logo
Czwartek, 28 marca 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Jak zwracać się do arcybiskupa?
Autor: Dominik (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2006-03-03 18:57

W najbliższym czasie będe uczestniczyć w spotkaniu z arcybiskupem (popołudniowa herbatka). W jaki sposób zwracać się do arcybiskupa? Czy poprostu " księże arcybiskupie"?

 Re: Jak zwracać się do arcybiskupa?
Autor: Dziadek_Muminka (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2006-03-03 23:34

lub Ekscelencjo:)
Jego Ekscelencja pozostała mi w pamieci z prostego powodu.Kiedys tam,jakies 30 lat temu,w mojej parafii młodziez miała przygotowac spotkanie z ks.Wizytatorem,ktorym był bp Cz.Domin.Jako prowadzący,poprosilem na zakonczenie ks.bpa o swoj komentarz,zwracając sie do niego-Eminencjo.No i oberwało mi sie od ks.Dziekana,ze tylko Prymasowi nalezny jest tytuł Eminencji.Wtedy tylko ks.bp usmiechnął sie i nic nie powiedzial,ale juz na całe zycie zapamietałem,jak nalezy zwracac sie do biskupa.Pozdrawiam:)
*******************
Tytul Eminencji nalezny jest kardynalom :)
moderator

 Re: Jak zwracać się do arcybiskupa?
Autor: Blondi (---.aster.pl)
Data:   2006-03-04 00:16

Do arcybiskupa dobrze jest zwracać się: Ekscelencjo! lub Ekscelencjo, Księże Arcybiskupie. W przypadku kardynała zwracamy się : Eminencjo!.pozdrawiam

 Re: Jak zwracać się do arcybiskupa?
Autor: M (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2006-03-04 00:59

Zwyczajowo mówi się "Wasza ekscelencjo", "księże arcybiskupie" jest nieco bardziej poufale, ale chyba też może być. Ważne, aby z szacunkiem.

 Re: Jak zwracać się do arcybiskupa?
Autor: Dominik (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2006-03-04 15:17

Dziękuje za porady...ale mam jeszcze jedno pytanie. Czy uklęknąć przed abp i ucałować pierścień?

 Re: Jak zwracać się do arcybiskupa?
Autor: aga (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2006-03-04 16:07

ja bym zwracała się "księże arcybiskupie" i na pewno nie całowałabym jego
pierścienia na powitanie. wielu hierarchów powinno brać przykład z kard.
Dziwisza, który dalej chce pozostać ks. Stanisławem

 Re: Jak zwracać się do arcybiskupa?
Autor: Michał (---.zabrze.net.pl)
Data:   2006-03-04 21:00

Żeby nie pomylić ekselencji z eminencją proponuję: "Wasza Przewielebność!"

 Re: Jak zwracać się do arcybiskupa?
Autor: agu (---.devs.futuro.pl)
Data:   2006-03-05 01:21

Mój metropolita na pytanie (zadane mu na furcie seminaryjnej): "Ojcze, czy można tu zostawić rower" i "Czy na pewno można go tutaj zostawić? Nikt nic nie powie?" bardzo się ucieszył. ;) Dopiero pół godziny później Pytacz dowiedział się że ma do czynianie ze swoim rozbawionym arcypasterzem.
[Od tego czasu Pytacz do wspaniałego tytułu "ojciec" dodaje "arcybiskupie" albo coś w tym stylu]

Nie wiem, jak ma wyglądać omawiana w pytaniu herbatka, bo może to Twój wujek czy przyjaciel rodzców z czasów szkolnych? Wtedy może normalniej zabrzmi forma "księże biskupie".

 Re: Jak zwracać się do arcybiskupa?
Autor: Ricardo (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2006-03-05 22:09

Tytuły "chwilami" śmieszą ale mają swoje należyte miejsce. Uważać należy tylko na "przegięcia". Np. w stylu; Na bramie przed kościołem na powitanie ks. biskupa widnieje napis: "Witamy Arcykapłana". Uważam to za "nietakt" względem samego Jezusa. W/g Listu do Hebrajczyków, tylko Jezusowi przysługuje taki tytuł. Chyba, że ci , co witają , faktycznie, w człowieczeństwi ks. biskupa... (...) arcybiskupa, wyraźnie dostrzegają obecność przybywającego Jezusa.
Albo tekst powitania z sąsiedniej parafii; " Księże biskupie, nasz arcykapłanie, nasz kapłan Jezus Chrystus powiedział...itd. Rozumiesz ?
Każdy gest, słowo, pocałunek, nie przynależy się w istocie osobie np. arcybiskupa, ale zawsze Temu, który za postacią osoby duchownej "ukrywa się" i "zasłania" . Istota gestów, tytułów jest już dzisiaj powoli archaizmem. Biskup, arcybiskup to przecież mój Brat przez duże "B". Pokorny sługa, przyjaciel, z darem "noszenia Jezusa". Nie jestem przeciwnikiem, ale jak ma trwać taka tradycja, niech będzie poprawna i mądra.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: