logo
Piątek, 29 marca 2024 r.
imieniny:
Marka, Wiktoryny, Zenona, Bertolda, Eustachego, Józefa – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Ks. Piotr Szyrszeń SDS
Dać się ewangelizować, by ewangelizować
materiał własny
 


O sytuacji Kościoła w Brazylii, który w 2013 r. będzie gościć uczestników Światowych Dni Młodzieży (www.jmjbrasil.com.br), o wyzwaniu nowej ewangelizacji, które stoi przed Kościołem brazylijskim i Kościołem powszechnym, z goszczącymi w Krakowie trzema biskupami brazylijskimi z zakonu braci mniejszych kapucynów rozmawiał ks. Piotr Szyrszeń SDS.

W ostatnich dniach sierpnia 2011 r. z gościny w domu zakonnym salwatorianów w Krakowie skorzystali przebywający w Polsce biskupi brazylijscy: abp Luís Gonzaga Silva Pepeu OFMCap – arcybiskup metropolita Vitória da Conquista (www.arquidioceseconquista.org), bp José Soares Filho OFMCap – biskup diecezji Carolina oraz bp Magnus Henrique Lopes OFMCap – biskup diecezji Salgueiro (www.diocesedesalgueiro.org.br).

Wizyta trzej hierarchów, wywodzących się z zakonu braci mniejszych kapucynów, była okazją do rozmowy na temat wyzwań stojących przed Kościołem, zwłaszcza wyzwania nowej ewangelizacji.

Piotr Szyrszeń SDS: Wizyta księży biskupów jest okazją do bliższego przedstawienia sytuacji Kościoła w Brazylii, który tworzą 274 diecezje, a liczba katolików przekracza 150 milionów.

Abp Pepeu: Kościół w Brazylii jest postrzegany jako Kościół – można powiedzieć – teraźniejszości i przyszłości, Kościół o wielkich nadziejach, przede wszystkim jeśli weźmiemy pod uwagę dużą liczbę młodzieży, choć i ona z upływem czasu ulega zmianie. Obecnie Kościół w Brazylii przeżywa nowy moment nowej ewangelizacji. Była ona pragnieniem bł. Jana Pawła II wzywającego cały Kościół do jej podjęcia. Jesteśmy zaproszeni, by uświadomić sobie, że wszyscy jesteśmy uczniami i misjonarzami Jezusa Chrystusa. Wszyscy, to znaczy dzieci, młodzież, dorośli… Wszyscy ochrzczeni są wezwani do uświadomienia sobie tego i przyjęcia postawy nowych uczniów-misjonarzy Jezusa Chrystusa. Jest to wielkie wyzwanie dla naszego Kościoła, ale przeżywamy je z wielką nadzieją.

W takim kontekście znaczącym jest ogłoszony przez papieża temat Światowych Dni Młodzieży (www.jmjbrasil.com.br), które odbędą się w 2013 roku w Rio de Janeiro:„Idźcie i czyńcie uczniami wszystkie narody”.

Abp Pepeu:
Z pewnością. Ojciec Święty Benedykt XVI przedstawiając to hasło podjął żywotny i bardzo aktualny temat dla całego Kościoła powszechnego, również dla nas. Podjęcie go przez cały Kościół, nie tylko przez młodzież, będzie bardzo dobre. Zatrzymanie się przy słowach rozesłania uczniów przez Jezusa posłuży formowaniu do postawy bycia nowymi chrześcijanami pragnącymi odnowy własnej wiary, pragnącymi podjąć wysiłek zmierzający ku kształtowaniu postawy przynależności do wspólnoty kościelnej, do Kościoła powszechnego.

O tym, że bycie misjonarzem domaga się bycia uczniem przypomniała również niedawno kapłanom Kongregacja ds. Duchowieństwa w liście okólnym z 29 czerwca 2010 poświęconym tożsamości misyjnej kapłana…

Abp Pepeu: Formacja służy właśnie temu, aby ku wypracowaniu takiej świadomości i postawy prowadzić wszystkich: dzieci i młodzież, … i wszystkich ochrzczonych. Taką formacją chcemy objąć wszystkie wspólnoty, wszystkie parafie. Cały Kościół podejmuje wysiłek, by wprowadzić w życie tę nadzieję, która nam towarzyszy.

Bp Filho: Chciałbym dodać pewną uwagę, gdy chodzi o zaproszenie do bycia uczniem i misjonarzem Jezusa Chrystusa. Wydaje mi się, że doświadczamy pewnego „zastoju” [wygodnego dostosowania się do rzeczywistości], w Kościele w Brazylii. Z tego również powodu rozwijają się sekty. Ponieważ jest coś wśród nas, co trzeba by nazwać zastojem. Pragnieniem papieża jest, by w Kościele dokonała się jakaś zmiana, by zostawić pewną wygodną rzeczywistość, by wyrwać się z tej wygodnej rzeczywistości i wyruszyć naprzód, by poświęcić się ewangelizacji. Młodzież jest tutaj słusznie postrzegana jako punkt fundamentalny, ponieważ młodzi są przyszłością, są jutrem. Jeśli dziś nie będziemy pracowali z młodzieżą, Kościół utraci wielu członków. Dlatego tak ważne jest podjęcie tego wysiłku, by pracować, by podjąć ów wysiłek ewangelizacji młodzieży, by katolicy stanowili nadal żywe członki Kościoła.

 
1 2  następna
Zobacz także
Tomasz Rak
Łatwo chyba wyobrazić sobie człowieka – automat, który odwiedza wystawę i niczym maszyna stosuje normę rozdzielania zachwytu dla dzieł, nie rozumiejąc przy tym niczego. To daje punkt wyjścia dla stwierdzenia, że owo zaprogramowanie jest jawnym przeciwieństwem twórczości, która przecież – jakby na to patrzeć – jest wydobywaniem prawdy. Na czym zatem polegać ma twórczość i w jaki sposób ją ujawnić? – zapytamy.
 
Tomasz Rak

Edukacja online, może – zdaniem specjalistów – przynieść rodzicom pewne korzyści. Paradoksalnie, może np. posłużyć do nauczenia dzieci samodzielnej pracy. Uderzmy się w pierś. W wielu domach i to na każdym szczeblu edukacji, rodzice nie tylko pomagają dzieciom odrabiać lekcje, ale bywa, że wręcz je wyręczają! W czasie epidemii wielu rodziców pracuje w domu albo, gdy w rodzinie jest małe dziecko, mama jest zwolniona z obowiązków zawodowych.

 
Tomasz Budzyński
W oczach tego świata chrześcijaństwo jest szaleństwem, o wiele łatwiej przyjąć plastikową panreligię New Age. Kto by chciał słuchać o grzechu, albo o końcu świata? Piekło tej rzeczywistości jest jasne, "jaśniejsze niż tysiąc słońc", a będzie jeszcze jaśniejsze, kiedy połowa świata przejdzie do rzeczywistości wirtualnej...
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS