logo
Czwartek, 25 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Jarosława, Marka, Wiki – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Chorzy, niepełnosprawni i starsi - błogosławieni!
 


51. Ogólnopolska Pielgrzymka Osób Chorych, Niepełnosprawnych i Starszych trwa w środę, 6 lipca na Jasnej Górze. 
 
W sanktuarium zgromadzili się chorzy z różnych części kraju - osoby starsze, a także dzieci, niepełnosprawni o kulach i na wózkach inwalidzkich w towarzystwie swoich opiekunów. Obecni byli przedstawiciele służby zdrowia, służba maltańska oraz wolontariusze. Pielgrzymi obecni na Jasnej Górze to przede wszystkim osoby zrzeszone w Apostolstwie Chorych lub innych podobnych wspólnotach. 
 
O godz. 11.00 w bazylice została odprawiona Msza św. pod przewodnictwem abpa Wiktora Skworca, metropolity katowickiego. 
 
Podprzeor Jasnej Góry o. Jan Poteralski rozpoczynając Mszę św. zwrócił się do chorych i niepełnosprawnych: „Przybywacie jako ludzie chorzy, starsi, niepełnosprawni, wraz ze swymi opiekunami. Przybywacie, aby szukać pomocy, ratunku i pocieszenia, a może wypraszać łaskę cudownego uzdrowienia. Wota zgromadzone w Kaplicy Matki Bożej, czy w naszym muzeach, świadczą o tym, że wielu chorych tutaj uzyskiwało łaskę zdrowia, wracali do domu przemienieni, uzdrowieni, inaczej patrzący na życie, na siebie, na swoją rodzinę i innych ludzi”. 
 
„Często powtarzamy, że chorzy są umiłowaną cząstką Kościoła, bo przecież to wy, ludzie chorzy, starsi, poprzez swoje modlitwy i cierpienia wypraszacie wiele łask dla Kościoła i nawrócenia grzeszników - zwrócił uwagę ojciec podprzeor - Jesteście też takim wzorem, apostołami, jak przeżywać swoje życie w chwilach radosnych i smutnych, w chwilach łez i płaczu, umiecie to wszystko łączyć (...) Jakże czasami musimy się od was uczyć przeżywania swojego cierpienia. Jesteście wielkimi bohaterami XXI wieku. Nie pytacie: ‘Dlaczego mnie to spotkało?’, ale swoje cierpnie łączycie z cierpieniem Chrystusa na Krzyżu”. 
 
„W niepoliczony tłum pielgrzymów zmierzający rok rocznie do Jasnogórskiego Domu Maryi, wpisuje się szczególna grupa, która od 51. lat przybywa tu 6 lipca, we wspomnienie Matki Bożej Uzdrowienia Chorych, to Apostolstwo Chorych. Wspólnota osób chorych, niepełnosprawnych i starszych, grup pielgrzymów najbardziej kruchych fizycznie, zależnych od innych i potrzebujących ich pomocy oraz wsparcia. Wspólnota naznaczona stygmatem cierpienia, która z choroby, cierpienia uczyniła narzędzie apostolstwa, narzędzie ewangelizacji - podkreślał w homilii abp Wiktor Skworc - Drodzy chorzy, Kościół upatruje we wszystkich cierpiących braciach i siostrach Chrystusa, jakby wieloraki podmiot swojej nadprzyrodzonej siły, źródła mocy Bożej biją z ośrodka ludzkiej słabości, uczestnicy cierpień Chrystusa przechowują w swoich własnych cierpieniach najszczególniejszą cząstkę nieskończonego skarbu odkupienia świata i tym skarbem mogą się dzielić z innymi. Im bardziej człowiek jest zagrożony grzechem, im cięższe struktury grzechu dźwiga w sobie współczesny świat, tym większą wymowę posiada ludzkie cierpienie i tym bardziej Kościół czuje potrzebę oddziaływania się do ludzkich cierpień i dla ocalenia świata”. 
 
„Drodzy chorzy pamiętajcie, że życie pełnie cierpienia, bez produktywności, bez działania i zawodowej pracy nie jest pozbawione sensu, więcej, ono w tajemniczy sposób niesie w sobie jego nadmiar, tak, że stajecie się niezastąpionymi pośrednikami w zbawianiu świata. Od samego początku pielgrzymowania Apostolstwa Chorych na Jasną Górę osoby chore, niepełnosprawne oraz cierpiące w skutek podeszłego wieku widziały w Maryi swoją szczególną opiekunkę i Wspomożycielkę. Traktowały Ją jako pochodzący od samego Boga balsam na wszystkie zranienia duszy i ciała. Jej tytuł ‘Uzdrowienie Chorych’ przywoływany w Litanii Loretańskiej od wieków ukazywał niezawodność Jej działania i oddziaływania Boskiego leku na wszystkie choroby. Moi drodzy wiemy, że to Bóg uzdrawia dusze i ciało, ale również wysłuchuje tych, którzy razem z nami i w naszym imieniu proszą i za nami się wstawiają” – mówił abp Skworc. 
 
Na zakończenie Mszy św. słowa podziękowania wygłosili: ks. Wojciech Bartoszek, duszpasterz Apostolstwa Chorych i abp Wiktor Skworc. 
 
Przed Mszą św. konferencję dla chorych wygłosił ks. prof. Stanisław Warzeszak, krajowy duszpasterz Służby Zdrowia w latach 2010-2016 oraz krótki koncert w Bazylice dał Kwartet smyczkowy 'Akademos' z Katowic. 
 
O godz. 13.30 rozpoczęła się Droga Krzyżowa w bazylice jasnogórskiej. Pielgrzymkę zakończyło nabożeństwo lourdzkie połączone z indywidualnym błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem w Kaplicy Matki Bożej. 
 
 
 
Apostolstwo Chorych jest wspólnotą, która pomaga chorym przeżywać cierpienie w sposób twórczy, bardziej Chrystusowy. Nie jest odrębną organizacją, chociaż Papież Pius XI zatwierdzając 12 sierpnia 1934 r. Apostolstwo Chorych nazwał je "Unio Pia" – czyli pobożnym stowarzyszeniem. Papież ten postawił Apostolstwo Chorych obok Akcji Katolickiej jako wzór postawy apostolskiej. 
 
Założyciel Apostolstwa Chorych - ks. dr Michał Rękas uważał, że "Apostolstwo Chorych ma za cel uczynić z chorych apostołów przez przyjęcie, znoszenie i ofiarowanie cierpień za Kościół i zbawienie dusz. Apostolstwo podnosi chorego na duchu, ukazuje mu wielkie możliwości pracy twórczej mimo choroby i przez chorobę, uczy chorego cierpieć dobrze, po chrześcijańsku". 
 
Apostolstwo Chorych apostołuje przez wydawanie miesięcznika pod tytułem "Apostolstwo Chorych" oraz przez radio. Wolą Założyciela było, aby miesięcznik stał się listem dla chorych i niepełnosprawnych, jakby formą odwiedzin w domu chorego, często samotnego i opuszczonego. Inną drogą dotarcia do chorego człowieka, zwłaszcza młodszego, jest także strona internetowa Apostolstwa Chorych, a także profil na facebooku. 
 
Chorzy, którzy z własnej woli pragną spełnić warunki przyjęcia do Apostolstwa Chorych, powinni zwrócić się do Krajowego Sekretariatu Apostolstwa Chorych w Katowicach, skąd jako dowód przyjęcia otrzymają dyplom i krzyżyk Apostolstwa Chorych, a także drukowane listy miesięczne redagowane przez sekretariat w formie czasopisma.
 
o. Stanisław Tomoń 
www.jasnagora.com