logo
Czwartek, 25 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy w stanie grzechu ciezkiego mozna przyjac komunie duchowa?
Autor: juno (---.icpnet.pl)
Data:   2006-05-16 17:11

Ostatnio czytałam trochę o komunii duchowej, ale jakoś nie znalazłam odpowiedzi na pytanie, czy będąc w satnie grzechy ciężkiego można przyjmować komunię duchowa?

 Re: Czy w stanie grzechu ciezkiego mozna przyjac komunie duchowa?
Autor: Dziadek_Muminka (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2006-05-16 17:45

"Sobór trydencki naucza,ze można także przyjmować Komunię swiętą duchowo,to jest pragnieniem.Swięci Panscy,jeżeli nie mogli przyjąć kiedykolwiek Komunii swietej rzeczywiście,komunikowali duchowo.
Swięta Teresa wzywa wszystkich do Komunii duchowej,zapewniając,że miłość Zbawiciela rozgrzeje ich serca i przyniesie im obfite owoce.
Komunia duchowa dla każdego jest łatwa,bo nie potrzeba być na czczo.Ona to przygotowuje nas do Komunii sakramentalnej i utrzymuje duszę w ciagłym zjednoczeniu z Panem Jezusem.Przyjmuj więc często Chrystusa do swego serca,szczególniej zaś wtenczas,gdy jesteś na Mszy swietej,gdy odwiedzasz Najswietszy Sakrament,lub gdy się modlisz w domu.
Wzbudż wtenczas żal za wszystkie grzechy z miłości do Boga i proś Go,aby nie zważając na niegodnośc twoją,wstąpił do serca twego,aby cię napoił i nasycił,ukoił w smutku,uweselił i natchnął miłością Bożą.
Potem podziękuj Mu za nawiedzenie,módl się i dziękuj Mu za otrzymane łaski.
KTO JEST W STANIE GRZECHU ŚMIERTELNEGO I KTO PRZEZ AKT ŻALU DOSKONAŁEGO NIE ODZYSKAŁ STANU ŁASKI UŚWIĘCAJĄCEJ,MOŻE TYLKO WARUNKOWO PRZYJĄĆ DUCHOWO PANA JEZUSA."

Powyższy zapis znalazlem w Skarbcu modlitw i piesni,wyd.D dla młodzieży,Katowice 1958.
Mysle,ze ten problem powinnaś omówić ze swoim spowiednikiem.
Pozdrawiam:)

 Re: Czy w stanie grzechu ciezkiego mozna przyjac komunie duchowa?
Autor: Szczepan. (---.bochnia.pl)
Data:   2006-05-16 19:16

A skąd to określenie że na czczo.Czy dawniej takie coś obowiązywało?

 Re: Czy w stanie grzechu ciezkiego mozna przyjac komunie duchowa?
Autor: Teofil Ian S. (tis) (---.c31.msk.pl)
Data:   2006-05-16 20:27

Tak Szczepanie, dawniej, przed Soborem Watykańskim II post eucharystyczny obowiązywał od północy. Zaś po przyjęciu Komunii św. dopiero po piętnastu minutach wolno było się najeść. Dlatego tez dawniej ostatnią mszęśw. odprawiano najpóźniej o godz. jedenastej.

 Re: Czy w stanie grzechu ciezkiego mozna przyjac komunie duchowa?
Autor: Karrika21 (---.nat.dsuj.pl)
Data:   2006-05-16 21:05

Dziadku Muminka: na czym polega warunkowe przyjęcie Pana Jezusa, bo nie bardzo rozumiem( mam na myśli sytuację, gdy ktoś nie jest w stanie łaski uswięcającej)?

 Re: Czy w stanie grzechu ciezkiego mozna przyjac komunie duchowa?
Autor: Dziadek_Muminka (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2006-05-16 23:57

Karriko:))
Cieszą sie moje oczy,że Cię znów oglądają oglądają,tzn.Twój nick;)
A w temacie proszę zajrzeć:"Na czym polega komunia sw. duchowa?" na stronie
www.teologia.pl/m_k/zag06-3b.htm#5
Pozdrawiam:)

 Re: Czy w stanie grzechu ciezkiego mozna przyjac komunie duchowa?
Autor: juno (---.icpnet.pl)
Data:   2006-05-17 00:30

czyli w końcu można czy nie??? bo ja nie rozumiem... poproszę wersję "jak krowie na rowie" :)

 Re: Czy w stanie grzechu ciezkiego mozna przyjac komunie duchowa?
Autor: Bogumiła (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2006-05-17 11:24

