logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy mozna pisac, podkreslac cos w Biblii?
Autor: kwiatuszek (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2006-09-02 21:14

Witajcie, przeczytalam tu kiedys artykul pt. "Pismo Święte i kredki" streszczajac - napisano tam by podkreslac kredkami badz olowkiem zdania, mysli ktore chcemy podkreslic, by moc pozniej szybciej znalezc dane Słowa np kolor czerwony mialby oznaczac slowa Chrystusa mowiace o milosci. Teraz moje pytanie brzmi: czy tak mozna? Czy mozna pisac, podkreslac cos w Biblii?

 Re: Czy mozna pisac, podkreslac cos w Biblii?
Autor: Bogna (---.chello.pl)
Data:   2006-09-02 22:03

Oczywiscie, że mozna. A nawet trzeba. Bo to bedzie swiadczyło o tym, że Biblia nie jest dla Ciebie taką sobie zwykłą książką, która zajmuje jakies tam swoje miejsce na pólce, ale, że jest to Księga żywa. Taka z którą obcuje sie na co dzień. Z której czerpie się naukę, pokrzepienie dla serca. Żebyś zobaczyła Pismo sw. pewnego znanego mi Jezuity ze Świetej Lipki, który Pismo św. czyta Pismem św., to byś juz o nic nie pytała. No i zeby to był tylko jeden egzemplarz. W ciagu jednego roku pracy nad Biblią, nabiera ona takiego wyglądu, jakby była z 20 lat czytana. :)))
Pozdrawiam serdecznie, szczęść Boże.

 Re: Czy mozna pisac, podkreslac cos w Biblii?
Autor: Edyta (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2006-09-02 22:51

Oczywiście, że tak; już nie jeden raz spotkałam się z zachęcaniem do podkreślania słów w Piśmie św.. Roman Brandstaetter napisał: "Pismo święte powinno być w miarę podniszczone, w miarę zabrudzone, w miarę postrzępione, ze śladami palców na rogach stronic, zapisane na marginesie drobnym pismem i upstrzone różnokolorowymi podkreśleniami, przypominającymi mosty przerzucone nad przepaścią. Każde takie podkreślenie i każda uwaga zapisana na marginesach księgi, na dole, u góry, po bokach, jest dowodem naszego przenikania w tekst i naszego z nim spoufalenia się, jest jakby podpisem stwierdzającym nasz współudział w zdarzeniach, dziejących się na jej kartkach.Nie bójmy się notować na marginesie tej księgi naszych wzruszeń, które przeżywamy podczas jej czytania. Wystarczy notatka złożona z dwóch słów, z jednego słowa albo choćby tylko wykrzyknik, ów wymowny znak stwierdzający rosnącą temperaturę naszych uczuć. Nie bójmy się stawiać znaków zapytania przy tekście, którego nie rozumiemy. I wreszcie nie bójmy się podkreslać ołówkiem albo ujmować w nawiasy tych fragmentów, do których, ze względu na ich piękno wewnętrzne i kształt myśli, pragniemy wielokrotnie powracać. W ten sposób z czasem powstać może mała, ale cenna antologia dla naszego prywatnego użytku, wybór ulubionych biblijnych utworów poetyckich i prozaicznych, do których w każdej chwili możemy sięgnąć, bez długiego i żmudnego szukania. I oto nawet nie spostrzeżemy się, jak dzięki naszym podkreśleniom, nawiasom, umownym znakom, uwagom zapisywanym skrupulatnie na kartach Pisma Świętego stanie sie ono dziennikiem naszej duszy, zaufanym powiernikiem, którego wtajemniczamy w najtrudniejsze związki łączące nas z Bogiem, ludźmi, ze światem. A gdy po lekturze zamkniemy egzemplarz Pisma Świętego, pobrużdżony naszymi uwagami, o stronicach nieco przybrudzonych od częstego kartkowania, chętnie wrócimy następnego dnia do jego czytania z ołówkiem w ręce, jak do ciekawej rozmowy z mądrym i oddanym przyjacielem, który ma nam wiele do powiedzenia, zarówno o sobie, jak i o nas samych. I znowu, otworzywszy Pismo Święte, dalej ciągnąć będziemy przerwaną wczoraj rozmowę".

 Re: Czy mozna pisac, podkreslac cos w Biblii?
Autor: Dziadek_Muminka (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2006-09-02 22:57

Można.Swiadczy to o tym,ze właściciel tej Księgi żyje nią.
Osobiście próbowałem to kiedyś robić,tzn.kolorowac,ale moja "Tysiąclatka' wyd.II z 1971 ma cienkie kartki i zacząlem ją niszczyć.Więc postanowilem robic sobie zakładki z kawałka kartki,na ktorej mam napisany jakiś konkretny urywek Pisma,żeby wiedzieć,gdzie i czego szukać.I praktycznie mam teraz "jeża",bo zarowno z dołu Biblii,jak i również z gory sterczą zakładki.
Pozdrawiam:)

 Re: Czy mozna pisac, podkreslac cos w Biblii?
Autor: ewka (---.asta-net.com.pl)
Data:   2006-09-02 23:25

Jak dla mnie, może to bardzo ułatwić zaprzyjaźnienie się z Biblią, która ma nam służyć i do nas przemawiać. Dodanie Jej koloru nie umniejszy wartości Słowa.

 Re: Czy mozna pisac, podkreslac cos w Biblii?
Autor: Natalia (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2006-09-02 23:26

Nie wiem, czy można. Ale jeden z księży, który prowadził spotkania młodzieżowe wręcz zalecał nam takie zanaczanie fragmentów Pisma Świętego. I to nie jednym kolorem. Raz nawet jedną z nagród w konkursie był zestaw kredek świecowych ze spacjalnym użyciem do Pisma Świętego. Przecież nie beszcześcisz słów, nie obrażasz tym nikogo. A Tobie jest prościej znaleźć jakiś fragment, czy po prostu łatwiej skupić, gdy masz zaznaczone jednym kolorem tekst o miłości, innym o radości, jeszcze innym o smutku. Kiedy jest źle, wiesz którego koloru poszukać, by było lepiej. Z autopsji wiem, że ta metoda jest skuteczna:)
Pozdrawiam.

 Re: Czy mozna pisac, podkreslac cos w Biblii?
Autor: yeah (153.19.250.---)
Data:   2006-09-03 01:15

Oczywiście! Jeżeli mamy Pismo święte to należy je "używać" - czytać, zapamiętywać, podkreślać... A przy tym szanować. Bo "nieużywane" jest nam bezużyteczne....
Pozdrawiam w Panu.

 Re: Czy mozna pisac, podkreslac cos w Biblii?
Autor: kwiatuszek (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2006-09-03 09:39

Dzis niedziela piekny dzien, by sprobowac czytac Pismo Swiete z kredkami :-) dziekuje za odpowiedzi Szczesc Boze

 Re: Czy mozna pisac, podkreslac cos w Biblii?
Autor: Kasia (---.gorzow.mm.pl)
Data:   2006-09-03 11:04

A czy można nie podkreślać? Bo mnie osobiscie okropnie przeszkadza takie mazanie po książce - wolę zakladki.

 Re: Czy mozna pisac, podkreslac cos w Biblii?
Autor: 38 na karku (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2006-09-03 11:43

Mozna.
Ale ja robie inaczej: wypisy na kartkach, ktore trzymam np. w widocznych miejscach w pokoju i w innych miejscach, w ktorych potrzebuje Bozego Słowa, az w koncu najczesciej przy składaniu zyczen komus darowuje. I moje stare Biblie tez darowuje tym, k6torzy chcieliby miec Pismo Swiete, a ich na to nie stac.
:-)

 Re: Czy mozna pisac, podkreslac cos w Biblii?
Autor: Teofil Ian S. (tis) (---.c31.msk.pl)
Data:   2006-09-03 11:45

Ja mam trzy egzemplarze Pisma św. Podobnie jak Dziadek Muminka, stosuję zakładki a poza tym założyłem sobie zeszyt na wypisy z Biblii. Ale i tak lepiej pamiętam same cytaty aniżeli ich adresy w Biblii.

 Re: Czy mozna pisac, podkreslac cos w Biblii?
Autor: Bogumiła (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2006-09-03 12:43

A ja Pisma świętego "używam" codziennie, używałam do modlitwy, używałam na studiach, uzywam do pisania artykułów. Zużyłam już nawet niejedno przez ciągłe zabieranie do plecaka, chlebaka itp. ale nigdy nic w nim nie podkreślałam. Nie znaczy to, że moim zdaniem nie wolno. Znaczy to, że ludzie są różni i nie wszyscy muszą robić to samo. Czyste, niepokreślone Pismo św. nie świadczy o tym, że jest bezużyteczne. Może świadczyć o szacunku dla Księgi.
Nie kreślę. Może dlatego, że moje Pismo św. pożyczają czasem "na minutkę" inni, a ja nie chcę, żeby moje bardzo osobiste myśli, były przez innych czytane. A może wzięło się to stąd, że nauczona byłam w dzieciństwie do szanowania książek. Bo podręczniki szkolne wyceniane były na podstawie wyglądu i jeśli były czyste, więcej za nie po zakończeniu roku dostałam pieniędzy - a mama mogła mniej wydać na nowe. A byliśmy biedni. Książki były dla mnie zbyt cenne, żebym po nich coś pisała. A potem zbyt trudno było zdobyć Pismo św., żeby go niszczyć. I tak zostało.
Ja na modlitwie mam zawsze przy sobie zeszyt i długopis, i jeśli chcę jakąś myśl, jakieś zdanie szczególnie zapamiętać - wpisuję je do zeszytu. Z własnymi myślami, podkreśleniami, wykrzyknikami itp. Robię to i w domu, i w kościele. Nie potrzeba mi kolorów. Mniej więcej przecież wiem, gdzie czego szukać, trochę cytatów mam w głowie, a jeśli nawet czegoś muszę poszukać dłużej, to tylko zysk dla mnie, bo czasem "zahaczę" o zdanie, o którym już zapomniałam i odczytuję je na nowo. I ono bardziej pomaga niż to, którego szukałam.
Używam oczywiście karteczek-zakładek, ale zazwyczaj nie do modlitwy, tylko do pracy nad tekstem, bo pisząc o czymś kilkakrotnie do tego wracam, sprawdzam.

 Re: Czy mozna pisac, podkreslac cos w Biblii?
Autor: Beata (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2006-09-03 21:03

Wiecie - widziałam świetny prezent - właśnie ze Słowem Bożym. Przyjaciele z grupy wypisali swoje ulubione cytaty z Biblii na tekturowych tabliczkach ze sznureczkiem i wręczyli koledze. Kiedy wchodziło się do pokoju Wojtka - te tabliczki wisiały w różnych miejscach - nie macie pojęcia jak fantastycznie działały na człowieka ... Nie tylko "kolorować", podkreślać, ale wypisać, zerkać i ... zapamiętać - to jest dopiero twórcze przesłanie Pisma Świętego.

 Re: Czy mozna pisac, podkreslac cos w Biblii?
Autor: angua (---.ghnet.pl)
Data:   2006-09-05 19:24

Ja nigdy w żadnej książce nic nie podkreślałam. Na studiach wolałam mieć ksera, bo zdecydowanie łatwiej mi się uczyło z "pomazanych" tekstów, a do kreślenia po książkach nie mogłam się przemóc. I długo tak samo było z Biblią. Aż w końcu zrobiłam pierwsze podkreślenie, potem pierwszą notatkę. W tym momencie w NT nie ma już prawie miejsc, gdzie dałoby się coś wcisnąć. Zdarza mi się nawet pisać pomiędzy linijkami oryginalnego tekstu...

Ale zawsze ołówkiem. 4B. Może przy kolejnym czytaniu wezmę się za te kolory? Choć znów mam opory... Ech :D

Zakładki zakładkami, karteluszki karteluszkami, ale dzięki tym notatkom nasze relacje jakoś się jeszcze zacieśniły.

 Re: Czy mozna pisac, podkreslac cos w Biblii?
Autor: Tom (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2006-09-06 13:31

Chyba najlepszym sposobem są zakładki i notesik z komentarzem lub odpowiednio posegregowanie w tematy sigla. Gdy długo się czyta Biblię , kilka lat, te bazgroły z minionych lat przeszkadzają. Życie się zmienia, wrażliwość na słowa Pisma się zmienia, Duch Święty coraz to nowe odczucia i natchnienia wzbudza w sercu słuchacza. Inne cytaty nabierają nowego znaczenia.

Sam ze względu na Słowo Boże nie używam Biblii jako brulionu, bazgrolnika... Polecam jednak w sekretniku, cytatniku lub książce z komentarzami do Biblii podkreślać, dopisywać.

Jedno wiem, w liturgii nie wolno używać Pisma Św. które stało się bazgrolnikiem. Ma być to egzemplarz czytany, bez wydartych czy zniszczonych kart. Szacunek do Biblii jest szacunkiem do Boga. A zapomniałbym, Biblii nie stawia się wśród książek nieprzyzwoitych i gdzieś tam między innymi "głupotami" pospolitymi.

 Re: Czy mozna pisac, podkreslac cos w Biblii?
Autor: Tom (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2006-09-06 13:37

Nadto człowiek robiący zapiski w Biblii, gdy ktoś inny weźmie ją do ręki, ojawia swoją naturę, życie, wnętrze, tzn. stwarza drugim okazję do poznania nas. Widziałem osoby broniące się przed duchowym ekshibicjonizmem, chowające Biblię...by ktokolwiek inny nie przeczytał ich dyskretnych notatek. Raczej nie bazgroły, podkreślenia winny stanowić wyznacznik życia wg Słowa Bożego, czyli człowieka Księgi.

 Re: Czy mozna pisac, podkreslac cos w Biblii?
Autor: Franciszek (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2006-09-06 13:54

św. Franciszek z Asyżu zbierał i nakazywał braciom podnosić ze czcią znalezione słowa z Biblii. Święci znali na pamięć całe fragmenty ksiąg, a co niektórzy Biblię na pamięć. Bóg raczej pragnie, by żyć Dobrą Nowiną, parafrazując cytat z Pisma św.,mieć Jego Słowa ją wyryte w sercu niż kamieniu.

 Re: Czy mozna pisac, podkreslac cos w Biblii?
Autor: agu (---.devs.futuro.pl)
Data:   2006-09-06 14:12

Moje Pismo jest mocno pokolorowane. Mam jednak wątpliwości: jak tak dalej pójdzie to niemal każda literka będzie zakolorowana. No i co się wtedy będzie wyróżniać? To kolorowe czy te nieliczne jasne fragmenty? ;-)
Używam zakładek, na których piszę daty i sigle. Czy to coś komuś powie? Nawet jeśli, to chyba mi krzywdy nie zrobi? ;-)
Aha, kiedy Je dostałam, było już popisane - kilka cytatów było wypisanych na okładce, do tego dedykacje. Ze wzgledu na te dedykacje jest mi jeszcze bliższe.

"Bazgrolnik"? Tom?

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: