logo
Sobota, 20 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Agnieszki, Amalii, Teodora, Bereniki, Marcela – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justyn
Duch, który jest Panem i Ożywicielem
materiał własny
 


Duch, który jest Panem i Ożywicielem

O Duchu Świętym mówi się na ogól niewiele. A przy tym dla wielu to, co się mówi, wydaje się wprost niezrozumiale. Cóż, to jest: Duch? Duch Święty? i jeszcze Duch Święty jako Osoba Boża?

Pierwotnie w języku biblijnym "duch" oznacza wiatr, powietrze, wicher, dalej oddech jako przejaw życia. Duch Boży jest więc wichrem i tchnieniem życia, tworzy, podtrzymuje i utrzymuje wszystko. To On przede wszystkim działa w dziejach, tworząc rzeczy nowe. Stary Testament oczekuje od Ducha wielkiej odnowy w czasach ostatecznych poprzez Jego powszechne wylanie. Według Nowego Testamentu ta odnowa ostateczna nastąpiła z przyjściem Jezusa Chrystusa, którego wystąpieniu i działalności towarzyszy od początku działanie Ducha. Chrystus posiada Ducha Bożego w niezmierzonej pełni. Stąd jako Zmartwychwstały jest Źródłem Ducha, obdarza Nim apostołów jako darem Bożym, zsyła Go w dniu Pięćdziesiątnicy swojemu Kościołowi (por. Dz 2, 32-33). Posłannictwem Ducha Świętego jest przypominać wszystko, co mówił i czynił Jezus, by poprowadzić nas do pełnej prawdy. W Duchu Świętym Jezus jest trwale obecny w Kościele i w świecie. Duch Święty jest Panem, a więc ma naturę Boską, jest nie tylko darem Boskim, ale i Dawcą Życia, stąd należy Mu się wspólnie z Ojcem i Synem uwielbienie i chwała. Tej właśnie wierze daje wyraz wielkie wyznanie wiary Kościoła: "Wierzymy w Ducha Świętego, Pana i Ożywiciela, który od Ojca i Syna pochodzi, który z Ojcem i Synem wspólnie odbiera uwielbienie i chwałę".

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
Fr. Justin
Skąd pochodzi obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej i jak się znalazł w Ostrej Bramie? Zapytał mnie o to znajomy Litwin, któremu nie umiałam dać odpowiedzi, chociaż wychowałam się i kształciłam w szkole buchalteryjnej w Wilnie, mieszkałam blisko Ostrej Bramy, często tam się modliłam i zachowałam do dzisiaj wielkie nabożeństwo do Matki Boskiej Ostrobramskiej.
 
Monika Białkowska
Teoretycznie wiemy, że żadna modlitwa nie daje nam gwarancji spełnienia naszych życzeń. A jednak prędzej czy później łapiemy się na tym, że tego właśnie chcemy. Sięgamy po najróżniejsze narzędzia modlitwy, obliczając je „skutecznością”. Liczymy, że tym razem nie może się nie udać, że Bóg nie będzie już miał wyjścia. Że tym razem Jego wola przychyli się do naszej. W ten sposób modlitwa staje się magią. 
 
ks. Stanisław Hartlieb
Bardzo mało jest chrześcijan, którzy by nie znali pojęcia Wielkiego Postu. Równo­cześnie prawdą jest, że mało kto z wierzących w Polsce wie, iż w liturgii Kościoła w każdym roku przeżywamy Pięćdziesiątnicę, pięćdziesiąt dni od Wielkiej Nocy do niedzieli zesłania Ducha Świętego, dni, które Apostołowie i Maryja przeżywali w największej radości, bo Pan Zmartwychwstał i jest z nami. Tych pięćdziesiąt dni powinni każ­dego roku podobnie przeżywać wszyscy wierzący. Chrystus wyraźnie nam to zaleca, do tego wzywa liturgia.
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS