logo
Piątek, 19 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Alfa, Leonii, Tytusa, Elfega, Tymona, Adolfa – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Bp Szkudło: Co przerasta człowieka, nie przerasta Boga
 


To słowa, które powiedział bp Marek Szkudło, biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej, podczas Eucharystii barbórkowej sprawowanej w kościele św. Pawła w Rudzie Śląskiej – Nowym Bytomiu.
 
W ostatnią niedzielę listopada biskupi katowiccy sprawują barbórkowe Eucharystie w intencji braci górniczej pracującej w śląskich kopalniach z okazji przypadającego 4 grudnia wspomnienia św. Barbary. W Rudzie Śląskiej Eucharystii przewodniczył bp Marek Szkudło.
 
- Miałem doświadczenie trudnych lat walki braci górniczej o wolność, byłem świadkiem trudnych chwil naznaczonych krwią górników w stanie wojennym, umierających w obronie godności ludzkiej i etosu górniczej pracy, znałem doskonale trud i niebezpieczeństwo ich pracy, kontekst jastrzębskich porozumień społecznych. Tak, wydawało mi się naprawdę: to mnie przerasta… - mówił bp Szkudło podczas homilii nawiązując do sytuacji z 1994 kiedy otrzymywał dekret proboszcza posyłający go do parafii NMP Matki Kościoła w Jastrzębiu Zdroju.
 
Pomocniczy biskup katowicki podzielił się refleksją o tym, że te właśnie słowa i wydarzenia wracają do niego właśnie w I Niedzielę Adwentu, przed wspomnieniem św. Barbary, kiedy „Kościół przemawia słowami Izajasza” oraz przybliża List św. Pawła do Rzymian. - Obserwując jednak to, co dzieje się wokół nas,widząc nastroje niepokoju na świecie, słysząc nieustanne konflikty w naszym własnym domu – ojczyźnie – czy nie myślimy często, że to jest zbyt trudne? Przekucie mieczy nienawiści na pługi spulchniające glebę i włócznie złości na sierpy karmiące chlebem? Czy to nie jest za dużo na nasze ludzkie siły? Na nasze tu i teraz? – pytał bp Szkudło.
 
Kaznodzieja odniósł się także do postaci św. Barbary nazywając ją niezwykle mądrą, ochrzczoną pod wpływem Orygenesa, kobietą, która poświęciła siebie Bogu ślubem czystości. - Głodzona następnie i straszona przez ojca, torturowana, a wreszcie zamordowana. Nie ma takiej siły w człowieku która jest w stanie znieść taki ogrom cierpienia, a raczej człowiek nie jest w stanie posiadać jej sam z siebie. Ona zawsze jest z Boga. – mówił.
 
- Jeśli zatem pytamy samych siebie – jak żyć pokojem z Izajaszowych wizji w podzielonym społeczeństwie, w świecie kipiącym od konfliktów i pogardą jednego człowieka wobec drugiego, na ziemi, na której brat zabijał brata strzelając do niego pod kopalnią „Wujek” a dzisiaj strzela do swoich braci nienawiścią, podejrzeniami, złością, pogardą, to odpowiedź może być tylko jedna: to nas przerasta... nas jako ludzi – tak. Ale nas, jako wierzących w Boga – nie!– dodał hierarcha.
 
Bp Szkudło mówiąc o górnictwie, podkreślił, że dla mieszkańców śląska „zawsze istniały trzy nadrzędne wartości: religia, rodzina i praca” - Istotna była jej jakość, jakość pracy, która zawsze musiała być dobrze, rzetelnie i solidnie wykonana. Słowa „Szczęść Boże!”, które jej nieodłącznie towarzyszyły, do dzisiaj są świadectwem zależności człowieka od Boga – powiedział.
 
Kończąc homilię bp Szkudło zwrócił uwagę na fakt, że patronką górniczej pracy jest kobieta. – Myślę, że na górniczy trud potrzeba spojrzenia nie tylko mężczyzny, ale również kobiety. Dopiero takie spojrzenie daje jakąś pełnię – wyjaśniał. Przypomniał także, że św. Barbara „przeżywała ciemności lochów wieży, na które skazał ją ojciec”.
 
Pomocniczy biskup katowicki życzył także wszystkim, aby św. Barbara była przewodniczką nie tylko w ciemnościach pod ziemią, ale by pomagała „pośród ciemności tego życia”, aby każdy postępował w świetle: „Prawdziwym świetle Pana…”.
 
Wspomnienie św. Barbary przypada 4 grudnia. Jest ona m.in. patronką górników, cieszącą się na Śląsku szczególną czcią. Z tej okazji w ostatnią niedzielę listopada katowiccy biskupi sprawują Eucharystie barbórkowe w intencji górników pracujących w śląskich kopalniach. Mszę św. z kościoła św. Pawła w Rudzie Śląskiej – Nowym Bytomiu transmitował Program 1 Polskiego Radia.
 
www.archidiecezja.katowice.pl