logo
Wtorek, 16 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Bernadety, Julii, Benedykta, Biruty, Erwina – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Alessandro Pronzato
Czy tego roku będzie Boże Narodzenie?
Wydawnictwo Salwator
 


Czy tego roku będzie Boże Narodzenie?

 
19 grudnia
 
Zainteresowani nie wiedzieli...
 
Chciałbym wskazać jeden z problemów, który leży u podstaw wszystkich innych nieporozumień. To postawa wskazująca na: ogólnie wiadomo.
My, niestety, wiemy, co to jest Boże Narodzenie. I wiemy, jak powinno wyglądać. Wiemy, kiedy nadchodzi i ile powinno trwać (żeby nie zajmować czasu innym sprawom, które nie cierpią zwłoki).
 
Kto natomiast przeżywał to święto po raz pierwszy, miał to szczęście, że nie wiedział, co się dokładnie dzieje, co ma robić, co miałoby się wydarzyć potem.
Maryja i Józef nie mieli wyobrażenia o Bożym Narodzeniu. Pastuszkowie też nie. Tak samo Herod.
 
Wydarzenie nagle ich zaskoczyło. Musieli rozważać różne wątpliwości, wybierać, wyobrażać sobie, a przede wszystkim, improwizować.
To nie oni zadecydowali o znaczeniu Bożego Narodzenia i sposobie, w jaki miałoby być ono obchodzone. Zdecydował o tym ktoś Inny.
My, niestety, wiemy wszystko już na początku. Nasze Boże Narodzenie jest już określone, zaprogramowane, ustalone przez nas, użyłbym nawet określenia – przygotowane.
 
W jednej z szuflad regału znajdują się elementy do przygotowania żłóbka. Wystarczy wyjąć pudełko, poskładać poszczególne elementy, osoby poustawiać we właściwych miejscach, dodać ewentualnie jakiś „wynalazek” technologiczny. Podobnie postępuje się z choinką. I wszystko zostaje usystematyzowane we właściwy sposób.
 
Odwiedza się sklepy z przygotowaną wcześniej listą potrzebnych rzeczy, ze spisem podarunków do kupienia. Umawia się na wizytę u fryzjera. Wybiera się odpowiedni strój. Sprawdza się dokładnie zapasy, żeby w kuchni nic nie zabrakło.
W końcu zagląda się na chwilę do kościoła na Pasterkę... A po powrocie, oprócz zwyczajowych toastów szampanem, rozbrzmiewają dźwięki pozytywek lub płyt.
Boże Narodzenie przebiega tak, jak zostało zaplanowane. To znaczy nie przebiega, coś się zepsuło...
 
Ponieważ mowa o Bożym Narodzeniu zdezaktualizowanym, choć wyszlifowanym na współczesne, o święcie bez niespodzianek. Bardziej recytowanym, niż przeżywanym.
„Znów się zaczyna”. Musimy poczynić odpowiednie kroki.
 

Zobacz także
ks. Stanisław Warzeszak
Wciąż w rozmaitych kontekstach, debatach i w przestrzeni medialnej powraca sprawa ochrony życia poczętego. A jeśli mówi się o ochronie życia od poczęcia, to powraca kwestia aborcji, jej dostępności i dopuszczalności przez prawo, a także procedury in vitro, będącej de facto aborcją selektywną. I chociaż do znudzenia przytaczane są argumenty za życiem: zdroworozsądkowe, czysto ludzkie, biologiczne, medyczne i prawne, także biblijne i teologiczne, to wciąż, jak się wydaje, mały człowiek nie może liczyć ze strony większych, dorosłych na taką pomoc, ochronę i obronę, na jaką zasługuje.
 
Katarzyna Łysoń

Pamięć jest naturalną funkcją ludzkiego mózgu. Człowiek rodzi się ze zdolnością zapamiętywania i gromadzenia informacji. Czy wyobrażacie sobie życie bez pamięci? Czasem można usłyszeć takie historie – dramaty osób, które w wyniku wypadku straciły pamięć. Chociaż z drugiej strony bardzo wielu ludzi oddałoby wszystko za to, żeby utracić choć część pamięci.

 
o. Jerzy Zieliński OCD

Trudne doświadczenia codziennego życia stanowią szansę dla mojej modlitwy. Szansa wskazuje wyraźnie na coś pozytywnego, co można zdobyć. Zestawienie słów „doświadczenie kryzysu” i „rozwój modlitwy” wydawać się może paradoksem. Ten paradoks jest jednak pozorny, gdy spojrzymy na kryzys z perspektywy wiary.

 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS