logo
Sobota, 20 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Agnieszki, Amalii, Teodora, Bereniki, Marcela – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Peter G. Riddell, Beverly Smith Riddell
Anioły i Demonyw różnych religiach świata
 


Autorzy: Peter G. Riddell, Beverly Smith Riddell
Przekład: Marek Chojnacki
Wydawca: WAM
Rok wydania: 2009
ISBN: 978-83-7505-252-7
Format: 124 x 194
Stron: 352
Rodzaj okładki: miękka 

Kup tą książkę

 

Książka jest zbiorem tekstów teologów i religioznawców, badających różne i często odległe tradycje wierzeń w innych kulturach.

***

Została poświęcona rozumieniu bytów nadprzyrodzonych w różnych religiach, kwestii walki duchowej, związku duchów z pojawieniem się zła, wpływie aniołów i demonów na życie człowieka, ich roli w chorobie i cierpieniu, egzorcyzmom, używaniu talizmanów, świętych tekstów i rytuałów do zdobycia duchowych mocy lub przezwyciężenia ich wpływu. Całość koncentruje się na ukazaniu spraw dotyczących współczesności.
Autorzy podjęli także ważny problem. Czy tematyka wierzeń o aniołach i demonach w innych religiach jest obecna w kulturze masowej, zwłaszcza w filmach, literaturze i muzyce? Czy obraz który tam odnajdujemy nie ulega nienaturalnemu zniekształceniu?

***

Tematem tej książki jest świat duchowy, przestrzeń pomiędzy człowiekiem i Bogiem; zebrane w niej teksty badają poglądy wyznawców różnych tradycji religijnych odnoszące się do zamieszkujących tę dziedzinę istot. Ludzie pojmują bóstwo i bóstwa w sposób niezwykle zróżnicowany; mimo to pomiędzy poszczególnymi systemami wierzeń i kultur występuje wiele podobieństw.

Grupa studiów nad religią, kulturą i komunikacją, powołana przez Stowarzyszenie Tyndale, stanowi forum, na którym spotykają się i wymieniają poglądy chrześcijańscy teologowie i religioznawcy zajmujący się badaniem różnych tradycji religijnych. Od roku 1996 grupa ta spotyka się na dorocznych konferencjach. Większość rozdziałów tej pracy to teksty zaprezentowane na konferencjach w roku 2004 i 2005.

Szczególnym obszarem zainteresowań obu wspomnianych konferencji był świat duchowy: zastanawiano się na nich zwłaszcza nad tym, w jaki sposób w różnych religiach - w sposób mniej lub bardziej sprecyzowany - formułowane są pojęcia i wierzenia odnoszące się do aniołów i demonów.

***

Spis treści:

Autorzy 
Spis terminów i skrótów 
Wstęp: angelologia i demonologia w różnych tradycjach
religijnych 
1. Sfera duchowa w tradycyjnych religiach afrykańskich
Keith Ferdinando  
2. Demony i wyrzucanie złych duchów w afrykańskim
ruchu zielonoświątkowym
Allan Anderson
3. Zielonoświątkowcy i anioły
William K. Kay  
4. Diabeł charyzmatyków - demonologia chrześcijańskich
wspólnot charyzmatycznych
Nigel  Scotland  
5. Związywanie mocarza, czyli defekt wyłączonego środka
Martin Parsons 
6. Sury i asury w hinduizmie
Theodore Gabriel
7. Manthirawadi - południowoindyjski zraniony wojownik-
uzdrowiciel
Chris Gnanakan  
8. Jak przemawia Allach: islamskie anioły, diabły i tsunami
z 2004 roku
Peter G. Riddell  
9. Anioły w ustnej tradycji islamu, od Koranu aż
po Al-Tha'labiego
Andrew G. Bannister 
10. Anioły i demony w ludowych wierzeniach islamskich
Bill A. Musk   
11. Zmagania z nieistniejącym: Kurs cudów a problem zła
Ruth Bradby  
12. Satanizm i subkultura heavy metalu
Christopher Partridge 
13. Nie tylko aureole i rogi: anioły i demony w zachodniej
kulturze masowej
Amy Summers-Minette  
Dodatek A
Dodatek B 

 
Zobacz także
Jacek Salij OP
Nie mam wątpliwości co do istnienia szatana, gdyż wyraźnie mówił o nim i działał przeciwko niemu Syn Boży, Jezus Chrystus, w którego wierzę. Podkreślam, że nie tylko mówił o nim, ale również działał przeciwko niemu. Czysto teoretyczne uznanie, że szatan jest kimś realnym, wydaje się bowiem niemal tak samo jałowe, jak zaprzeczanie jego istnieniu.
 
Ks. Adam Serafin SDS
Kiedy synod Kościoła Lokalnego w Kantonie Luzerna z 5 Listopada 2003 wydał oświadczenie, w którym domagał się zniesienia celibatu księży katolickich, dopuszczenia kobiet do święceń kapłańskich, umożliwienia żonatym księżom pełnienia urzędów w Kościele zawrzalo w Kościele szwajcarskim...
 
o. Wojciech Żmudziński SJ
Pragnąc być wychowawcą z autorytetem, stajemy przed trudnym zadaniem towarzyszenia młodemu człowiekowi w odkrywaniu świata i nadawaniu znaczenia jego codziennym działaniom. Trudno nie ulec pokusie wskazywania palcem na gotowe odpowiedzi, gdy brakuje nam czasu i cierpliwości. „Tak mówi Kościół, w naszej rodzinie zawsze tak było, przecież to jest oczywiste, tak się po prostu nie robi i koniec dyskusji.” Często, z lęku przed błędami, jakie mogą popełnić dzieci, sami odpowiadamy na nurtujące je pytania i cieszymy się, że myślą tak jak my. Ciekawe jak długo będą podobne do nas?  
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS