logo
Wtorek, 19 marca 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Co to jest dantis?
Autor: szysia (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2006-01-09 22:17

Chcialam dzisiaj zamowic msze. Siostra w kancelarii powiedziala mi, ze wybrana przeze mnie godzina nie moze byc bo wtedy jest dantis... Co to jest?

 Re: Co to jest dantis?
Autor: Verba Docent (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2006-01-09 23:02

Chyba powinno być w zasadzie: "ad intentionem dantis", czyli "dla intencji dającego".

 Re: Co to jest dantis?
Autor: Bogna (---.chello.pl)
Data:   2006-01-10 00:26

Czyli mówiąc 'ludzkim' językiem, siostra poinformowała, że na interesujacą Cię godzinę jest już zamówiona intencja Mszalna przez kogoś innego. Nie może więc przyjąć drugiej intencji na tę samą godzinę...

 Re: Co to jest dantis?
Autor: Bogna (---.chello.pl)
Data:   2006-01-10 03:26

Zapomniałam dodać, że czasem się zdarza przyjąć dwie intencje na tę samą Mszę (w mojej Parafii bywają i trzy), ale wtedy konieczne jest, aby ta Msza była sprawowana w koncelebrze, czyli tylu kapłanów celebruje ją, ile przyjęto intencji...

 Re: Co to jest dantis?
Autor: Monika75 (---.pxs.pl)
Data:   2006-01-10 08:53

W części kościołów na niektórych mszach

/..../

Zachecam do pisania konkretami jak Bogna, np.: 'w moim kosciele....'
moderator

 Re: Co to jest dantis?
Autor: Monika75 (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2006-01-10 19:45

Do Bogny: W kościele Dominikanów w Krakowie oraz we Wszystkich Świętych w Krakowie jest inaczej. Na niektórych maszach przedstawianych jest ok. 20-30 intencji (albo i więcej - nie wiem bo nie liczę dokładnie), a ojców czy księzy celebrujących mszę jest najwyżej kilku (góra 6-7).

 Re: Co to jest dantis?
Autor: Bogna (---.chello.pl)
Data:   2006-01-11 03:45

Moniko, w mojej Parafii pw. św. Antoniego z Padwy o.o. Franciszkanów w Gdyni także, zwłaszcza w środy, (po Mszy wieczornej zawsze odbywa się Nabożenstwo do Matki Bozej Nieustającej Pomocy), sprawowane są oczywiscie w koncelebrze Msze, podczas których obok ofiary głównej zamówionej przez jedną osobę, czytane są też intencje wspólnotowe, zanoszone za pośrednictwem MBNP (i też wymienianych jest wiele osób, wiele tych intencji).

 Re: Co to jest dantis?
Autor: Monika75 (---.pxs.pl)
Data:   2006-01-11 12:03

U dominikanów nie ma ofiary głównej - wszystkie intencje przedstawiane sa przed mszą (jest ich tak dużo) i potem w trakcie mszy modlimy się własnie w tych intencjach. Przy czym są to najprzeróżniejsze intencje - za wstawiennictwem róznych świętych, Maryi, bezpośrednio do Boga, itp. (jak sobie zazyczą ofiarodawcy).

 Re: Co to jest dantis?
Autor: Z (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2006-01-11 13:25

Przypominam sobie, że jakiś czas temu był podobny wątek. Była mowa o specjalnych zezwoleniach władzy duchownej na przyjmowanie intnecji zbiorowych przez niektóre kościoły czy coś takiego. Spróbuj znaleźć przez wyszukiwarkę.

 Re: Co to jest dantis?
Autor: Ally (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2006-01-17 16:37

U nas, woj. małopolskie, pod Krakiem, często jest tak, że przyjmowanych jest kilka intencji na jedną mszę, ale w myśl zasady 1:1 - 1 ksiądz - 1 intencja
z Bogiem

 Re: Co to jest dantis?
Autor: Mariusz (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2008-05-23 22:59

Intencja Dantis jest to intencja po polsku "w myśl dającego".

Przykład:
Idziesz do kancelarii parafii. Chcesz zamówić Mszę, jednak nie ma wolnych terminów. Zostajesz poinformowany jednak, że Twoja intencja może być odprawiona w najbliższym czasie przez kapłana posługującego w parafii, w której nie ma problemow z wolnymi terminami.
Osobie w kancelarii podajesz treść intencji (np. o zdrowie dla babci), skladasz ofiarę. I osoba, która przyjęła od Ciebie intencję przekazuje ją dalej nie jako "o zdrowie dla babci", tylko jako intencja dantis. A Pan Bóg wie, w czym rzecz.

 Re: Co to jest dantis?
Autor: spider (89.231.248.---)
Data:   2011-01-28 16:40

łacińskie "Dantis" znaczy po polsku tzw. intencja Bogu wiadoma.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: