logo
Piątek, 19 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Alfa, Leonii, Tytusa, Elfega, Tymona, Adolfa – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Abp Skwroc: Trzeba kontynuować misję głoszenia prawdy
 


Z takim apelem zwrócił się metropolita katowicki abp Wiktor Skworc do wiernych obecnych na celebracji Wigilii Paschalnej w katowickiej katedrze Chrystusa Króla.
 
Pod przewodnictwem metropolity górnośląskiego abp. Wiktora Skworca sprawowano w katowickiej Archikatedrze Chrystusa Króla liturgię Wigilii Paschalnej w Wielką Noc.
 
 - Trzeba abyśmy podjęli, kontynuowali misję głoszenia prawdy i wnoszenia Bożego światła w dzieje ludzkiej rodziny - mówił abp Skworc. - Nadeszła nasza kolej! Świadomi naszej roli w łańcuchu pokoleń ochrzczonych, weźmy Chrystusowe światło! Światło nadziei i życia! I pamiętajmy, że łańcuch jest mocny siłą każdego ogniwa - apelował.
 
Hierarcha przybliżając znaczenie symboli liturgicznych podczas celebracji Wigilii Paschalnej podkreślił znaczenie odnowienia przyrzeczeń chrztu świętego. - Każdego z was - tak jak dzisiaj celebrans - w czasie odnowienia przyrzeczeń chrztu: świat – ochrzczeni i nieochrzczeni - będą pytać o wiarę: Czy wierzysz w Boga, czy wierzysz w Jezusa Chrystusa.. umęczonego i pogrzebanego, który powstał z martwych.. czy wierzysz w Ducha Świętego, święty Kościół powszechny, obcowanie świętych, zmartwychwstanie ciała i życie wieczne? Jest to najważniejszy dialog w roku liturgicznym, najważniejsze pytania i ostatecznie zobowiązania, które zawierają się w dwóch słowach: wyrzekam się i wierzę!  Wszystko, co nastąpi potem jest / powinno być/ to tylko prostą konsekwencją wiary w rzeczywistość paschy; w nasze przechodzenie z Jezusem ze śmierci do życia - mówił.
 
Kończąc homilię podkreślił, że „zmartwychwstanie to ostateczne zwycięstwo miłości, bo miłość zwycięża wszystko”. - Miłości nie da się pokonać, bo Bóg jest Miłością! - zaznaczył hierarcha.
 
Wraz z metropolitą katowickim uroczystą liturgię Wigilii Paschalnej celebrowali biskupi katowiccy Adam Wodarczyk oraz Marek Szkudło. W katedrze byli też licznie zgromadzeni księża, siostry zakonne oraz wierni świeccy.
 
PIerwszy raz w historii archidiecezji katowickiej w Liturgii Wigilii Paschalnej uczestniczyła wspólnota neokatechumenalna z parafii św. Jadwigi w Chorzowie, która po wielu latach przygotowań odnowiła wraz z całym zgromadzeniem liturgicznym przyrzeczenia chrzcielne.
 
ks.sk
fot. Krzysztof Gawor
www.archidiecezja.katowice.pl