logo
Piątek, 19 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Alfa, Leonii, Tytusa, Elfega, Tymona, Adolfa – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Dziennikarz to sługa prawdy
 


5. Pielgrzymka Dziennikarzy trwa w sobotę, 24 września na Jasnej Górze. W spotkaniu uczestniczy kilkudziesięciu dziennikarzy z całej Polski, m.in. z Warszawy, Gdańska, Krakowa. Organizatorami spotkania są: Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy i Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich. 
 
„Słowo głosimy i musimy brać za nie odpowiedzialność, to jest bardzo ważne, to jest ogromne zadanie – mówi ks. Zygmunt Słomski z Gdańska, członek Zarządu Głównego Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy – Bo można się sprzeniewierzyć, tanio sprzedać ze słowem, głosić półprawdy nie biorąc odpowiedzialności za to, a tylko prawda może siać dobro. Tylko prawda – to ksiądz Jerzy mówił, tylko prawda – mówił papież. I za to musimy brać wszelką odpowiedzialność tam, gdzie nas Pan Bóg postawi i pośle. To jest droga, Jezus jest Drogą, jest Prawdą, jest Życiem”. 
 
„Pielgrzymka jest sprawą bardzo indywidualną, oczywiście ona pokazuje korzenie, pokazuje źródła, natomiast wiemy, że dziś czyli w sobotę, 24 września są inne pielgrzymki, w zupełnie innych miejscach, gromadzą się ludzie, którzy mają inne poglądy i oczywiście media publiczne muszą być otwarte na jednych i na drugich, no bo jedni i drudzy muszą się w mediach publicznych odnaleźć, i w mediach publicznych powinna być rozmowa między nimi, i to może jest sposób na stworzenie, może nie jedności, ale przynajmniej jakiegoś miejsca dialogu” – mówi Krzysztof Skowroński, prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. 
 
„Mamy dzisiaj bardzo ważne spotkanie u stóp Matki Bożej Jasnogórskiej, i pierwszy taki punkt, to powierzenie się Jej opiece i słuchanie tego, co mówi Jej Syn. A druga sprawa, nasz temat, to zastanowienie się nad wartością słowa, słowa, które staje się teraz nadużywane, by powróciła miara jego piękna i prawdy, która mieści się w prawdzie Słowa Bożego – wyjaśnia Danuta Chuchla z Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy w Krakowie – I to nie chodzi tylko o dziennikarzy, o każdego człowieka, który posługuje się słowem”. 
 
O godz. 11.00 Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej przewodniczył i homilię wygłosił ks. Zygmunt Słomski z Gdańska. Zebranych witał o. Kamil Szustak, dyrektor Radia Jasna Góra. 
 
O godz. 13.00 rozpocznie się spotkanie środowiskowe w Kaplicy Domu Pielgrzyma. Na spotkanie przybyć ma abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski. 
 
Wobec destrukcyjnej w wielu aspektach globalizacji, praca dziennikarza jako człowieka sumienia, pozostaje w gruncie rzeczy odpowiedzią jego chrześcijańskiej wierności i odpowiedzialności za głoszenie Ewangelii. W rozeznaniu współczesnej nam rzeczywistości warto przypomnieć diagnozę ks. prof. Ignacego Bokwy z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, który dobitnie podał ją nam w artykule „Jasnogórska Maryja szansą dla niemiłosiernej ponowoczesności” - 'Środki społecznej komunikacji, choć otwierają przestrzeń wolności, paradoksalnie same nie są ani anonimowe, ani tym bardziej wolne: za każdym takim medium stoi jego właściciel i mocodawca. Są to układy natury politycznej, ideologicznej, prawnej, organizacyjnej, militarnej, wzajemnie się wspomagające lub zwalczające. Media stanowią rodzaj sieci, czego zewnętrznym obrazem, symbolem jest dziś Internet. Zjawisko globalizacji kultury świata mediów widać na dwóch przykładach. Pierwszym z nich jest zgromadzenie olbrzymiego potencjału sił, środków i specjalistów przez kilka koncernów medialnych, do których należą: BBC, NBC i CNN i Star Television. Firmy te pozwalają widzom na żywo uczestniczyć w wydarzeniach dziejących się na całym świecie. Drugim przykładem jest fenomen informacji zagranicznych: 80% ukazującego się w gazetach na całym świecie serwisu zagranicznego jest autorstwa czterech największych agencji prasowych: United Press International (UPI), Associated Press (AP), Agence France Press (AFP) i Reutera. AP jest największą tego typu instytucją, skupia bowiem 1786 gazet amerykańskich, a jej serwis jest nadawany w 112 krajach. Najbardziej opiniotwórczą stacją telewizyjną na świecie jest Cable News Network (CNN): swoje programy nadaje ona za pośrednictwem 23 satelitów, a jej program odbiera bez mała miliard ludzi w 210 krajach świata'. 
 
o. Stanisław Tomoń 
www.jasnagora.com