logo
Piątek, 19 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Alfa, Leonii, Tytusa, Elfega, Tymona, Adolfa – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Bogdan Nowak
Apostolstwo Chorych w Polsce
Źródło
 


 W roku 1925 w Holandii, w niewielkiej parafii Bloemendaal, miejscowy proboszcz ks. L.J. Willenborg założył Stowarzyszenie Apostolstwo Chorych. Zostało ono zapoczątkowane Triduum Eucharystycznym, w program którego wchodziła: Msza św. z błogosławieństwem Najśw. Sakramentem, adoracja Najśw. Sakramentu i uroczyste nakładanie rąk na chorych oraz nieszpory połączone z indywidualnym błogosławieństwem Najśw. Sakramentem. Takie Triduum organizował ks. Willenborg co miesiąc. Do tych, którzy w tych modlitwach nie mogli uczestniczyć, wysyłał listy, zawierające porządek Triduum, modlitwy, formularz mszalny, hymny, antyfony i pieśni. Swoje poparcie dla inicjatywy apostoła chorych wyraził ordynariusz Haarlemu ks. bp Augustin Josef Caller, w liście z 10 maja 1926 roku. Potem poparły tę piękną służbę wśród chorych i cierpiących episkopaty Francji, Belgii, Ameryki Południowej i Polski.
 
12 sierpnia 1934 r. Stolica Apostolska zatwierdziła Apostolstwo Chorych w Bloemendaal, z prawem erygowania powstających sekretariatów Apostolstwa oraz nadała mu specjalne odpusty. W Polsce dzięki staraniom chorych, głównie Adeli Głażewskiej ze Lwowa i K. Berkan z Poznania oraz poparciu ks. Willenborga, ks. abp B. Twardowski erygował 2 maja 1930 roku we Lwowie sekretariat Apostolstwa Chorych, powołując na sekretarza ks. Michała Rękasa. Na wniosek Prymasa Polski ks. kard. Augusta Hlonda, Konferencja Episkopatu Polski przekształciła sekretariat w Centralę Krajową Apostolstwa Chorych z siedzibą we Lwowie, którą po drugiej wojnie światowej przeniesiono do Katowic. Po śmierci ks. Rękasa, w roku 1964 sekretarzem Apostolstwa mianowano ks. Jana Szurleja. Potem prowadził ten cenny apostolat w Polsce ks. Czesław Podleski. Od dwóch lat sekretarzem stowarzyszenia jest ks. Stanisław Michałowski.
 
- Apostolstwo Chorych jest publicznym stowarzyszeniem erygowanym przez Konferencję Episkopatu Polski zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego (kan. 312 par. 2) - mówi ks. Michałowski. - Działa w oparciu o naukę Kościoła katolickiego w zakresie chrześcijańskiego pojmowania cierpienia oraz w porozumieniu z władzami Kościoła katolickiego. Posiada swojego duszpasterza zwanego Ogólnopolskim Sekretarzem Apostolstwa Chorych, którego mianuje i odwołuje Konferencja Episkopatu Polski. Patronką Stowarzyszenia jest Matka Boska - Uzdrowienie Chorych. Apostolstwo Chorych jest wspólnotą ludzi chorych, niepełnosprawnych i starych, zarówno świeckich jak i duchownych, która pomaga przeżywać cierpienie w sposób twórczy, na wzór samego Jezusa Chrystusa.
 
Każdy, kto zechce należeć do Apostolstwa Chorych, musi zgłosić swoją wolę do Krajowego Sekretariatu, skąd jako dowód przyjęcia otrzyma dyplom, krzyżyk i drukowane listy miesięczne, redagowane przez Sekretariat w formie czasopisma. Miesięczniki pod tytułem "Apostolstwo Chorych" rozsyłane są bezpłatnie wszystkim zainteresowanym.
 
Chorzy pragnący należeć do Stowarzyszenia powinni:
- przyjąć cierpienie z poddaniem się woli Bożej,
- znosić je cierpliwie, po chrześcijańsku, w zjednoczeniu z Chrystusem, który za nas oddał życie,
- ofiarować swoje cierpienia Bogu w intencji przybliżenia Królestwa Bożego, za zbawienie świata, za Kościół i Ojczyznę oraz Ojca Świętego.
Ponadto członkowie Apostolstwa Chorych powinni codziennie w godzinach konania Chrystusa (od godz. 12 do 15) wzbudzić wolę ofiarowania swoich cierpień wzajemnie za siebie.
 
Apostolstwo Chorych dociera do chorych i niepełnosprawnych poprzez wspomniany miesięcznik pt. "Apostolstwo Chorych" (który wydawany jest od 1930 roku), homilie radiowe wygłaszane w kościele Świętego Krzyża w Warszawie przez Sekretarza Apostolstwa, rozmaite formy rekolekcji, dni skupienia i pielgrzymki dla chorych i niepełnosprawnych, a także poprzez kontakt korespondencyjny. Od ponad dwóch lat łączy cierpiących także poprzez Internet, udostępniając na swej stronie niezbędne informacje oraz teksty artykułów drukowanych w miesięcznikach.
 
Każdego roku, 6 lipca, w patronalne Święto Matki Boskiej Uzdrowienia Chorych odbywa się organizowana przez Apostolstwo Chorych Ogólnopolska Pielgrzymka na Jasną Górę, w której biorą udział tysiące chorych.
 
Apostolstwo Chorych w naszym kraju liczy 55 tysięcy członków. Należą doń także nasi rodacy na obczyźnie, m.in. zamieszkali w Wielkiej Brytanii, USA, Belgii, Australii, Czechach, Słowacji, Białorusi, na Litwie, we Francji, Norwegii, Szwecji, we Włoszech, w Niemczech, a nawet w krajach afrykańskich.
 
Adres tego największego chrześcijańskiego stowarzyszenia chorych w Polsce:
 
Krajowy Sekretariat
Apostolstwa Chorych
40-008 Katowice
ul. Warszawska nr 58
tel. (0*32) 251-21-52
e-mail:
apchor@katowice.opoka.org.pl
www.ap-chorych.katowice.opoka.org.pl
 
Tekst i foto: Bogdan Nowak
 
Zobacz także
Aneta Pisarczyk
O jakimi bogaczami jesteśmy! I to bez wyjątku, każdy z nas może nazwać siebie bogatym, niezależnie od zasobności portfela. Bogactwo materialne jest bowiem niczym w porównaniu z tym, co zostało nam dane. I słowo „dane” ma tu kluczowe znaczenie. Na to, co najważniejsze, nie możemy sobie w żaden sposób zapracować. To, co fundamentalne, jest nam nieustannie darmo dawane. I to właśnie czyni nas bogatymi. 
 
Aneta Pisarczyk
Kiedy w 2002 r. jedenastoletnia Ania umarła, ktoś z personelu szpitala, do którego przywieziono ją po wypadku, powiedział jej ojcu, że "to chyba ulga, bo przecież takie dziecko było tylko ciężarem"… Świadectwo o Ani Szałacie jest dowodem tego, jak bardzo pozory mogą mylić...
 
Aneta Pisarczyk

Śmiertelna choroba jednego z członków rodziny to zazwyczaj bardzo bolesne doświadczenie dla jego najbliższych, często tragedia, w której trudno się odnaleźć. Oni również potrzebują wsparcia i pomocy. Dzięki odpowiedniemu wsparciu lepiej będą opiekować się swoim chorym i pomogą mu dobrze przeżyć śmierć. Mocno dotarło to do mnie, kiedy w połowie lat 80. opiekowałem się chorymi w ich domach. 


O doświadczeniu spotkania z człowiekiem u kresu życia, a także o tym, dlaczego pożegnanie z umierającym ma tak ważne znaczenie dla bliskich, z prof. Jackiem Łuczakiem rozmawia Katarzyna Jabłońska

 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS