logo
Sobota, 20 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Kilka pytań nt. spowiedzi generalnej.
Autor: Ewa vel Etniczna (---.lokis.net.pl)
Data:   2006-05-14 00:31

Mam kilka pytań odnosnie spowiedzi generalnej

-czytałam ze powinno się ja odbyć przed wstąpieniem w związek małżenski, wstąpienie do zakonu. A czy bierzmowanie jest dobrą okazją? chciałabym się jakoś szczególnie przygotować do tego sakramentu, oczyścić się, chcę zeby to był naprawdę przełom w moim życiu

-czy powinno się spowiedź generalną odbywać u stałego spowiednika, czy można np ksiedza którego się zna, ma się do niego duze zaufanie, raz się u niego spowiadało i chciałoby się miec stałego spowiednika, a on wydaje się odpowiedni. Czy spowiedź generalna to dobra okazja by zacząć się spowiadać u stałego spowiednika?

-czy w spowiedzi generalnej powinno sie tylko mówić o swoich grzechach, czy też opisac swoje dotychczasowe życie duchowe - upadki, ale również te pozytywne przełomy.Czy wspominać o swoich problemach Czy powinno się również mówić (jeśli coś takiego jest) jak kształtuje się odkrywanie powołania?

i w gołe jak sie do niej najlpeiej przygotować?

 Re: Kilka pytań nt. spowiedzi generalnej.
Autor: Michał (---.zabrze.net.pl)
Data:   2006-05-14 09:42

Wiesz, może są jakieś reguły, w moim nie było żadnej. Kiedy po latach przedziwnych manewrów i bardzo mocnych postanowień, spotkałem Jezusa, stało się dla mnie oczywiste, że teraz spowiedź. Więc w najbliższą sobotę w wyznaczonym parafialnie terminie trafiłem do konfesjonału. Ksiądz nie wyglądał na niezadowolonego, panie w kolejce być może (z pół godziny to trwało, nie liczyłem). Ale może są jakieś specjalne reguły, nie wiem, ja o nich nie wiedziałem i tak już mi zostało. Mimo wszystko - odczuwasz pragnienie - idź. Po prostu idź. Będzie to trwało zapewne na tyle długo, że pytania same się rozwiążą.

 Re: Kilka pytań nt. spowiedzi generalnej.
Autor: wronia (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2006-05-14 11:01

1. tak mozesz odbyc spowiedz generalna przed bierzmowaniem (ogolnie mozesz ja odbyc kiedykolwiek jesli masz taka potrzebe) skoro uwazasz ze pomoze ci ona owocniej przezyc sakrament bierzmowania to jest to jak najlepsze rozwiazanie
2. nie ma znaczenia czy odbedziesz ja u stalego spowiednika czy u ksiedza u ktorego bedziesz spowiadac sie pierwszy raz to zalezy od ciebie
po spowiedzi mozesz poprosic ksiedza o to by byl twoim stalym spowiednikiem chociaz mozesz rowniez po prostu caly czas spowiadac sie tylko u niego nie mowiac mu oficjalnie ze jest twoim stalym spowiednikiem jesli czujesz potrzebe posiadania stalego spowiednika to jak najbardziej
3. to zalezy od ciebie mozesz mowic tylko o grzechach mozesz opisac cale swoje zycie duchowe (tylko wtedy lepiej umowic sie na spowiedz - bo to bedzie raczej dluzej trwac a nie wiesz czy ksiadz nie ma czasem jakichs innych zajec)
4. jak sie przygotowac? tak jak do "zwyklej" spowiedzi znasz piec warunkow dobrej spowiedzi i tego sie trzymaj oczywiscie rachunek sumienia na pewno bedzie dluzszy i pewnie troche inaczej to wszystko przezyjesz
przede wszystkim duzo modlitwy i w intencji dobrej spowiedzi i tego bys pozniej wytrwala w lasce uswiecajacej i bys dobrze przezyla sakrament bierzmowania
pzdrawiam

 Re: Kilka pytań nt. spowiedzi generalnej.
Autor: tomek (---.toya.net.pl)
Data:   2006-05-14 22:38

przed ważnymi wydarzeniami w życiu spowiedż generalna jest zalecana aczkolwiek nie konieczna ale lepiej to zrobić. Niektórzy zalecają aby spowiednikiem był kapłan, dla którego nie będzie to pierwsza taka spowiedż. Jeden z ojców Jezuitów mówił kiedyś, żeby w przygotowaniu do spowiedzi generalnej skupić się na szukaniu przyczyny własnych grzechów.
Motywacją mojej pierwszej spowiedżi generalnej było ogromne pragnienie jej odbycia. Pamiętam, że przygotowywałem się do niej kilka godzin a w dniu spowiedzi prosiłem przez cały prawie dzień Ducha Świętego o dobrego spowiednika i tak było...
Niech Dobry Bóg obdarzy Cię wszelkimi darami Ducha Świętego.

 Re: Kilka pytań nt. spowiedzi generalnej.
Autor: Maciek (---.autocom.pl)
Data:   2006-05-15 17:42

A jeżeli ja bym chciał odbywać spowiedź generalną co rok, to co roku muszę się spowiadać ze wszystkich grzechów jakie popełniłem w swoim życiu, czy wystarczy jak wyspowiadam się z grzechów jakie popełniłem w czasie od ostatniej spowiedzi generalnej?

 Re: Kilka pytań nt. spowiedzi generalnej.
Autor: wronia (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2006-05-15 20:20

mozesz od ostatniej ale... czy twoje podejscie do spowiedzi generalnej jest dobre? nie zawsze jest tak ze im wiecej tym lepiej...

 Re: Kilka pytań nt. spowiedzi generalnej.
Autor: tomek (---.toya.net.pl)
Data:   2006-05-16 21:05

spowiedzi generalnej z jakiegoś okresu życia , nie traktuję tak jak comiesięcznej spowiedzi. spowiedż generalna jest dla mnie przede wszystkim poszukiwaniem przyczyny moich grzechów, które się najczęściej powtarzają .... uważam że należy skupić się podczas przygotowania do spowiedzi na czasie od ostatniej spowiedzi generalnej

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: