logo
Piątek, 19 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Alfa, Leonii, Tytusa, Elfega, Tymona, Adolfa – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Apel o modlitwę w intencji ofiar handlu ludźmi
 


Do tego, aby „modlitwą i czynem” wesprzeć ofiary osób zajmujących się handlem ludźmi zachęca sekretarz generalny Episkopatu bp Artur Miziński. „W Roku Miłosierdzia pochylmy się nad dramatem i cierpieniem tych, których uczyniono niewolnikami, odzierając ich z człowieczeństwa” – czytamy w apelu z okazji II Międzynarodowego Dnia Modlitw i Refleksji na temat Walki z Handlem Ludźmi. Decyzją Ojca Świętego Franciszka jest on obchodzony 8 lutego, we wspomnienie św. Józefiny Bakhity.
 
Pochodząca z Sudanu św. Józefina Bakhita jako dziecko została porwana i sprzedana do niewoli, w której spędziła wiele lat. Po wykupieniu przez włoskiego konsula odzyskała wolność i wstąpiła do zgromadzenia Córek Miłości.  W jej liturgiczne wspomnienie, 8 lutego od ubiegłego roku w Kościele powszechnym jest obchodzony Międzynarodowy Dzień Modlitw i Refleksji na temat Walki z Handlem Ludźmi.
 
Sekretarz Generalny Episkopatu w apelu na ten dzień zachęca do włączenia się w diecezjach i parafiach w nocną modlitwę Koronką do Miłosierdzia Bożego w intencji współczesnych niewolników i ludzi dręczonych. Akcję modlitewną zainicjowała sieć BAKHITA przy Konsulcie Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w Polsce. Celem sieci jest m.in. pomoc ofiarom handlu ludzi, w tym tworzenie w całej Polsce anonimowych, interwencyjnych punktów pomocowych.
 
 
Warszawa, dnia 29 stycznia 2016 r.
 
APEL
Sekretarza Generalnego Konferencji Episkopatu Polski
na II Międzynarodowy Dzień Modlitwy i Refleksji
na temat Walki z Handlem Ludźmi
 
Papież Franciszek w ubiegłym roku ogłosił liturgiczne wspomnienie św. Józefiny Bakhity, przypadające w dniu 8 lutego, Międzynarodowym Dniem Modlitwy i Refleksji na temat Walki z Handlem Ludźmi.
 
Odpowiadając na wezwanie Ojca Świętego, gorąco zachęcamy, aby modlitwą i czynem wesprzeć ofiary osób zajmujących się tak niegodziwą działalnością przestępczą, jaką jest handel ludźmi.  
 
W Roku Miłosierdzia pochylmy się nad dramatem i cierpieniem tych, których uczyniono niewolnikami, odzierając ich z człowieczeństwa. Chociaż osobiście nie jesteśmy w stanie dotrzeć z pomocą do wielu pokrzywdzonych, moc naszej modlitwy może ich wesprzeć w każdej sytuacji i w każdym miejscu, gdzie doznają nieludzkiego traktowania.
 
Podejmując konkretne uczynki miłosierdzia, włączmy się w  naszych diecezjach i parafiach w nocną modlitwę Koronką do Miłosierdzia Bożego w intencji współczesnych niewolników, ludzi dręczonych, żyjących w ciemnościach i pozbawionych nadziei, do której zachęca nas Sieć Bakhita do Spraw Przeciwdziałania i Pomocy Ofiarom Współczesnych Form Niewolnictwa przy Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych.
 
Trwajmy w modlitewnej łączności wierząc, że Bóg bogaty w miłosierdzie obdarzy łaską i zmiłowaniem tych, którzy potrzebują naszej pomocy i wsparcia. 
 
Bp Artur G. Miziński
Sekretarz Generalny
Konferencji Episkopatu Polski