logo
Czwartek, 28 marca 2024 r.
imieniny:
Anieli, Kasrota, Soni, Guntrama, Aleksandra, Jana – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Finał X Konkursu na Wieczernikową Choinkę
 


„Puls Niepodległości” - specjalny gong, który wybił wczoraj prezydent Rzeczypospolitej Polskiej rozpoczynając z organizacjami pozarządowymi stulecie niepodległości, zabrzmiał także dziś na Jasnej Górze. Tym samym i w Sanktuarium rozpoczęło się świętowanie tego szczególnego polskiego jubileuszu. Inauguracja wpisała się w finał Konkursu na Wieczernikową Choinkę. Drzewka, tegorocznej 10. już edycji Konkursu, w wystroju są bardzo patriotyczne i wyrażają miłość dzieci do Polski. 
 
Na wzór uroczystości w Pałacu Prezydenckim i na Jasnej Górze miało miejsce uroczyste wybicie gongu. W wielkie talarze uderzył naczelny jasnogórski kapelmistrz Marek Piątek. Tak, z udziałem dzieci, zostały zainaugurowane obchody stulecia niepodległości Polski. 
 
Za piękne motywy „polskie” dominujące w ozdobach tegorocznych choinek dzieci usłyszały szczególe podziękowanie od przeora Jasnej Góry, o. Mariana Waligóry. „Tak, jak z wieży jasnogórskiej powiewa flaga biało-czerwona, tak tutaj, w Wieczerniku, barwy narodowe są niejako przedłużeniem naszej miłości do Polski” – powiedział jasnogórski przeor. Podkreślił, że to piękny akcent wpisany w jasnogórskie świętowanie 100-lecia niepodległości. Przypomniał, że „Jasna Góra codziennie obdarza naszą Ojczyznę Mszą św. o 15.30 a flaga biało-czerwona powiewająca na jasnogórskiej wieży przypomina nam, że my, i te malutkie dzieci i my dorośli, naprawdę kochamy Polskę”. 
 
Przeor wyraził uznanie dla pomysłowości i wielkiego zaangażowania dzieci, ich rodziców i nauczycieli. Przyznał, że sam oddał głos, na jego zdaniem, najpiękniejszą choinkę, ale „miał z tym problem, ponieważ w dniach głosowania trudno wręcz było przebić się przez tłum pielgrzymów oglądających drzewka”. 
 
W Konkursie na „Wieczernikową Choinkę” pielgrzymi w ciągu 8 dni oddali prawie 33 tys. głosów. To znacznie więcej niż rok temu. W konkursie wzięło udział 40 placówek szkolno -wychowawczych i przedszkoli arch. częstochowskiej. 
 
Pierwsze miejsce zajęła choinka nr 35 ozdobiona przez uczniów Szkoły Podstawowej im. Władysława Szafera w Żarkach. Na to drzewko zagłosowało 2531 pielgrzymów. 
 
Szkoła z Żarek nie tylko wytrwale startowała we wszystkich edycjach konkursu, ale, jak przyznają uczniowie z wielką sumiennością wykonywali tegoroczne ozdoby. Dominowały oczywiście polskie barwy. Czubek drzewka ozdobił dużych rozmiarów biały orzeł w koronie. Pod nim znalazła się mapa Polski i bombki z wypisanymi datami: 1918 - 2018. Biało-czerwone bombki zostały misternie wykonane m.in. z naklejanych cekinów. Jak zapewniały dzieci – każdy wniósł swój wkład w wykonywanie ozdób. Bartek Szczepanek i Piotruś Basista dodali, że w ten sposób chcieli też pokazać, swój patriotyzm. Chłopcy zauważyli też, że „bycie patriotą na co dzień”, to także solidna nauka, kupowanie rzeczy od polskich producentów i sprzątanie, by w naszej ojczyźnie było pięknie. Jeden z nich marzy o karierze piłkarza, „który będzie rozsławiał nasz kraj”. 
 
Drugie miejsce przypadło Szkole Podstawowej nr 41 w Częstochowie – to drzewko nr 37. Zdobyło 2455 głosów. Jak przyznali uczniowie udział w tegorocznym konkursie był też dla nich piękną lekcją historii. Na ich świerku znalazły się szczególne bombki - podobizny wielkich Polaków jak np. Józefa Piłsudskiego, Ignacego Paderewskiego, A. Mickiewicza, brata Alberta. Inne bombki wykonane zostały techniką decoupage. 
 
Na trzecim miejscu uplasowała się Szkoła Podstawowa w Węglowicach. Uczniowie z tej placówki przystroili choinkę nr 23. W konkursie uczestniczyli po raz pierwszy. Ich choinka była jak polska flaga. Górę drzewka ozdobiły białe bombki, a dół czerwone. Wszystkie wykonane z misternie nawlekanych nici na baloniki, które następnie, po wykrochmaleniu i utrwaleniu, zostały usunięte tworząc niezwykłe ażurowe ozdoby. Swoim „subtelnym wdziękiem” przyciągnęły one wzrok 1923 pielgrzymów. 
 
Także w wystroju innych drzewek znalazło się wiele motywów nawiązujących do obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. I tak w wielu miejscach zamiast gwiazdy na czubku choinki „przysiadł” biały orzeł, bombki i łańcuchy przybrały biało–czerwone barwy. One też dominowały w detalach „zdradzających” np. patrona szkoły. I tak uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Zdobywców Przestworzy w Częstochowie stworzyli bombki ze słojów drzewnych z wymalowanymi na biało-czerwono samolotami i rakietami. 
 
Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy ze zdjęciami ich choinek. Dla wszystkich były cukierki, aniołki. A laureaci trzech pierwszych miejsc otrzymali jeszcze ryngrafy z wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej i historyczne gry edukacyjne. 
 
Finał uświetniła gra Jasnogórskiej Orkiestry Dętej. 
 
Także na dziedzińcu Jasnej Góry stanęła jubileuszowa bożonarodzeniowa choinka na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Wyjątkowe drzewko ozdobił przed świętami Bożego Narodzenia przeor klasztoru z uczestnikami X Konkursu na Wieczernikową Choinkę. 
 
Każda z placówek przygotowała ozdobę nawiązującą do treści patriotycznych ze szczególnym uwzględnieniem roli Matki Bożej Królowej Polski i Jasnej Góry. 
 
Świerki, jak zwykle, zostały podarowane częstochowskiemu Sanktuarium przez Lasy Państwowe. 
 
Ozdobione przez dzieci choinki można jeszcze podziwiać w Jasnogórskim Wieczerniku do 13 lutego, czyli wtorku przed Środą Popielcową. 
 
Organizatorami Konkursu na Wieczernikową Choinkę są: klasztor OO. Paulinów, Radio Jasna Góra i Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” w Częstochowie. 
 
 
www.jasnagora.com