logo
Piątek, 29 marca 2024 r.
imieniny:
Marka, Wiktoryny, Zenona, Bertolda, Eustachego, Józefa – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
o. Dariusz W. Andrzejewski CSSp
Europa bez Boga?
materiał własny
 


 Kreatorzy „nowej Europy”mając nieograniczoną władzę i pieniądze, pod szumnymi hasłami „demokracji” forsują swoją wizję Europy bez Boga. W grudniu ubiegłego roku podpisali „Traktat Reformujący” wraz z tzw. „Kartą Praw Podstawowych”. 
Czy to uczyni Europę bardziej sprawiedliwą i demokratyczną? Czy obywatelom Unii, w znakomitej większości Chrześcijanom, będzie bliżej do organizacji, która nawet w preambule owych dokumentów zapomniała o Bogu, a w ich tekście nie dostrzega chrześcijańskiego dziedzictwa Europy?
 
Bardzo trafnie rozważał o tym rektor PAT w Krakowie ks. prof. Jan Dyduch: „Odnosi się wrażenie, jak gdyby Europa, reprezentowana przez pewną, wpływową część polityków, urzędników i publicystów bała się Jezusa i Jego Ewangelii. Tymczasem, jak nauczał wielki prorok naszych czasów Jan Paweł II, Jezus i Ewangelia jest po stronie Europy”. Jednocześnie przestrzega, że „bez Jezusa i Jego Ewangelii Europa może stać się duchową pustynią”. Wobec wciąż trwającej dyskusji o „Karcie Praw Podstawowych” stawia pytanie: „Czy nie jest bardziej słuszne przyjąć Ewangelię, która jest najlepszą i najdoskonalszą Kartą Praw Podstawowych i czymś o wiele większym, bo drogą do zbawienia?” 
 
Podpisany z wielką pompą w Lizbonie dokument budzi poważne zastrzeżenia Kościoła Katolickiego i ludzi wierzących. Sługa Boży Jan Paweł II już w 2000 roku powiedział: „Kościół z żywym zainteresowaniem śledzi przebieg prac nad tym dokumentem. Nie może w związku z tym ukryć rozczarowania faktem, że tekst karty nie zawiera ani jednej wzmianki o Bogu, który jest pierwotnym źródłem godności człowieka i jego fundamentalnych praw. (...) Mimo wielu chwalebnych wysiłków, tekst ten nie zaspokaja słusznych oczekiwań wielu ludzi, odważniejsza musi być zwłaszcza ochrona praw osoby i rodziny”.
 
Zastrzeżenia Kościoła dotyczą konkretnie trzech zagadnień: prawa do życia, klonowania i instytucji małżeństwa. Dla katolików podstawą wszystkich praw jest prawo do życia od chwili poczęcia aż do naturalnej śmierci, tymczasem karta UE określa zbyt ogólnikowo sformułowania, z których wynika np. odrębność prawa do małżeństwa od prawa do zawarcia rodziny. W rozumieniu chrześcijańskim małżeństwo jest początkiem rodziny i zawsze stanowi z nią integralną jedność. Tymczasem stanowione europejskie prawa sugerują, że istnieje możliwość istnienia „innej rodziny” niż ta, która opiera się na trwałym związku mężczyzny i kobiety. 
 
Nasze narodowe, polskie tradycje religijne, patriotyczne i chrześcijańskie fundamenty rodziny, budują naszą rzeczywistość i naszą przyszłość oraz stanowią o tożsamości naszej Ojczyzny. To nie na „eurokartach” mamy opierać się w życiu, ale na pojęciach trwałych, mocnych, utrwalonych i wymodlonych przez wieki, opartych na Dekalogu i Ewangelii, które nasza Ojczyzna przyjęła ponad tysiąc lat temu.
 
Zaiste, wolność i demokracja to wielki dar, ale trzeba nieustannie go pielęgnować i doskonalić, bo wypaczone pojęcie demokracji może doprowadzić nas do zniewolenia. Wolność została nam dana przez Boga dla rozwoju Dobra, dla poszanowania Godności Człowieka i Rodziny. Módlmy się o taką dążność tych, którzy dziś odmieniają Europę ! 
 
o. Dariusz W. Andrzejewski CSSp
 
Zobacz także
Jacek Ponikiewski
Zabawne dzwonki w komórkach 60-latków, obcisłe jeansy i różowa koszulka pani w podeszłym wieku, czy libacje godne nastolatków na wyjazdach szkoleniowych różnych firm, są oznakami, iż nadchodzą czasy zdziecinnienia. Jako, że chyba sami zaczynamy potrzebować opieki rodzicielskiej, przestajemy siłą rzeczy być zdolni do bycia rodzicami...
 
Jacek Ponikiewski
W 1 Liście św. Piotra (3,18) znajduje się tajemnicza wzmianka mówiąca o zstąpieniu Jezusa do duchów zamkniętych w więzieniu, która wzbudzała zainteresowanie starożytnych. Do tego pojawiło się kolejne pytania: co działo się z Jezusem w czasie od śmierci aż po Jego zmartwychwstanie? Wyjaśnieniu tych dwóch problemów służy Zstąpienie do otchłani, które niegdyś występowało jako samodzielny utwór, a dziś stanowi trzecią część apokryfu Ewangelia Nikodema...
 
Joanna Sopyło
Naukowcy dopracowują kolejne nowoczesne projekty m.in. laptop w rulonie, pióro do pisania w powietrzu czy odrzutowy plecak. Wśród wynalazków, których odbiorcami ma być cała ludzkość, co raz częściej pojawiają się także i takie, dla katolików: Jesus iPhone, pendrive w kształcie Matki Boskiej czy radio imitujące krzyż...
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS