logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Jakie pokarmy powinny znajdować się w koszyku wielkanocnym?
Autor: Brygida (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2006-04-04 11:35

Gdzie można znaleźć informację, jakie pokarmy powinny znajdować się w koszyku wielkanocnym?

 Re: Jakie pokarmy powinny znajdować się w koszyku wielkanocnym?
Autor: M (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2006-04-04 14:18

U mnie się wkłada 2 jajka (jedno obrane drugie w skorupce, używane dla wyjazdu do pewnej osoby), kawałek chleba, kawałek wędliny, sól i pieprz w maciupeńkich solniczkach, baranka z chorągiewką, przybrane to gałązkami borówki, w koszyku na białej koronkowej serwetce. Jak masz większy koszyk, możesz włożyć pisanki i jakiś maciupeńki stroik z kurczaczkiem, mini palmę, itp.

 Re: Jakie pokarmy powinny znajdować się w koszyku wielkanocnym?
Autor: DZIEWCZYNA (---.netia.com.pl)
Data:   2006-04-04 14:54

prosze bardzo :) a ja się nigdy nie zastanawiałam co powinno byc w koszyku - jakos tak zawsze robie tak jak robiła moja mama, przedtem babcia :)
Ja dodam, że u nas jeszcze wkładało sie obowiązkowo chrzan ale nie taki utarty tylko kawałek korzenia, jeszcze nie startego. I potem kiedy dzielimy sie jajkiem rano w Niedzielę Wielkancna to każdy bierze kawałek jajak, kawałeczek chleba i właśnie tego chrzanu po kawałeczku a reszte chrzanu dodaje sie do barszczu

chętnie poczytam co inni zanoszą :)
pozdrawiam serdecznie

 Re: Jakie pokarmy powinny znajdować się w koszyku wielkanocnym?
Autor: Tomasz (---.netia.com.pl)
Data:   2006-04-04 15:08

:))) Witam pieknie. No coz nie jest mi znany zaden akt prawny regulujacy te kwestie ale jesli chcesz by twoj wielkanocny koszyk przemowil do ciebie bogactwem symboli to moze poczytaj troche o potrawach paschalnych np tu
http://www.hatikvah.pl/judaizm/swieta/pesach_talerz.htm
Wtedy gorzkie ziola (chrzan, cykoria, salata, pieprz) moze pozwola ci na refleksje nad gorycza niewoli egipskiej czy szerzej grzechu. Rabini polecaja szczegolnie salate bo ona podobnie jaki niewola egipska no i grzech na poczatku ma zupelnie przyjemny smak a dopiero w trakcie gryzienia wychodzi z niej nuta goryczy :) Sol to takze nawiazanie do lez, smutku bo nawet w najwieksze swieto zydzi pamietaja o upadku Jerozolimy a dla nas moze to byc okazja do mysli o naszym u padku i cenie za jaka ten upadek zostal odkupiony. Slodycze np babka wielkanocna czy mazurek (nie musi miec koloru i struktury gliny wyrabianej w Egpcie :-) ) moga byc znakiem wyrwania z niewoli i wejscia do Ziemi Obiecanej a dla nas takze moga byc zapowiedzia Nowej Jerozolimy. Jajka - wiadomo znak nowego zycia, podobnie swieza zielen np borowki czy natka pietruszki. Mozesz wlozyc do koszyka tez kawalek miesa najlepiej z koscia no i chleb. Jesli chcesz by mieso mocniej symbolizowalo baranka to powiedzmy ze daruje ci jesli nie bedzie to baranina pieczona na ogniu z cala, niepolamana koscia ale moze kawalek wolowiny bylby tu stosowniejszy niz kielbasa wieprzowa? Podobnie z chlebem. Zydzi mieli na sederowym stole 3 placki macy i to nie jest oczywiscie przypadek jesli wiec rzeczywiscie chcesz by twoj wielkanocny koszyk mowil to raczej nie wkladaj do niego kwaszonego chleba. Troche sie boje ze za wiele zajec ci dodaje na przedswiateczny czas ale gdybym zobaczyl w twoim koszyku zamiast bulki czy kromki chleba maly cienki placek zagnieciony przez ciebie z samej tylko maki i wody a potem ladnie upieczony to z pewnoscia usmiechnalbym sie z sympatia i uznaniem.
Mam nadzieje ze nie potraktujesz tego co wyzej jako jakiegos nakazu czy proby wywrocenia twoich lokalnych czy rodzinnych tradycji ale taki koszyk, jesli przy twoim wielkanocnym stole beda dzieci( choc nie tylko dla nich mogloby byc to interesujace i pozyteczne) moglby byc swietna okazja do katechezy swiatecznej - podobnie jak byl okazja do rozmow z dziecmi dla naszych sterszych braci w wierze.
pokoj tobie
Tomek

 Re: Jakie pokarmy powinny znajdować się w koszyku wielkanocnym?
Autor: Verba Docent (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2006-04-04 15:44

Rok temu, dzięki uprzejmości PT Redakcji kosciol.pl pozwoliłem sobie popełnić artykulik na ten temat. Nieskromnie odsyłam do jego treści:
http://www.kosciol.pl/article.php/20050325141322480
Smacznego!

 Re: Jakie pokarmy powinny znajdować się w koszyku wielkanocnym?
Autor: M (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2006-04-04 17:20

Dziewczyno :))
Zdarzyło się, że koleżanka z pracy zapytała mnie dyskretnie, co robi się na kolację wigilijną. Chciała rozpocząć praktykować zwyczaje katolickie, których nie znała ze swojego domu rodzinnego. Od tamtego czasu traktuję poważnie takie pytania :)
Po prostu osoba, która pyta, może mieć autentyczny problem.... :)

 Re: Jakie pokarmy powinny znajdować się w koszyku wielkanocnym?
Autor: iwona (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2006-04-04 17:42

U mnie w rodzinie i nie tylko, ale rowniez w wielu domach w mojej parafi swieci sie kilka ugotowanych jajek, chrzan, kawlek chleba, kielbaske, boczek, sol, pieprz. Poswiecone pokarmy spozywamy razem z barszczem na sniadanie wielkanocne. Do koszyczka wkladamy takze noz, pomarancze i babeczke. Calosc koszyczka nakrywamy biala serwetką. A na to obowiazkowo kladziemy kilka kolorowych pisanek, baranka, kroliczka i kurczaczki. Po czym ustrajamy koszyczek kolorowa wstazeczka i bukszpanem. A nastepnie idziemy swiecic. Jest takze tradycja, ze daje sie ksiedzu do koszyka jedno lub kilka surowych jajek
Pozdrawiam

 Re: Jakie pokarmy powinny znajdować się w koszyku wielkanocnym?
Autor: marek (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2006-04-04 21:51

Ja zawsze wkładam jajka ugotowane na twardo, ale w skorupce, chleb, kiełbasę i sól, no i baranek wielkanocny. Pozatym chyba nie ma żadnych reguł. Wkładaj do koszyka co chcesz. :-)

 Re: Jakie pokarmy powinny znajdować się w koszyku wielkanocnym?
Autor: Verba Docent (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2006-04-04 22:32

W nawiązaniu do wypowiedzi moich przedmówców. Oczywiście, że nie ma żadnych przepisów kościelnych odnośnie "święconka". Zwyczaj ten zresztą dziś jest praktykowany tylko w Polsce, Bawarii, Austrii, Litwie i chyba Słowacji (tego nie jestem pewien). Ale to nie prawda, że nie ma żadnych reguł. Koszyk i jego kompozycja ma bardzo głęboką symbolikę, tkwi korzeniami w bardzo dawnych czasch, jeszcze głęboko przedchrześcijańskich, a nawet premonoteistycznych.

 Re: Jakie pokarmy powinny znajdować się w koszyku wielkanocnym?
Autor: Brygida (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2006-04-04 22:53

Dziękuję za odpowiedzi :) Czyli jest to tradycja :)
Pytanie to nasunęło mi się, ponieważ Ksiądz swięcąc pokarmy, odmawia modlitwę wymieniając kolejno jaki produkt święci.
Po raz pierwszy sama przygotuję "koszyczek" i chciałabym mieć w nim wszystko co Ksiądz będzie wymieniał :). Modlitwy nad pokarmami bezskutecznie szukałam w Książeczce do modlitwy i w Katechźmie Kościoła Katolickiego :)
Na pewno na białą serwetkę włożę:
2 jajka ugotowane na twardo, 2 malutkie babeczki, kawałek kabanosa, małą kostkę masła, korzeń chrzanu, sól, baranka oraz 2 pisanki.

 Re: Jakie pokarmy powinny znajdować się w koszyku wielkanocnym?
Autor: DZIEWCZYNA (---.netia.com.pl)
Data:   2006-04-05 09:52

ależ ja sie uśmiechałam z sympatią i wcale nie uważam, że pytanie jest bez sensu - wręcz odwrotnie. Jest dla mnie zawsze miły zaskoczeniem kiedy cos co traktuje jako rzecz oczywista i nigdy sie nad nią nei zastanawiam nagle okazuje sie mieć jakieś reguły - a tak jak w tym przypadku, okazuje sie ze zwyczaje sa różne.

 Re: Jakie pokarmy powinny znajdować się w koszyku wielkanocnym?
Autor: K. (---.centertel.pl)
Data:   2006-04-06 12:57

U nas też obowiązkowo chrzan i ser biały (po raz pierwszy w tym wątku ;))

Ja, przyznam, lubię prosto: bez sztucznych zwierzątek. Wzrusza mnie prostota tego jedzenia, które się wkłada, mimo że na codzień jem różne pólprodukty z kolorowych opakowań. A tu: skok w przeszłosć, nawet chrzan nieprzetarty i nie w słoiczku z datą ważnosci do...

Myślę wtedy o moich przodkach, którzy ze wzruszeniem, może na przednówkowym glodzie, przynosili ten cenny pokarm z pokorą prosić Pana, żeby chleba naszego powszedniego dał im na każdy dzień...

Koszyk, czysta biała serwetka, zielone przybranie. Wszystko co najlepsze, zeby Pan zechciał łaskawie wejrzeć, dotknąć na chwilę tej niepewnej ziemskiej egzystencji...

 Re: Jakie pokarmy powinny znajdować się w koszyku wielkanocnym?
Autor: karolajna (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2006-04-14 14:39

Bardzo dobre pytanie... Sama poszukiwałam odpowiedzi na to pytanie i wyszukiwarka pokierowała mnie tutaj.

U mnie, czyli na KAszubach do koszyka wkłada się jajka, wędlinę, chleb, sól, chrzan... no i reszta dowolnie, czyli cukrowe baranki, jajeczka czekoladowe itp. A wszystko przystrojone myrtą (bukszpanem) i palemką.

 Re: Jakie pokarmy powinny znajdować się w koszyku wielkanocnym?
Autor: Adrianna (---.asta-net.com.pl)
Data:   2006-04-15 20:31

Moim zdaniem w koszyku wielkanocnym powinno się znaleść: 2-3 jajka, sól w małej solniczce, kawałek chleba, baranek z czerwoną chorągiewką,babeczki i można włożyć coś słodkiego na przykład cukrowego baranka itd.

 Re: Jakie pokarmy powinny znajdować się w koszyku wielkanocnym?
Autor: asia (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2008-03-03 18:26

Ja zawsze wkładam do koszyka kawałek kiełbasy, troszkę wędliny, chleb, sól, pieprz, chrzan, babke, kawałek jakiegoś ciasta, ugotowane jajka na miękko w skorupce, zajączka, baranka, pisanki. Wszystko przykrywam serwetką. Koszyk ozdabiam ozdobami na szpilce drewnianej. Do ucha przyczepiam kokardkę.

 Re: Jakie pokarmy powinny znajdować się w koszyku wielkanocnym?
Autor: Anka (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2008-03-22 09:01

U mnie w koszyczku znajduje sie: baranek cukrowy, kiełbasa, 2 jajka 1 w skorupce a drugie bez, bukszpan ozdabia koszyk, kawałeczek chleba, sól i pieprz.

 Re: Jakie pokarmy powinny znajdować się w koszyku wielkanocnym?
Autor: Aga (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2009-04-11 09:35

Do koszyczka wkładam: kawałek chleba, 2jaja, korzeń chrzanu, pieprz, sóli, kiełbase, baranka z cukru. Potem odstrajam ładnie koszyczek pisankami i kokartą kładąc na wieszk biała szmacianą serwetke :)
Pozdro.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: