logo
Czwartek, 25 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Jarosława, Marka, Wiki – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Izabela Bilińska-Socha
Eko-chrześcijnin? Tak!
Czas Serca
 


 Wielu z nas wciąż kojarzy ekologię ze skrajnymi zachowaniami: przykuwaniem się do torów, nocowaniem na drzewach, szokującymi happeningami i demonstracjami. Powoli jednak ten stereotyp odchodzi do lamusa. Ekologia stała się modna. W szkołach wprowadzono edukację ekologiczną, podejmuje się działania proekologiczne, żywimy się produktami eko i nosimy ekologiczną odzież. Czy to wystarczy, aby zapobiec zagrażającej nam w przyszłości katastrofie ekologicznej?

Kościół, mając na uwadze aktualność tematu, w swoim nauczaniu coraz częściej porusza problem ekologii. Ochrona Ziemi i jej zasobów naturalnych szczególnie leży na sercu Benedyktowi XVI. Następca Jana Pawła II został już nawet okrzyknięty przez media ekopapieżem.

"Zielony" papież

Ziemia jest pokryta bliznami po ranach, które zadali jej ludzie. Nasza niczym niezaspokojona konsumpcja doprowadziła do masowej wycinki lasów, splądrowania zasobów, zanieczyszczenia powietrza oraz oceanów” – mówił Benedykt XVI do pielgrzymów, którzy zebrali się w Sydney na tegorocznych obchodach XXIII Światowych Dni Młodzieży (15-20 lipca). „Ochrona Ziemi to problem, z którym musimy się zmierzyć” – podkreślił papież.

Podczas podróży do Australii Benedykt XVI mówił, że pragnie obudzić w katolikach świadomość tego, iż naszej planecie zagraża katastrofa ekologiczna. Wezwał także światowych przywódców do walki z ociepleniem klimatu i pochwalił starania australijskiego rządu, który planuje znaczne ograniczenie emisji tzw. gazów cieplarnianych. Po raz pierwszy ekologia stała się jednym z najważniejszych tematów papieskich spotkań z wiernymi i politykami.

Benedykt XVI już wcześniej dawał świadectwo, że problem ochrony środowiska jest dla niego ważny. W zeszłym roku papież ogłosił, że Stolica Apostolska będzie w większym stopniu czerpać energię ze źródeł odnawialnych, aby ograniczyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery. W Watykanie zainstalowano baterie słoneczne. Niedawno w Stolicy Piotrowej odbyła się konferencja naukowa na temat globalnego ocieplenia… Nieprzypadkowo więc amerykański tygodnik „Newsweek” nadał Benedyktowi XVI przydomek „zielony” papież.

W trosce o środowisko

Spotkania z młodymi są dla Benedykta XVI szczególną okazją do podejmowania tematu ochrony środowiska. Ekologia stała się ważnym wątkiem papieskiej homilii wygłoszonej do młodzieży podczas pielgrzymki do Loreto (1-2 września 2007). Wielką mszę na świeżym powietrzu, która zgromadziła blisko pół miliona młodych ludzi z Włoch i delegacje z 60 krajów, nazwano nawet „pierwszym przyjaznym dla ekologii wiecem Kościoła katolickiego”.


 

 
1 2  następna
Zobacz także
ks. Bogdan Giemza SDS

W kuszeniu człowiek zostaje wystawiony na próbę (Jk 1,2-4). Św. Jakub w nauczaniu o pokusie ukazuje napięcie między dobrem a złem, jakie istnieje w człowieku. Jest to napięcie między realizacją powołania wypływającego ze chrztu a grzechem. Napięcie to w sposób dramatyczny i psychologiczny opisał św. Paweł w Liście do Rzymian: „Nie rozumiem bowiem tego, co czynię, bo nie czynię tego, co chcę, ale to, czego nienawidzę – to właśnie czynię..."

 
ks. Bogdan Giemza SDS
Czy popełnienie samobójstwa jest równoznaczne ze 100% pewnością pójścia do piekła? Czy chociażby samo myślenie że życie jest beznadziejne i nie ma po co żyć jest grzechem?
 
ks. Bogdan Giemza SDS
Często pytacie nas, jak przeżywać niedzielę w Turcji czy na wycieczce zorganizowanej przez biuro turystyczne, jak to jest z mięsem podawanym podczas piątkowych posiłków w czasie wakacji - zjeść czy nie? Ale również księża czasem alarmują, aby napisać, że wakacje nie zwalniają z powinności wobec Pana Boga...
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS