logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czym sie różnia relikwie I, II i III stopnia?
Autor: piotrek szymek (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2006-07-07 15:34

Jak mozna uzyskac np.obrazek z materią otarta o szczatki gdy w Polsce nie ma grobu danego Świetego czy Błogosławionego(jego sanktuarium)?Dzięki za pomoc!

 Re: Czym sie różnia relikwie I, II i III stopnia?
Autor: Verba Docent (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2006-07-07 16:00

Relikwie pierwszego stopnia - partykuły ciała świętego oraz fragmenty Krzyża św. (relikwie Krzyża mają najwyższą rangę w chrześcijaństwie). Kiedyś relikwiom pierwszego stopnia przypisywano szczególne moce np. ozdrowieńcze lub cudotwórcze.
Relikwie drugiego stopnia - fragmenty szat świętego lub innych przedmiotów z którymi miał styk święty w sposób ciągły (z reguły są to przedmioty związane z kultem religijnym np. fragmenty różańca), przedmioty odkryte przy ekshumacji należące do świętego; najważniejszą relikwią drugiego stopnia jest Całun Turyński.
Relikwie trzeciego stopnia - inne przedmioty towarzyszące świętemu za życia, niekoniecznie związane z funkcjami religijnymi. Święty musiał ich przynajmniej raz dotknąć.

Kiedyś popełniłem artykulik na forum kosciol.pl pt Relikwie. Polecam nieskromnie jego lekturę. Z dzieł poważnych sugeruję pracę ks.prof. Kracika "Historia relikwii". Czyta się jednym tchem!

 Re: Czym sie różnia relikwie I, II i III stopnia?
Autor: Michał (---.zabrze.net.pl)
Data:   2006-07-10 22:22

Ks. Kracika należy czytać nie ze względu na to jedno dzieło.

 Re: Czym sie różnia relikwie I, II i III stopnia?
Autor: Verba Docent (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2006-07-11 09:33

A czy ja mówiłem inaczej? Po prostu, jak jesteśmy przy relikwiach, to akurat to. Gdy będziemy omawiać zagadnienia "czarnej śmierci", to wskażę na inne dzieło ks.profesora. Moje motto brzmi: "Lepiej jest czytać niż nie czytać. Lepiej jest wiedzieć niż nie wiedzieć". Nawołuję więc: czytajmy ks.prof. Kracika en masse!

 Re: Czym sie różnia relikwie I, II i III stopnia?
Autor: Bogumiła (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2006-07-11 17:15

No to w sprawie ks. Kracika jeszcze dodam: Polecam ks. Kracika czytać, do słuchania nie zachęcam. :)) Wierzę, że mówi równie interesująco, ale tempo wywodu sprawia, że nie potrafię tego potwierdzić. :))

 Re: Czym sie różnia relikwie I, II i III stopnia?
Autor: Urszulka (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2006-07-12 17:06

Spróbuj pójść do parafii, sanktuarium i się zapytać gdzie można dostać w Twoim mieście.

 Re: Czym sie różnia relikwie I, II i III stopnia?
Autor: Gosia JP (---.ny325.east.verizon.net)
Data:   2006-07-14 21:00

Podaje link do artykulu Veraba Docent:
http://www.kosciol.pl/article.php?story=20050105185133668

Trzeba go szukac pod autorem 'Grzegorz Gacki', chciaz to nie on napisal w.w. tekst.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: