logo
Wtorek, 16 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Bernadety, Julii, Benedykta, Biruty, Erwina – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justin
Częstość przyjmowania Komunii
materiał własny
 


Częstość przyjmowania Komunii

Proszę mi wytłumaczyć częstość przyjmowania Komunii świętej. W naszym kościele mamy parę Mszy tego samego dnia i kilka osób przystępuje do Komunii na każdej z nich, rano i wieczorem? Czy tak wolno?

Częstość przyjmowania Komunii świętej ulegała w ciągu wieków dużym zmianom. We wczesnym Kościele regułą była Komunia co niedzielę. Kiedy w średniowieczu przyjmowanie jej stało się bardzo rzadkie. Sobór Laterański IV (r. 1215) nakazał jako minimum Komunię raz w roku. To przykazanie kościelne obowiązuje do dziś. Sobór Trydencki wyraził pragnienie, by wierni uczestnicząc w Eucharystii sakramentalnie komunikowali. Przełomu dokonał jednak dopiero Pius X swymi dekretami o codziennej Komunii świętej (z r. 1905) i o wczesnej Komunii dzieci (1910). Jego decyzje doprowadziły do znacznego wzrostu częstości przyjmowania Komunii. Oczywiście, czysto ilościowe zwiększenie przyjmowania nie jest sensownym celem duszpasterskim. Miernikiem pozostaje tu zawsze płynące z wiary, duchowo owocne jej przyjmowanie. Nowe prawo kościelne zezwala na przyjęcie Komunii świętej dwukrotnie w ciągu dnia podczas odprawiania Mszy świętej, w której uczestniczymy. Przypomina przy tym, by przystępowanie do stołu Pańskiego było godne.

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
Fr. Justyn
Proszę o wyjaśnienie słów występujących w Ewangelii Św. Mateusza: "Każdy grzech i bluźnierstwo będą odpuszczone ludziom, ale bluźnierstwo przeciwko Duchowi nie będzie odpuszczone" (Mt 12, 31).
 
Fr. Justin
Jezus powiedział: "Kto uwierzy i przyjmie chrzest, będzie zbawiony; a kto nie uwierzy, będzie potępiony" (Mk 16, 16). Czy to znaczy, że chrzest jest konieczny do zbawienia? Czy nieochrzczeni są potępieni?
 
Ks. Janusz Królikowski
Życie chrześcijańskie w swoim podstawowym znaczeniu jest syntezą łaski Bożej i działania ludzkiego, za pośrednictwem którego człowiek przyjmuje darmowy Boży dar, który - z kolei - uzdalnia go do odnowionych i uświęconych działań. To ludzkie działanie często nazywamy po prostu życiem moralnym, które jest specyficzne dla człowieka jako istoty duchowej...
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS