logo
Poniedziałek, 19 luty 2018
Szukaj w

Posłuchaj Radyjka
Kanał czerwony
Kanał zielony

Co to jest dantis?
Autor: szysia (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2006-01-09 22:17

Chcialam dzisiaj zamowic msze. Siostra w kancelarii powiedziala mi, ze wybrana przeze mnie godzina nie moze byc bo wtedy jest dantis... Co to jest?

Re: Co to jest dantis?
Autor: Verba Docent (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2006-01-09 23:02

Chyba powinno by w zasadzie: "ad intentionem dantis", czyli "dla intencji dajcego".

Autor: Bogna (---.chello.pl)
Data:   2006-01-10 00:26

Czyli mwic 'ludzkim' jzykiem, siostra poinformowaa, e na interesujac Ci godzin jest ju zamwiona intencja Mszalna przez kogo innego. Nie moe wic przyj drugiej intencji na t sam godzin...

Data:   2006-01-10 03:26

Zapomniaam doda, e czasem si zdarza przyj dwie intencje na t sam Msz (w mojej Parafii bywaj i trzy), ale wtedy konieczne jest, aby ta Msza bya sprawowana w koncelebrze, czyli tylu kapanw celebruje j, ile przyjto intencji...

Autor: Monika75 (---.pxs.pl)
Data:   2006-01-10 08:53

W czci kociow na niektrych mszach

/..../

Zachecam do pisania konkretami jak Bogna, np.: 'w moim kosciele....'
moderator

Autor: Monika75 (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2006-01-10 19:45

Do Bogny: W kociele Dominikanw w Krakowie oraz we Wszystkich witych w Krakowie jest inaczej. Na niektrych maszach przedstawianych jest ok. 20-30 intencji (albo i wicej - nie wiem bo nie licz dokadnie), a ojcw czy ksizy celebrujcych msz jest najwyej kilku (gra 6-7).

Data:   2006-01-11 03:45

Moniko, w mojej Parafii pw. w. Antoniego z Padwy o.o. Franciszkanw w Gdyni take, zwaszcza w rody, (po Mszy wieczornej zawsze odbywa si Naboenstwo do Matki Bozej Nieustajcej Pomocy), sprawowane s oczywiscie w koncelebrze Msze, podczas ktrych obok ofiary gwnej zamwionej przez jedn osob, czytane s te intencje wsplnotowe, zanoszone za porednictwem MBNP (i te wymienianych jest wiele osb, wiele tych intencji).

Autor: Monika75 (---.pxs.pl)
Data:   2006-01-11 12:03

U dominikanw nie ma ofiary gwnej - wszystkie intencje przedstawiane sa przed msz (jest ich tak duo) i potem w trakcie mszy modlimy si wasnie w tych intencjach. Przy czym s to najprzerniejsze intencje - za wstawiennictwem rznych witych, Maryi, bezporednio do Boga, itp. (jak sobie zazycz ofiarodawcy).

Autor: Z (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2006-01-11 13:25

Przypominam sobie, e jaki czas temu by podobny wtek. Bya mowa o specjalnych zezwoleniach wadzy duchownej na przyjmowanie intnecji zbiorowych przez niektre kocioy czy co takiego. Sprbuj znale przez wyszukiwark.

Autor: Ally (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2006-01-17 16:37

U nas, woj. maopolskie, pod Krakiem, czsto jest tak, e przyjmowanych jest kilka intencji na jedn msz, ale w myl zasady 1:1 - 1 ksidz - 1 intencja
z Bogiem

Autor: Mariusz (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2008-05-23 22:59

Intencja Dantis jest to intencja po polsku "w myl dajcego".

Przykad:
Idziesz do kancelarii parafii. Chcesz zamwi Msz, jednak nie ma wolnych terminw. Zostajesz poinformowany jednak, e Twoja intencja moe by odprawiona w najbliszym czasie przez kapana posugujcego w parafii, w ktrej nie ma problemow z wolnymi terminami.
Osobie w kancelarii podajesz tre intencji (np. o zdrowie dla babci), skladasz ofiar. I osoba, ktra przyja od Ciebie intencj przekazuje j dalej nie jako "o zdrowie dla babci", tylko jako intencja dantis. A Pan Bg wie, w czym rzecz.

Autor: spider (89.231.248.---)
Data:   2011-01-28 16:40

aciskie "Dantis" znaczy po polsku tzw. intencja Bogu wiadoma.

Odpowiedz na t wiadomo
 Twoje imi:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: