logo
Wtorek, 16 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Bernadety, Julii, Benedykta, Biruty, Erwina – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Bez nich ŚDM nie mogłyby się odbyć. Rejestracja wolontariuszy zakończona
 


Nabór wolontariuszy krótkoterminowych dobiegł końca. W ŚDM w Krakowie weźmie udział 19,5 tys. wolontariuszy z Polski i ze świata. Kolejnym krokiem jest przydzielenie im zadań, z których każde jest równie ważne.
 
Do pracy w wolontariacie zgłosiło się 22 tys. młodych, zrekrutowano ponad 19,5 tys. wolontariuszy, w tym ponad 3 tys. zagranicznych. Wsparciem dla nich będzie kilka tysięcy osób ze służby medycznej, 2-3 tys. z Ochotniczej Straży Pożarnej oraz około 3 tys. żołnierzy, którzy będą przygotowywali miejsca wydarzeń centralnych, a później pomagali na drogach jako służba porządkowa. Wśród zarejestrowanych najwięcej jest osób między 20 a 23 rokiem życia i jak można było przypuszczać płeć żeńska dominuje – dziewcząt jest 60 proc.
 
Dwa etapy szkoleń
 
Od 18 lipca przez tydzień potrwają szkolenia dla wolontariuszy krótkoterminowych, które dzielą się na dwie części: ogólne i szczegółowe. W skład ogólnych wchodzą trzy bloki. Pierwszym jest bezpieczeństwo, prowadzony przez policję i inne służby. Drugi blok to podstawy pierwszej pomocy dla wszystkich wolontariuszy przeprowadzone przez osoby z kwalifikacjami medycznymi. Ostatni natomiast to wolontariat i komunikacja obejmujący m.in. najważniejsze informacje dotyczące wydarzeń i kluczowych miejsc oraz pozostałych szczegółów organizacji ŚDM. Za ten zakres wiedzy odpowiada Departament Wolontariatu i trenerzy, którzy są wybierani spośród wolontariuszy bądź pracowników sekcji. Natomiast szkolenia szczegółowe, w zależności od rodzaju służby, będą przeprowadzali specjaliści w danej dziedzinie.
 
Najpierw zadania a potem nagroda
 
 – Zazwyczaj wydaje nam się że wolontariusz to jest ten, kto służy informacją, pomaga w utrzymaniu porządku – mówi odpowiedzialna za wolontariat Katarzyna Kucik – ale będzie też bardzo dużo nietypowych zadań dla wolontariuszy – dodaje. Przykładem takiego zadania jest dbanie o ciszę w miejscach nazywanych strefami pojednania, czyli w miejscach spowiedzi. Oprócz tego wolontariusze będą służyli pomocą w dystrybucji wody i suchego prowiantu, będą pomagali przy Festiwalu Młodych i katechezach oraz wielu innych inicjatywach koniecznych do bezpiecznego przeżywania święta młodych. Za to na koniec przygotowana jest dla nich piękna nagroda – spotkanie z Ojcem Świętym w Tauron Arenie 31 lipca, które poprzedzi przygotowana specjalnie dla wolontariuszy część artystyczna.
 
Przewodnik Wolontariusza
 
W najbliższym czasie wolontariusze otrzymają przewodnik, w którym znajdą informacje odnoszące się do przygotowania duchowego, przydatne telefony, informacje dotyczące aplikacji, wskazówki postępowania w trudnych sytuacjach. Natomiast pod koniec czerwca wszystkim zostaną wyznaczone zadania jakie będą pełnić podczas ŚDM. – Wiemy już ile osób potrzeba do konkretnych zadań i teraz jesteśmy na etapie ich przydzielania – mówi Katarzyna Kucik.
 
W diecezjach całej Polski na Dni w Diecezji wolontariusze są rekrutowani odrębnie. Tych wolontariuszy już jest prawie 40 tys., więc tak naprawdę, w sumie, to jest około 60 tys. osób, które się zaangażowały w przygotowania Światowych Dni Młodzieży.

Ewelina Słomka
fot. Paulina Krzyżak
 
www.krakow2016.com