Wiesz juno? Ja bym nie podchodziła do tej sprawy "można-nie można". Komunia to jest zjednoczenie z Jezusem. Nie da się zjednoczyć z Jezusem w stanie grzechu ciężkiego (bez łaski uświęcającej). Nie chodzi mi nawet o "nie wolno", ale nie da się. My o tym wiemy i nie chodzimy do komunii św. w takim stanie. Jest to wtedy fikcja - zewnętrzny gest, jakby kradzież tego, co do czego nie mamy prawa, jest to grzech ciężki. Przed komunią św. trzeba pojednać się z Bogiem przez spowiedź.
Ale mogą być sytuacje, kiedy spowiedź jest utrudniona, niemożliwa. Np. nagła akcja wojskowa, podczas której można zginąć. Kapelan nie ma czasu, żeby wszystkich wyspowiadać indywidualnie, więc wszystkim udziela rozgrzeszenia warunkowo. To znaczy po pierwsze: nie czary mary, tylko jeśli ty jesteś na to gotowy, jeśli żałujesz za grzechy, postanawiasz się poprawić, chcesz wrócić do Boga i zadośćuczynić. To wiesz tylko ty, oprócz Boga oczywiście - Jego nie oszukasz. Po drugie: jest jeszcze powiedziane, że przy najbliższej okazji należy i tak te grzechy wyznać, więc to nie jest na zasadzie: ale mi się udało. Warunkowo, czyli jeżeli... to... Czyli gdyby była możliwość, przystąpiłbyś do spowiedzi. I jak będzie taka możliwość - przystąpisz do spowiedzi.
Wydaje mi się, że z komunią duchową jest podobnie. Nie da się jej przyjąć, jeśli jesteś daleko od Boga - jest to wewnętrzna sprzeczność. Komunia duchowa jest przede wszystkim dla tych, którzy są w stanie łąski, ale nie mogą być dziś w kościele, albo mają problemy zdrowotne i nie mogą spożyć Ciała Pańskiego, albo chcą to zrobić jeszcze częściej, niż zezwala Kościół.
Ale - Bóg nie jest ograniczony sakramentami. Kościół mówi że żal doskonały maże grzechy. W sytuacjach ekstremalnych można by iść do komunii bez spowiedzi, jeśli wzbudzi się w sobie żal doskonały. W normalnym życiu - szczególnie w Polsce - nie można tak robić, bo tylko Bóg wie, czy mój żal był doskonały, a konfesjonały są co krok. Nawet jeśli w twoim żalu jest wiele łez i bólu - nie wiesz na pewno ile jest w tym pychy, ludzkiego wstydu, żalu z powodu przykrych konsekwencji - a ile żalu przed Bogiem. Bardzo trudno jest ocenić czy mamy czyste intencje. Z ogromnego szacunku dla Eucharystii nie przyjmujemy jej, kiedy tylko "wydaje mi się". Mamy tę łaskę, że w naszym świecie, jeśli nawet nie da się iść do spowiedzi dzisiaj, da się jutro. Tylko stały spowiednik, znając cię i twoje grzechy, może proponować ci inne rozwiąanie. Takie zdanie, że "muszę iść dzisiaj" jest niczym. Bóg czekał na ciebie wczoraj i cię nie było. Ma przyjść na twoje żądanie akurat teraz, bo tobie się tak podoba?
Ale w przypadku komunii św. duchowej, gdzie nie ma zbeszczeszczenia Ciała Pańskiego, trudniej mówić o świętokradztwie. Jeśli wydaje ci się, że żałujesz naprawdę, i ze względu na Boga, a nie możesz przystąpić do spowiedzi - to można w sobie wzbudzić warunkowo komunię świętą duchową. Warunkowo - czyli będzie ona zjednoczeniem z Bogiem jeśli jest w tobie dobra wola, jeśli jest prawdziwy żal za grzechy i jeśli przystąpisz przy najbliższej okazji do spowiedzi. Chodzi o to, żeby się nie okazało, że tak naprawdę nie zależy nam na zjednoczeniu z Bogiem, tylko chcemy uciec przed konfesjonałem. Nie można uciec. To jest normalna droga pojednania.
Więc nie stawiałabym raczej pytania: czy można, ale czy się da. Wyobraź sobie, że przez telefon mówisz ukochanemu chłopcu: chciałabym cię pocałować, chciałabym być z tobą, tylko że nie chce ci się wyjść z domu, wstać z łóżka itp. Ile to jest warte? Nic, jest kłamstwem, gdybyś naprawdę chciała, to byś na skrzydłach do niego poleciała. Ale - jeśli już się dzisiaj widzieliście, a teraz czas spać, albo jeśli z poważnych powodów nie możecie się widzieć (odległość, brak czasu), wtedy taka obietnica całusa jest dla niego czymś prawdziwym. Tak jest dawane i tak jest przyjmowane. Oczywiście - warunkowo. Pod warunkiem, że jutro-pojutrze, gdy tylko będzie można, spotkacie się znów. Jeśli będziesz z tym niepotrzebnie zwlekać - po prostu nie oszukuj, nie kochasz.

 Re: Czy w stanie grzechu ciezkiego mozna przyjac komunie duchowa?
Autor: renata (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2006-05-17 14:40

Jak na mój pomyślunek to Komunia Święta duchowa jest przyjmowana na każde pragnienie ludzkiego serca. Grzech ciężki z tego co mi wiadomo jest przeszkodą do przyjmowania Komuni Świętej pod postacią Eucharysti podczas Mszy Św. Są różne grzechy Smiertelne ja różni są ludzie na świecie , ale jest jeden Bóg który jest MIŁOŚĆIĄ i MIłOSIERDZIEM tylko On sam może odpowiedzieć na to pytanie czy gdy człowiek pragnie Tego kogo stracił przez grzechciężki powinien sie udzielić w swej łasce.
Mając na uwadze Miłość Boga samego myślę że Bóg udziela się i takiemu grzesznikowi. On wie o każdym z nas tak wiele.

 Re: Czy w stanie grzechu ciezkiego mozna przyjac komunie duchowa?
Autor: Bogumiła (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2006-05-17 18:05

Renatko, jako odpowiedź dedykuję ci fragment tekstu IV. FORMACJA LITURGICZNA
Ks. Bogusław Nadolski TChr - Komunia duchowa:

"W tej dziedzinie istnieje wyjątkowo duże niebezpieczeństwo stania się komunii duchowej praktyką dewocyjną, sformalizowaną rytem. Komunia duchowa w ścisłym znaczeniu zakłada stan łaski uświęcającej, zmierza bowiem, jak wyżej wspomniano, do realizacji dzieła zbawczego w człowieku, do rozwoju relacji z Bogiem przez Chrystusa w Duchu Świętym".

Dla zainteresowanych: cały tekst pod adresem
http://www.kkbids.episkopat.pl/anamnesis/39/12.htm

Dla leniwych jeszcze dwa fragmenty:

"3. komunia duchowa w ścisłym znaczeniu, tzn. jedność z Chrystusem osiągana nie przez przyjęcie sakramentalne, ale przez pragnienie przyjęcia Chrystusa eucharystycznego. Wypływa ona z pierwszej formy i łączy się z nią. Wyrażone pragnienie zakłada wiarę w obecność Chrystusa w Eucharystii i w uświęcający walor Eucharystii.
Komunia duchowa to łączność człowieka z Jezusem eucharystycznym. Realizuje się przez pragnienie przyjęcia Komunii sakramentalnej. Przyjmować komunię duchowa to jednoczyć się z Jezusem eucharystycznym obecnym w Eucharystii. Jednocześnie to pragnienie posiada swój fundament w wierze ożywionej przez miłość. To wyrażenie podane przez Sobór Trydencki jest nawiązaniem do Ga 5,6."

"Skutki komunii duchowej są tej samej natury co Komunii sakramentalnej (eucharystycznej), a więc pomnożenie łaski uświęcającej, łaski miłości, czystości życia, jedności.
(...)
Komunia sakramentalna jest wyraźną wolą Zbawiciela. Poza tym wzmocniona jest siła znaku jednocząca człowieka z Bogiem i Kościołem. Walor znaku sakramentalnego ma w tym przypadku znaczenie chrystologiczne, eklezjologiczne, a także antropologiczne. Daje wierzącemu potwierdzenie większej obiektywności jego zjednoczenia z Chrystusem, a także subiektywnej potrzeby znaku wynikającej z psychofizycznej struktury człowieka.
(...)
Wydaje się, że nie należy zbyt ostro rozdzielać komunii duchowej i sakramentalnej. Duchowa dąży bowiem do sakramentalnej. Sakramentalna przedłuża się w duchowej, jakby jej wymaga. Spór o "więcej", o "większą łaskę" w komunii duchowej czy sakramentalnej nie rozstrzyga się przez zwiększenie częstotliwości Komunii, lecz zasadza się na intensywności przygotowania się."

 Re: Czy w stanie grzechu ciezkiego mozna przyjac komunie duchowa?
Autor: Bogumiła (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2006-05-17 18:27

I jeszcze fragment z Rycerza Niepokalanej:

Komunia święta duchowa
Każdy chrześcijanin, chcąc w pełni realizować swoje powołanie, powinien możliwie jak najczęściej przyjmować Komunię świętą.
Co to jest Komunia duchowa?
Często po dobrej spowiedzi i przyjęciu do swego serca Jezusa eucharystycznego wielu osobom trudno jest znaleźć czas na to, by codziennie uczestniczyć we Mszy świętej. Po jednorazowym przyjęciu Ciała Pańskiego osoby te zaprzestają dalszego karmienia się świętym Pokarmem na życie wieczne. Wielkie pragnienie spożywania Ciała Bożego przegrywa wówczas ze zwykłym brakiem czasu, powodowanym pracą zarobkową czy też obowiązkami dnia codziennego. Często osoby te noszą w swoim wnętrzu pewien niedosyt, jakieś przeświadczenie o niewykorzystaniu czasu łaski, którą Dobry Bóg udzielił im przez święte sakramenty. Taki stan może doprowadzić nawet do wyrzutów sumienia.
Św. Franciszek z Asyżu nie waha się zachęcać wszystkich wierzących do oglądania Boga w duchu. W swoim pierwszym napomnieniu pisze: Jezus codziennie przychodzi do nas w pokornej postaci. Co dzień zstępuje z łona Ojca na ołtarz w rękach kapłana. I jak ukazał się świętym apostołom w rzeczywistym ciele, tak i teraz ukazuje się nam w świętym Chlebie. I jak oni swoim wzrokiem cielesnym widzieli tylko Jego Ciało, lecz wierzyli, że jest Bogiem, ponieważ oglądali go oczyma ducha, tak i my, widząc chleb i wino oczyma cielesnymi, starajmy się dostrzegać i wierzmy mocno, że jest to Jego żywe i prawdziwe Najświętsze Ciało i Krew.
Kościół katolicki wypracował dalej idącą praktykę. Papież Pius XII w encyklice Mediator Dei nie mówi już tylko o oglądaniu Boga w duchu, ale zachęca, aby chrześcijanie, zwłaszcza gdy trudno im przyjąć eucharystyczny pokarm w rzeczy samej, przyjmowali go przynajmniej pragnieniem. Tak oto Komunia święta duchowa staje się pokarmem dla pragnących i chlebem ducha dla głodujących. Oczywiście, nie zastąpi ona w pełni Ciała Pańskiego, ale staje się doświadczeniem bliskości Chrystusa eucharystycznego. Dzięki temu osoba ochrzczona i wierząca oraz będąca w stanie łaski uświęcającej (bez grzechu ciężkiego) może napełnić się Duchem Świętym i zjednoczyć z Chrystusem w najgłębszym uczuciu miłości.

Więcej:
http://www.rycerz.franciszkanie.pl/effatha/autor/158kocanda.html

 Re: Czy w stanie grzechu ciezkiego mozna przyjac komunie duchowa?
Autor: Frank (---.attu.pl)
Data:   2006-05-18 11:42

Mowiac o "komunii duchowej" przypuszczam, ze masz na mysli swoje pragnienie przyjecia Boga - jest to jak najbardziej wskazane. Tylko, ze to pragnienie nie jest jeszcze jednoznaczne z wyrzeczeniem sie tego, co nas od Jezusa odgradza na wlasna nasza prosbe. Dlugi czas tesknilem do Boga nie mogac i nie chcac wycofac sie z grzechu w ktorym tkwilem. Tak wiec jezeli wlasnie taki stan masz na mysli - to komunia duchowa jest złudna. Grzech ciezki to po prostu bariera, ktora sam stawiasz, a nie Jezus. Jezus Cie nie odrzuca. Nigdy. Jezeli czlowiek nie chce przekroczyc bariery, ktora odgradza go od Jezusa, to komunia duchowa jest fikcją. Owszem, mozna o niej pomarzyc i jej pragnąć.

 Re: Czy w stanie grzechu ciezkiego mozna przyjac komunie duchowa?
Autor: Dziadek_Muminka (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2006-05-19 11:03

Dorzucę jeszcze wypowiedż o.Salija:Komunia pragnienia
www.mateusz.pl/goscie/wdrodze/nr376/17-wdr.htm
Pozdrawiam:)

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: