logo
Czwartek, 28 marca 2024 r.
imieniny:
Anieli, Kasrota, Soni, Guntrama, Aleksandra, Jana – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Festiwal Twórczości Maryjnej Dzieci i Młodzieży 'Sancta Maria'
 


11. Koncert galowy laureatów Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Maryjnej Dzieci i Młodzieży „Sancta Maria” odbył się w niedzielę, 28 maja w auli o. Augustyna Kordeckiego na Jasnej Górze. 
 
Tegoroczny konkurs przebiegał pod hasłem „Maryja Królowa Polski”. Podczas Gali można było usłyszeć wykonawców, którzy zostali nagrodzeni w kategorii muzycznej. Wśród gości znaleźli się także autorzy prac nadesłanych i nagrodzonych w kategorii plastycznej. 
 
W konkursie udział wzięli uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, którzy reprezentowali szkoły, wspólnoty, domy kultury w kategorii muzycznej oraz plastycznej. Wybrano 300 laureatów w kategorii muzycznej oraz plastycznej. 
 
„Przez ekspresję w wielopłaszczyznowej twórczości - muzycznej, plastycznej chcieliśmy nawiązać do przeżywanego Roku Jubileuszowego 300-lecia Koronacji Cudownego Obrazu Jasnogórskiego” – opowiadała o tematyce konkursu jego pomysłodawczyni Anna Rybowicz, na co dzień katechetka w SP nr 47 w Częstochowie. 
 
„Cel Festiwalu to propagowanie kultury chrześcijańskiej ze szczególnym uwzględnieniem kultu maryjnego, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży. Cieszy to, że Festiwal co roku cieszy się tak dużą popularnością. W tegorocznej odsłonie wzięło udział blisko 800 uczestników. Na uwagę zasługuje to, że nagrody Grand Prix w obu kategoriach ufundował Prezydent RP Andrzej Duda” – dodała Anna Rybowicz, koordynatorka wydarzenia. 
 
„Festiwal jest naturalną odpowiedzią naszych serc na to, że mieszkamy w mieście razem z Matką Bożą. Chcieliśmy wyrazić jej w ten sposób naszą wdzięczność, że jest razem z nami. Niesamowite, że w dobie Internetu, gier komputerowych, dzieci i młodzież wciąż chętnie oddają Jej chwałę poprzez śpiew czy swoje prace plastyczne” – podkreślił Piotr Włoczek, dyrektor SP nr 47 w Częstochowie. 
 
Oprócz promocji dziecięcych talentów ważnym celem Festiwalu jest przypomnienie oraz poznawanie przez najmłodsze pokolenie dziedzictwa i bogactwa utworów o tematyce religijnej oraz dzieł o tematyce maryjnej związanych z jasnogórskim sanktuarium i jego historią. 
 
O tym, kto został nagrodzony, decydowało jury. Występy muzyczne oceniał m.in.: o. Nikodem Kilnar, krajowy duszpasterz muzyków kościelnych. Bardzo wysoko ocenił poziom festiwalu i zwrócił uwagę na jego szczególny klimat, bo „dzieci, kiedy śpiewają, to modlą się szczerze”. 
 
„Jako członkowie jury byliśmy zgodni. Poziom okazał się wyższy niż w ubiegłym roku. Uczestnicy wybierali piękne utwory maryjne, często także napisane specjalnie na tę okoliczność. O poziomie świadczy fakt, że na blisko 101. uczestników w kategorii muzycznej przyznaliśmy aż 21 miejsc pierwszych” – mówi Alicja Błażejowska, członkini jury oceniającego kategorię muzyczną. 
 
Dla 12–letniej Marceliny Caban zdobycie Grand Prix było szczególnym wyróżnieniem. „Chciałam stanąć przed Maryją i Jej osobiście zaśpiewać. To moje podziękowanie za uzdrowienie mamy z choroby nowotworowej” – powiedziała dziewczynka. Marcelina wykonała utwór „Cygańska Madonna”. 
 
„Zaśpiewałam utwór 'Matko Życia Maryjo'. Ten tekst odnosi się do sytuacji nienarodzonych dzieci i jest dla mnie bardzo bliski. Cieszę się, że udało mi się z nim zająć I miejsce. Do wzięcia udziału w konkursie zachęciła mnie pani od muzyki, ale bardzo wspierała mnie też siostra katechetka” – powiedziała Marta Kościelecka z Gimnazjum prowadzonego przez Siostry Zmartwychwstanki w Częstochowie. 
 
„Uważam, że dobrze, że jest taki Festiwal, w którym dzieci i młodzież mogą się pokazać, a zarazem, że nie chodzi tylko o to. Jest w tym głębia duchowa, która pomaga rozwijać się dzieciom w relacji do Matki Bożej” – tłumaczyła mama jednej z występujących. 
 
„Prace były bardzo ciekawe, różnorodne. Dzieci chętnie wybierały malowanie farbami plakatowymi czy pastelami. We wszystkich obrazkach dominował format A3” - mówiła Grażyna Tarkowska, oceniająca prace plastyczne zgłoszone na Festiwal. 
 
Patronatem honorowym objęli Festiwal: abp Wacław Depo – metropolita częstochowski, o. Marian Waligóra – przeor Klasztoru Ojców Paulinów na Jasnej Górze oraz o. Nikodem Kilnar – Krajowy Duszpasterz Muzyków Kościelnych. Organizatorami konkursu są: Stowarzyszenie Sancta Maria, parafia pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Częstochowie oraz Szkoła Podstawowa nr 47 w Częstochowie, z której to placówki uczniowie poprowadzili galę. 
 
Patronat medialny objęli m.in. Radio Jasna Góra, Tygodnik Katolicki ‘Niedziela’ i wydawnictwo Paulinianum. 
 
o. Stanisław Tomoń 
www.jasnagora.com