logo
Czwartek, 28 marca 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Co to jest 'Biblia Jerozolimska'?
Autor: Z. (---.hsd1.in.comcast.net)
Data:   2006-03-14 15:33

Na stronie poświęconej Biblii Jerozolimskiej są zwroty:
------------
Program "Biblia Jerozolimska v4.0" jest programem ... umożliwiającym SKRÓTACJĘ Pisma Świętego.

Dotychczas, aby przystąpić do SKRÓTACJI, należało mieć Pismo Święte w języku polskim, oraz Biblię Jerozolimską, aby znaleść odnośniki.

Teraz wystarczy uruchomić ten program i możesz bez problemów SKRÓTOWAĆ Pismo Święte.

Poza tym każde twoje przejście do następnego czytania jest zapisywane w tak zwanym "DRZEWKU" co umożliwia powrót do tego czytania, oraz dalszą SKROTACJĘ inną ścieżką...
------------
Co to znaczy "skrótacja" i "drzewko"?

 Re: Co to jest 'Biblia Jerozolimska'?
Autor: DZIEWCZYNA (---.netia.com.pl)
Data:   2006-03-14 16:59

Skrótacja to sposób modlitwy z Pismem Świętym.

Do wiekszości wersetów w Biblii są odnośniki, czyli adresy innych wersetów, które w jakis sposób odnosza się do tego pierwszego wersetu. Czytajac te odnośniki mozna modlić się, rozważac Słowo Boże.
W Biblii Tysiąclecia tez sa te odniośniki, ale niewiele.
Biblia Jerozolimska ma odnośniki do prawie każdego wersetu. Dlatego jest tak poszukiwana przez tych, którzy chcą modlic sie "skrótacją".
Tekst zasadniczy w Biblii Jerozolimskiej nie różni sie od Biblii Tysiąclecia (no może w kilku fragmentach sa różnice, jak to z różnymi tłumaczeniami bywa).
Oprócz odnośników do czytań jest też o wiele więcej przypisów - można powiedzieć, że czasem sa tam całe katechezy!
Np w Liście do Rzymian, gdize jest mowa o wierze, jest cała strona wyjaśnienia jak rozumiano słowo "wiara" :)

Do tej pory nie ma wydania książkowego polskiego tłumaczenia.
Ja posiadam Biblie Jerozolimska po hiszpańsku.

A drzewko?
Wyobraż sobie że masz werset, który chcesz "skrótować".
Do tego wersetu masz np. 4 odnośniki.
Zapisujesz więc na kartce u góry adres werzsetu podstawowego a pod spodem te cztery adresy odnośników. Każdy z odnośników ma znowu swoje odnośniki, które znowu zapisujesz u dołu itd...
Powstaje wiec drzewko złożone z adresów czytań :)

Kiedy trzeba było posługiwać się wersja niepolską - przygotowując skrótację najłatwiej było wypisac sobie właśnie odnośniki w formie drzewka a potem czytac po polsku np. z Biblii Tysiąclecia korzystając z zapisanych adresów w "drzewku".

 Re: Co to jest 'Biblia Jerozolimska'?
Autor: Marcin (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2006-03-14 17:02

Pokój Tobie
Skrótacja jest spożywaniem Słowa Bożego, rozważając podane w odnośnikach fragmenty. Jest to modlitwa. Z doświadczenia wiem, że w ten sposób Bóg naprawdę mówi do nas, to jest niesamowity dialog z Bogiem, prawdziwa rozmowa.
Doświadczyłem tego osobiście.
Serdecznie polecam.
"Drzewko" to nic innego jak rozrysowane odnośniki do cytatów.
Np. Do pierwszego fragmentu (np. Rdz 9,3) masz podane odniośniki (Rdz 1,29, Pwt 12,15n, 1Tm 4,3; są to nazwijmy je nośniki w poziomie) wybierasz jeden i przechodzisz do niego (np. dla 1 Tm 4,3 jest odnośnik do 1Tm 2,4 czyli niejako teraz idziesz ścieżką pionową), ten kolejny fragment zawiera następne odnośniki (lub nie), postępujesz więc podobnie przechodząc do następnego. Gdy np. Słowo już nic do Ciebie nie mówi, lub nie ma odnośników, dzięki drzewku możesz cofnąć się do fragmentu "wyżej".
I uwaga. Tu nie chodzi o to by "przerobić" wszystkie podane odnośniki, lecz by się modlić.
Marcin

 Re: Co to jest 'Biblia Jerozolimska'?
Autor: Marcin (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2006-03-14 17:16

Napisz do mnie na priva ==> wyślę Tobie same odnośniki w pliku pdf (ciężar 400kb)
Marcin

 Re: Co to jest 'Biblia Jerozolimska'?
Autor: Ania (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2006-03-14 18:39

ja tylko technicznie - wbrew logice skrutacja piszemy przez u a nie ó.
Pochodzi to od np. francuskiego scruter - badać a nie od polskiego skrótu:-))

 Re: Co to jest 'Biblia Jerozolimska'?
Autor: Witek (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2006-08-23 20:39

Hej!
Myślałem, że pochodzi od hiszpańskiego/włoskiego "scrutare" - badać? Ale nic tam:)
Pozdrawiam Bracia:)

 Re: Co to jest 'Biblia Jerozolimska'?
Autor: Jacek (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2008-10-09 19:54

Witam
Mam "Biblię Tysiąclecia" a zakup "Bibli Jerozolimskiej" to dość spory wydatek. Jeślibyś był tak uprzejmy za podesłanie pliku pdf z odnośnikami byłbym wdzięczny.
Pozdrawiam
Jacek
----------------
Radzę napisać bezposrednio na maila Marcina (klikajac w jego nicka). Osobiscie watpie, czy zaglada jeszcze do tego watku.
moderator

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: