logo
Czwartek, 28 marca 2024 r.
imieniny:
Anieli, Kasrota, Soni, Guntrama, Aleksandra, Jana – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Monika Waluś
Arcydzieło Bożej mocy
Rycerz Młodych
 
fot. Ultra_Nancy, Art | Pixabay (cc)


Piękno przyciąga wzrok, zachwyca. Chcemy podejść bliżej do Niepokalanej, by Ją podziwiać i cieszyć się Jej obecnością i siłą. Bł. Marcelina Darowska chciała jeszcze więcej: zbliżyć się do Niej, uczyć się od najlepszej Przewodniczki, jak być blisko Boga – jak być tak promienną, radosną, spokojną, mocną jak Ona. Czy można uczyć się od Nieskalanej?
 
Błogosławioną Marcelinę pociągała tajemnica Niepokalanego Poczęcia – maryjnej wolności od zła, brzydoty, upadków i zniechęcenia. Patrząc na Maryję, widać, kim może być człowiek żyjący w łasce Bożej. Najświętsza Panna już samą swą obecnością zaprasza na drogę nieskalaności, życia blisko Zbawiciela, do szczęścia i nieba. Piękno Panny Najpiękniejszej jest jak obietnica skutecznego działania Bożego miłosierdzia, bo jak zauważa bł. Marcelina – wszystko, co ma i kim jest Matka Boża, dostała z łaski Ojca w niebie.
 
Prawda o wolności
 
Niepokalane Poczęcie było przygotowaniem do poczęcia i narodzenia Pana – najpierw w Sercu Maryi. Bł. Marcelina, założycielka zgromadzenia sióstr niepokalanek, chciała stale i ciągle zbliżać się do Niepokalanej, stać się Jej współpracownicą, znakiem Jej potęgi.
 
Skąd się wzięła ta moc Najświętszej, Jej siła i niezależność od pokus i zła? Maryja przyjęła Zbawiciela całym Sercem, wszystko oddając, by móc przyjąć łaskę Bożą – dlatego cała jest Boża, czysta i piękna, odporna na zło, niezależna od zła, wolna. To łaska Boża pozwala Maryi skutecznie stawiać opór złemu. Także naszą siłą może być wolność od grzechu i łaska. Bł. Marcelina chciała tworzyć wspólnotę kobiet, które razem będą chciały wzrastać przy Niepokalanej, oddawać się Jej w opiekę i razem z Nią pracować nad sobą, jak Ona przyjmować Jezusa całym sercem, duchem i ciałem, stawać się najwierniejszym obrazem Jezusa Chrystusa.
 
Czy można naśladować Nieskalaną, Perłę stworzenia? Bł. Marcelina uważała, że trzeba – to najpewniejsza droga ku Bogu, sprawdzona i skuteczna. Trzeba jak Nieskalana modlić się, stawiać opór złemu, oddawać się stale Zbawicielowi, razem z Maryją pracować nad sobą, by szerzyć królestwo Boże w sercach ludzi. Bł. Marcelina uczyła niepokalanki stale oddawać się Matce Najczystszej, pewna, że Nieskalana, miłosierna i mocna będzie ich siłą. Trzymanie się blisko Maryi pozwala nie zabłądzić w najbardziej zawiłym labiryncie życia, niezłomnie wierzyć w zwycięstwo – przecież Ona już jest wolna od wszelkiego zła, jest Arcydziełem Bożej mocy, Wodzem, niezrównaną Matką, Przewodniczką pełną Ducha Świętego, walczy o królestwo Boże.
 
Wzór dla kobiet

Założycielka Zgromadzenia Sióstr Niepokalanek wskazywała na Nieskalaną jako szczególną pomoc i nadzieję kobiet, niezależnie od powołania. Przy Maryi chciała wychować żony, matki, kobiety, które miałyby dobry i mocny wpływ na rodzinę i na społeczeństwo.
 
Czytając Ewangelię, widziała w Maryi wzór kobiecości mądrej, wolnej, promiennej, mocnej. Chciała przy Niej wychować kobiety nowe, silne – jak pisała – „pobożne, ale nie dewotki”, myślące i mądre. Matka Marcelina wskazywała niepokalankom, że wiele grzechów bierze się z bezmyślności, z „niemyślenia”. Nieskalana nie przyjmuje bezmyślnie swego zaskakującego powołania: przeciwnie, zastanawia się, zadaje pytanie aniołowi. Kobiety mogą się uczyć od Niepokalanej, jak pytać, wybierać, podejmować decyzje i trwać przy nich, nie uginać się przed pokusami. Matka Marcelina zachęcała niepokalanki do oddania się Niepokalanej i podjęcia pracy nad sobą, pokornego kształtowania w sobie silnej woli, odrzucania pokus. Założycielka niepokalanek powtarzała swą radę: „podążaj za łaską”. Życie na wzór Maryi, z Maryją musi prowadzić ku Bogu, jest bezpieczne, radosne, pełne pokoju, niesie szczęście, pozwala zachować siłę w każdej sytuacji, choć wymaga trudu i wiary. Matka Marcelina zalecała cierpliwość, którą nazywała długomyślnością – nieraz trzeba czekać, nie widząc owoców wysiłków i pracy, wierząc w pomoc Bożą, nie uciekając od trudności i obowiązków. Także Matka Boża trwała, nieraz nie rozumiejąc, zastanawiając się, modląc, zawsze z wiarą.
 
Bł. Marcelina zachęcała, by wytrwale poznawać Niepokalaną – przez rozważanie Ewangelii, przez Różaniec, a zwłaszcza naśladowanie. Im bardziej chcemy być do Niej podobni, tym mocniej może Ona nas prowadzić, kształtować nasze serca, wychowywać w swoim duchu. Niepokalana Matka, Nieskalana Nauczycielka i Przewodniczka chce nas prowadzić ku swemu Synowi, chce nas widzieć także pięknych, mocnych, nieskalanych.
 
dr Monika Waluś
Rycerz Młodych 2/2017 
 
Zobacz także
ks. Stanisław Groń SJ

Każdego roku w noc wielkosobotnią i w poranek wielkanocny rozbrzmiewa radosne Alleluja! – chwalmy Pana! W kościołach dzwonią dzwony, a wierni idą z zapalonymi świecami w procesji wielkanocnej, śpiewając: Wesoły nam dzień dziś nastał. To rezurekcja, obchód wspomnienia zmartwychwstania Jezusa, przeżywany w liturgii Kościoła bardzo uroczycie.

 
ks. Stanisław Groń SJ
Częstochowa. Duchowa stolica Rzeczypospolitej. To tu tronuje Najświętsza Królowa Polski - Matka Boska Częstochowska, zwana też Jasnogórską. Jej wizerunek, znany na całym świecie, bliski jest sercu każdego Polaka. Ileż to pokoleń wędrowało na Jasną Górę, przez długie stulecia nieprzerwanie wydeptując pątnicze szlaki, by przed cudownym obliczem Bożej Matki zanosić swe modlitwy, prośby i westchnienia...
 
ks. Stanisław Groń SJ

Maryja jest najpiękniejszym obrazem wielkości Stworzyciela i dlatego bywa nazywana arcydziełem stworzenia. Jako pełna łaski, święta od chwili poczęcia i żyjąca w pełnej komunii z Bogiem, ukazuje wspaniałość Jego dzieła. Ona, pierwsza w gronie odkupionych, znajduje się w samym centrum tajemnicy zbawienia świata i człowieka.

 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS