logo
Wtorek, 16 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Bernadety, Julii, Benedykta, Biruty, Erwina – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Film o miłości i wierze. Czy istnieje prawdziwa… wiara?
materiał własny
 


 

 
Zwykle pytamy o prawdziwość miłości – czy istnieje, gdzie jej szukać, jak rozpoznać... Tymczasem amerykański reżyser Kyle Prohaska w swoim filmie „Miłość zwycięża wszystko” (Love covers all) poszukuje nie tylko prawdziwej miłości, ale i wiary. Towarzysząc głównemu bohaterowi, który znalazł się na życiowym zakręcie będziemy mogli sami siebie zapytać o prawdziwość wiary.
 

 
„Miłość zwycięża wszystko” to obraz skomplikowanych relacji rodzinnych i społecznych. Kyle Prohaska udowadnia, jak ważni dla siebie jesteśmy – nie tylko w relacjach rodzinnych: mąż-żona, ojciec-syn, ale także w codziennych, zwyczajnych interakcjach z obcymi ludźmi. Przekona się o tym główny bohater Michael. Ten młody mężczyzna, rozpoczyna nowy rozdział w swoim życiu. Lada dzień przyjdzie na świat jego pierwsze dziecko. Obiecał sobie, że nie powtórzy błędów własnego ojca, z którym łączy go skomplikowana i nieco tajemnicza więź. Michael jest zdeterminowany, by być ojcem obecnym i zaangażowanym w życie swoich dzieci. Razem z żoną z radością czekają na synka.

 
  
 
Parę dni przed planowaną datą porodu Michael wyrusza w rutynową podróż służbową – spodziewa się rocznego sprawozdania z efektów swojej pracy. W czasie jego nieobecności żona zaczyna rodzić, a Michael będzie musiał zmierzyć się nie tylko z przeszłością, ale i przyszłością. Spiesząc się, by zdążyć na narodziny synka trafi do miejsca, w którym – wbrew pozorom – będzie mógł zrobić wiele dobrego. Czy jednak Michael zorientuje się na czas, że nic nie dzieje się przypadkiem i że zawsze jest dobry czas, by autentycznie przeżywać swoją wiarę? 
 
„Miłość zwycięża wszystko” jest filmem urzekającym. Subtelnym w swoim przesłaniu i pełnym humoru. Aktorzy grają zaskakująco naturalnie, a emocje, które przekazują są bardzo szczere. Jared Young, wcielający się w postać Michaela, ze swobodą oddaje rozpacz lub gorycz, a czasem także młodzieńczą bezmyślność, bunt czy wreszcie pokorę człowieka, który poszukuje sam siebie i odkrywa swoje miejsce w życiu innych.
 
Odnosi się wrażenie, że wszystkie rozmowy w filmie są wzięte z życia, ułożone przez kogoś, kto nie sili się na podniosłe dysputy filozoficzne o Bogu. Głównym problemem nie jest pytanie: „kim jest dla Ciebie Bóg?”, ale: „Czy żyjesz w taki sposób, że nie trzeba o to pytać?”. W tej zwyczajności dialogów ukryte jest prawdziwe piękno. Kreacja Rusty’ego Whitenera, który wciela się w postać Boba, właściciela stacji benzynowej, jest fantastyczna. Bob jest człowiekiem, który podobnie jak Micheal, nie może uwolnić się od przeszłości, obaj duszą w sobie żal i gorycz. Ich niezwykłe spotkanie może pomóc obu mężczyznom zacząć wszystko na nowo. 
 
Warto także odnieść się do wiary  i autentyczności, które stanowią punkt centralny całego filmu. Trudności, przez jakie przechodzi Michael, ale także Bob (i inni bohaterowie filmu) są szczególnym momentem ukrytej obecności Boga. Czy w całym tym zamieszaniu Michael nie zwątpi w Bożą Opatrzność? Czy będzie umiał dać świadectwo swojej wiary? 
 
 
Główny bohater balansuje między hipokryzją a szczerością w swojej wierze. Każdy z nas wielokrotnie w życiu może poczuć się jak Michael. Deklarując wiarę w Boga, zapomina o tym, że wiara to przede wszystkim życie, a nie deklaracje. Czy jako człowiek wierzący nie okaże się religijnym hipokrytą? 
 
Prawdziwa miłość i prawdziwa wiara są do siebie bardzo podobne. Obie istnieją zawsze tam, gdzie deklaracje poparte są życiem, dobrą wolą i dojrzałą decyzją. Film, zmusza do wielu przemyśleń, a uniwersalny morał, jaki ze sobą niesie brzmi: Przede wszystkim miejcie wytrwałą miłość jedni ku drugim, bo miłość zakrywa wiele grzechów (1 P 4, 8).
 
 
 
 
Zobacz także
ks. Marek Dziewiecki
Zakochanie z natury wiąże się z przesadną koncentracją na własnych przeżyciach, z dużą zmiennością nastrojów, z agresywną zazdrością i zaborczością, z emocjonalnymi szantażami. Jeśli zakochują się ludzie niedojrzali, to mogą poważnie skrzywdzić tę drugą osobę lub pozwolić, by to ona ich skrzywdziła. 
 
ks. Marek Dziewiecki

Modlitwa ma imię człowieka. Każdy podąża swoją drogą. Modlitwa ma imię Boga. Dla każdego jest Drogą. Jest „oddechem życia” chrześcijańskiego, być może dlatego, że przed modlącym „otwiera się” Jezus. Modlitwa jest więzią dusz, jest wspólnym życiem w ramionach – pomaga nam głębiej wchodzić w tajemnicę Kościoła. „Dobrze jest modlić się wzajemnie i spotykać się przy Bogu. Tam nie liczy się ani odległość, ani nie ma rozłąki…”. Modlitwa nie tylko sięga szczytu ludzkich aspiracji, lecz także akcentuje wspólne bycie z Bogiem, byciem w Bogu. 

 
ks. Marek Dziewiecki
Przychodzi moment, w którym zostawiają wszystkie niezałatwione sprawy, goniące terminy, wciąż odkładane spotkania – bo przecież „nie ma czasu” – i… milkną. Idą na adorację, wyjeżdżają na rekolekcje, udają się na pielgrzymkę albo zamykają się w swoim pokoju, wyłączają telefon i otwierają Pismo Święte. Po co? By usłyszeć Tego, który w ciszy mówi najgłośniej. 
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS