logo
Wtorek, 16 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Bernadety, Julii, Benedykta, Biruty, Erwina – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Katechezy

sortuj wg. data dodania | autora | tytuł
Odnaleźć siebie samych
Carlo Maria Martini
Jest pewien moment w roku, aby zatrzymać się i szukać. Jedna z najpoczytniejszych książek kardynała Martiniego. Autor zaprasza do refleksji nad tajemnicą miłości Boga do człowieka, nad grzechem i nawróceniem, a przede wszystkim stara się dotrzeć do tajemnicy modlitwy.
 
Z Janem Pawłem II w oczekiwaniu Bożego Narodzenia
Luigi Guglielmoni, Fausto Negri
Książka jest doskonałą pozycją służącą owocnemu przygotowaniu do świąt Bożego Narodzenia. Zawiera ona rozważania na każdy dzień adwentu oraz okresu Bożego Narodzenia do 6 stycznia. Kolejne "dni skupienia" rozpoczyna tekst zaczerpnięty z nauczania Jana Pawła II, który wprowadza do precyzyjnie dobranych fragmentów bożonarodzeniowych czytań liturgicznych, których zadaniam jest pobudzenie do refleksji nad słowem Bożym i nad własnym życiem - jest to swoisty rachunek sumienia. Po nim następuje krótka modlitwa litanijna oraz propozycja pewnego postanowienia do wykonania. Na koniec autorzy proponują myśl do zapamiętania, która jest uwieńczeniem trudu kolejnego dnia przygotowań do radosnych świąt Narodzenia Pańskiego.
 
Tajemnica Życia Wiecznego
ks. Bp Zbigniew Kraszewski
W tej nadzwyczaj interesującej książce Autor, znawca teologii dogmatycznej, opisuje fenomeny zjawiania się istot zmarłych ludziom żyjącym. Wyjaśnia fundamentalne prawdy wiary z zakresu eschatologii, czyli nauki o rzeczach ostatecznych. Przedmiotem rozważań Autora są: przemijanie, śmierć, życie pozagrobowe, stany życia nadprzyrodzonego - niebo, piekło, czyściec. Autor omawia trudne zagadnienia teologiczne dotyczące zmartwychwstania, końca świata, paruzji Chrystusa w sposób zrozumiały i przystępny. Ponadto przytacza liczne przykłady objawień mistycznych, jakie miały miejsce w życiu Świętych w wiekach dawnych, jak również współcześnie.
 
Kim On jest?
Ks. Jerzy Sermak SJ
Książka jest przystępnym wykładem prawd wiary, zawartych w Credo, w oparciu o Katechizm Kościoła Katolickiego. Refleksje zawarte w tej książce zrodziły się jako medytacja i dyskusja na spotkaniach duszpasterskich, później przybrały postać pogadanek radiowych oraz cyklu artykułów w Posłańcu Serca Jezusowego. Książka "Kim On jest" ma na celu ugruntowanie pewności, że warto wierzyć, bo wiem komu zawierzyłem.
 
Kazania i przemówienia
O. Józef I. M. Bocheński OP
Zbiór tych kazań i nauk pomoże wielu w doskonalszym poznaniu prawd wiary, a kapłanom również w przepowiadaniu Słowa Bożego. Bywa, że kaznodziejstwo, wskutek braku zainteresowań problemami egzystencjalnymi, wpada w próżnię, jest odpowiedzią na pytania, których sobie nikt nie stawia (...) Kiedy św. Paweł głosił Ewangelię, mówił do ludzi, którzy żywo zajmowali się sprawami egzystencjonalnymi. A dzisiejsi kaznodzieje trafiają często w próżnię. Przynoszą odpowiedź na pytania, których sobie ludzie nie stawiają.
 
Wpatrzeni w Jezusa
ks. Stanisław Łucarz SJ
Jest to zbiór katechez, których celem jest ożywienie chrześcijan poprzez pokazanie skąd na przestrzeni historii czerpali i czerpią swą moc świadkowie Jezusa, a zarazem są zachętą, by do tego źródła się udać.
 
Przemieńmy postać tego świata
ks. Adam Podbiera, ks. Jan Szczepaniak
Jest to zapis rekolekcji "dialogowanych", przeznaczonych dla młodzieży. Mowa w nich o sumieniu chrześcijańskim, nawróceniu, sakramencie pokuty i powrocie do Boga, Kościoła i domu rodzinnego. Pozycja niezwykle pomocna dla rekolekcjonistów lecz korzyść z jej lektury odniosą także rodzice, wychowawcy, katecheci, a także sama młodzież.
 
 
1  
2  
3  
4  
 
Polecamy
Anna Domecka

W zależności od tego, czy relacja z tymi osobami jest uskrzydlająca, czy też te skrzydła regularnie podcina, dziecko rozwija się z poczuciem własnej siły i świadomością własnych talentów, bądź też, zawstydzane niewystarczającym poziomem efektów swej pracy, stopniowo wycofuje się, mając poczucie własnych niedoskonałości.

 
Zobacz także
Ksiądz mówił, że demokracji nie wolno wprowadzać w Kościele. Czy jednak kolegialność, w której uczestniczą biskupi w łączności z papieżem, nie jest w pewnym sensie demokracją?
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS