa w zakresie gwarancji indywidualnej wolności i własności, stabilności i jasności prawa oraz sprawnych służb publicznych, zwłaszcza podatkowych. Niestabilność prawa, nękanie rzemieślników kontrolami, dowolność w interpretacji prawa i rozporządzeń, nie służą przedsiębiorczości i podejmowaniu ryzyka działalności gospodarczej - mówił hierarcha do zgromadzonych w katowickiej katedrze.
 
Metropolita górnośląski zauważył, że udało się „uchwalić i częściowo wdrożyć pakiet „100 zmian dla firm”. Równocześnie zauważył, że razem z przedsiębiorcami trzeba ubolewać „że wciąż nie doszło do uchwalenia kluczowej ustawy określanej pompatycznie „konstytucja biznesu”.
 
Zwracając się do obecnych w kościele parlamentarzystów i samorządowców zachęcał ich do tego, by „nie szczędzili wysiłku, by umożliwić wszystkim prowadzącym działalność gospodarczą, wykorzystanie tej szansy, jaką stwarza członkostwo w Unii Europejskiej”. - W tym miejscu, poniekąd dla przestrogi, przytoczę słowa jednego ze znanych polskich – może nie rzemieślników, ile przedsiębiorców: „Unia Europejska to wielki rynek i wielka szansa. Tam wygrywają najlepsi. Ale nasi przedsiębiorcy nie będą mieli w tej grze żadnych szans, jeśli będą mieli założone dyby, zresztą polskie, a nie unijne” (R. Kluska). Czas najwyższy, aby w naszym kraju przywrócić wolność gospodarczą i ukrócić dolegliwość państwowej biurokracji, która się wyalienowała i zatraciła poczucie społecznej służby, został już dawno przekroczony - powiedział abp Skworc.
 
Wprowadzając do Eucharystii proboszcz katedry ks. Łukasz Gaweł zapewnił także o modlitewnej pamięci w jej trakcie o bezrobotnych. - Polecamy ich Bożej Opatrzności - mówił.
 
Głos podczas Eucharystii zabrał także Prezes Katowickiej Izby Rzemieślniczej zapewniając wszystkich o tym, że zawsze każda uroczystość jubileuszowa rozpoczyna się od modlitwy. - Nie wyobrażamy sobie tego inaczej - mówił.
 
Katowicka Izba Rzemieślnicza oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości rozpoczęła swoją działalność w 1922 r., co czyni ją jedną z najstarszych w kraju. W czasie swojej działalności została odwiedzona m.in. przez rezydenta Francji Charllesa de Gaullea i prezydenta Polski prof. Lecha Kaczyńskiego. Gośćmi było też kilku premierów i wielu ministrów. Swój jubileusz Izba rozpoczęła od Eucharystii w katowickiej archikatedrze.
 
 
www.archidiecezja.katowice.pl