logo
Wtorek, 23 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Pasterka to msza wigilii czy Bozego Narodzenia?
Autor: tommek (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2005-12-06 13:06

Czy pasterka to msza bożonarodzeniowa, tzn należąca do dnia po wigilii?
Czy jak ktoś idzie na pasterkę, to nie potrzebuje iść w Boże Narodzenie do koscioła?
Pochodzimy z zoną z różnych stron Polski i u mnie pasterka to msza wigilijna ( i trzeba na niej być), a w Boze Narodzenie idzie się i już.
Kto to rozstrzygnie?

 Re: Pasterka to msza wigilii czy Bozego Narodzenia?
Autor: Verba Docent (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2005-12-06 14:17

Pan sam!
Czy można podchodzić do tego tak: jak się pójdzie na Pasterkę, to juz nie trzeba, bo odfajkowane, w statystyce się zgadza i ok? Na tej zasadzie można chodzić sobie na jedną mszę niedzielną co godzina w jedna niedzielę i załatwić hurtem z góry cały miesiąc
Ja (i jestem pewien, że nie jestem jakimś wyjątkowym dziwakiem) tak lubię chodzić na pasterkę, a potem w pierwszy dzień Bożego Narodzenia. Lubię wtedy być w Kościele i w kościele. I nie przeszkadza mi, że mój proboszcz sepleni w trakcie kazania, że oddechy stojących obok mnie dżentelmenów są "drugiej świeżości", że kolędy śpiewane są wbrew szlachetnym i starożytnym regułom harmonii . No bo to w końcu pryszcz, bo "narodził nam się Zbawiciel" i jest z nami.

 Re: Pasterka to msza wigilii czy Bozego Narodzenia?
Autor: xgm (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2005-12-06 15:04

W Uroczystość Bożego Narodzenia mszał rzymski podaje teksty na następujące msze św.:
- wieczorną Mszę wigilijną (przed I Nieszporami Uroczystości lub po nich) odprawianą właśnie wieczorem (w okolicach godz. 18.00) - rzadko gdzie istnieje tradycja uczestnictwa w tej Eucharystii (w okolicach Polski zachodniej o takowej nie słyszałem)
- Mszę w nocy - nazywaną Mszą Pasterską - odprawianą o północy i stanowiącą już właściwy obchód uroczystości;
- Mszę o świcie;
- Mszę w dzień.
Naturalnie msze te należą do liturgicznego świętowania Uroczystości Narodzenia naszego Pana Jezusa Chrystusa, zatem ze względów pobożnościowych można uczestniczyć w więcej niż jednej z nich.

 Re: Pasterka to msza wigilii czy Bozego Narodzenia?
Autor: duszpasterz (---.dip.t-dialin.net)
Data:   2005-12-06 15:57

To co Ty nazywasz "pasterka" jest oficjalnie msza z uroczystosci Narodzenia Panskiego. Istnieje kilka formularzy mszalnych na te uroczystosc - ze wzgledu na rozna pore sprawowania Eucharystii. I tak mamy: wieczorna msze, msze w nocy (to jest wlasciwa "pasterka"), msza poranna oraz msza w dzien. Wybor nalezy do Ciebie... Zgodnie z aktualnym prawem koscielnym, osoba uczestniczaca w liturgii wieczorem dnia poprzedzajacego obowiazujaca uroczystosc czy niedziele, wypelnia juz swoj obowiazek. Praktycznie rzecz biorac: jesli bedziesz na Pasterce, to potem w dzien nie masz juz obowiazku byc drugi raz na mszy. Ale to jest pewne minimum. Natomiast jesli pojdziesz drugi raz na msze, to mysle, ze bedzie to piekne swiadectwo wiary i na pewno na tym duchowo skorzystasz... Pozdrawiam.

 Re: Pasterka to msza wigilii czy Bozego Narodzenia?
Autor: tommek (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2005-12-06 17:03

ja zawsze chodziłę na msze w Wigilię i w Boże Narodzenie, dlatego bardzo mnie zdziwiło, gdy moja zona powiedziała, że gdy ona idzie na pasterkę, to na drugi dzień już nie idzie.

 Re: Pasterka to msza wigilii czy Bozego Narodzenia?
Autor: Bogna (---.chello.pl)
Data:   2005-12-06 22:23

Praktycznie, Tomku, Twoja żona zgodnie z tym, co wyżej Ci wyjaśniono opierając sie o formularze zawarte w Mszale Rzymskim, jeśli była na Pasterce, nie ma już 'obowiazku' uczestniczenia we Mszy w Dniu Bożego Narodzenia tj. 25 grudnia, ale... Bardzo dobrze świadczy o Tobie jako chrzescijaninie to, że nie jest dla Ciebie żadną 'uciążliwością', czynne uczestnictwo we Mszy św., tak Wigilie, jak i później w Boze Narodzenie. Spróbuj teraz przekonac do tej praktyki swoją małżonkę. Wszak jesteście Jednią: "mężczyzna powiedział: Ta dopiero jest kością z moich kości i ciałem z mego ciała! Ta będzie się zwała niewiastą, bo ta z mężczyzny została wzięta. Dlatego to mężczyzna opuszcza ojca swego i matkę swoją i łączy się ze swą żoną tak ściśle, że stają się jednym ciałem" Rdz 2, 23-24. Pozdrawiam serdecznie, szczęść Boże.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: