logo
Poniedziałek, 19 luty 2018
Szukaj w

Posłuchaj Radyjka
Kanał czerwony
Kanał zielony

Czy prostestant moze przyjmowac Komunie w KK?
Autor: Ring (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2006-10-15 13:26

Mj m wiele lat temu zmieni wyznanie. Nie z kaprysu, rozczarowania Kocioem czy niechci sprostania jego wymaganiom - po wielu miesicach rozwaa, modlitw i poszukiwa uzna, e jedyn waciw drog do Boga jest dla niego protestantyzm, poniewa jego zdaniem zaoenia protestantyzmu s suszne. Jak uzna, tak i zrobi, dzi jest pobonym metodyst, jednak bez cienia "gorliwoci neofity" - Koci Katolicki szanuje i wyraa si o nim lepiej, ni niejeden katolik.
Kim on jednak jest z punktu widzenia naszego Kocioa? Apostat, ktry porzuci wit wiar katolick i eo ipso zacign ekskomunik? Czy bratem odczonym, takim samym, jak ci, ktrzy si urodzili w protestanckich rodzinach, ktremu w szczeglnych przypadkach wolno nawet przyj u nas Komuni?

Re: Czy prostestant moze przyjmowac Komunie w KK?
Autor: Adam Pietrzak (---.hsd1.il.comcast.net)
Data:   2006-10-15 19:40

Witam. Prosz Pani, z caym szacunkiem, ale nie rozumiem, przecie pisze Pani, e m zrobi to po dugim namyle. Jeli tak, to nie rozumiem tej tsknoty, chyba, e teraz dochodzi do wniosku, e zbdzi? Nie mona by w Kociele katolickim i we wsplnocie protestanckiej jednoczenie to przecie oczywiste. Pozdrawiam

Autor: Anna (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2006-10-15 20:36

Nie sdz, zeby metodysta chcia przystpowac do Komunii, wic dla siebie pewnie nie. A czynienie tego z jakiej okazji jest dla ludzi, a nie dla Boga.

Autor: David (---.dip.t-dialin.net)
Data:   2006-10-15 21:58

wyzanie metodystow pochodzi od Ulrich Zwingli (1484-1531). i Calvin Johannes 1509 - 1564 wiec nauka o transsubstancjacji (Sobor Lateraski IV w 1215 r.) nie jest akceptowana przez to wyznanie.
Nie wyobrazam sobie zeby metodysta wyrazil chec przystapic do Komuni, skoro w to nie wierzy.
Jesli by jednak naprawde wierzyl w przeistoczenie i wyrazil chec przystapienia do komuni sw. musial by powrocic do Kosciola katolickiego.
z Bogiem

Data:   2006-10-15 22:11

Ale ja nie pytaam o to, czego metodysta chce lub nie chce, a jeeli chce, to z jakich pobudek. Pytaam, jak formalnie Koci odnosi si do takich osb - i przyjmowanie Komunii jest tu tylko jednym z wielu rozmaitych aspektw. Moje pytanie NIE brzmiao, czy protestant moe u nas przystpowa do Komunii. Ja pytaam, czy osoba, ktra dokonaa konwersji z katolicyzmu na inne wyznanie chrzecijaskie jest uwaana za apostat i czy ciy na niej ekskomunika.

Autor: Micha (---.zabrze.net.pl)
Data:   2006-10-15 22:27

Eo ipso, eo ipso.
Jak zaznaczyli poprzednicy, odnosz wraenie, e nie rozumie Pani istoty Eucharystii, std to pytanie? T wiedz trzeba niestety uzupeni (warto).
Natomiast odpowied na Pani pytanie to s odpowiedzi na dwa pytania.
Tak protestant moe przyjmowa Komuni w Kociele katolickim, za zezwoleniem biskupa, o ile zoy przed nim stosowne wyznanie wiary w TEJ sprawie.
Czowiek, ktry wystpi z Kocioa katolickiego nie jest protestantem, ktry doszed do katolickiego (i prawosawnego) rozumienia Eucharystii, a anametodyst, czyli nowochrzczecem, apostat, czowiekiem, ktry nie urodzi si metodyst, tylko katolikiem i wpierw musi uregulowa swoje sprawy z Kocioem katolickim (wrci do Kocioa katolickiego), co naley zaatwi z biskupem. Poniewa sprawy wiary nale do wiecznoci (cho w wiecznoci nie bdzie ju instytucji Kocioa), to jednak tu na Ziemi, obowizuje nas porzdek doczesny, w tym, co przynaley do wiecznoci i z caym szacunkiem dla braci protestantw, zmiana wyznania, to nie jest zmiana fasonu kapelusza, bdmy powani! (Nie rozmieszajmy w taki sposb niewierzcych - nie takiego wiadectwa oczekuj od chrzecijan)
P.S. 1
Znam chrzecijan, ktrzy z pomanewrowawszy po rnych wyznaniach, zdecydowali si na powrt (nieformalny) do Kocioa katolickiego, jak gdyby nigdy nic. To "nic" oznaczao niekiedy powtrny chrzest, poczony z podpisaniem wiernopoddaczej deklaracji przystpienia i przy okazji na wierno PRL-owi, oraz aktywn dziaalno w wyciganiu owieczek z katolickiego stada (kup raniej). Wtedy robio si to ostentacyjnie i publicznie, wywaajc drzwi i trzaskajc nimi,(mimo, e otwarte byy) a teraz cichcem przez pot? Nie ma sprawy, ale do nieba te tak? Bdmy doroli, miejmy t odrobin odwagi cywilnej. Witamy z radoci, ale wierzymy, e dorosego ju czonka, a nie dzieciucha!
P.S. 2
Znam wielu metodystw i bardzo ich szanuj, niektrzy robi naprawd wietn chrzecijask robot.

Data:   2006-10-16 01:03

P.S. 3
Rozumiem te, e ostatnimi czasy w Kociele metodystycznym w Polsce powstay miejscami pewne napicia, zraajce coponiektrych, c ludzie s tylko ludmi, a my nie jestemy jeszcze w niebie, nie zmienimy tego.

Data:   2006-10-16 13:09

Dzikuj za odpowied. Prosiam jednak o ustosunkowanie si do mojego pytania, nie za do moich - i mojego ma - zamiarw, pragnie, wiedzy lub jej braku. Pytanie byo konkretne: kim jest wg nauki Kocioa kto, kto z niego wystpi i jak jest traktowany. Interesowao mnie to i tylko to, nie za rozwaania, skdind zupenie bdne, nad mojego ma i moimi zamiarami, pragnieniami i rozumieniem istoty Eucharystii, o ktrej nie miaam tutaj zamiaru dyskutowa, poniewa jest to temat na zupenie inn rozmow. Tytu "Czy protestant moe przyjmowa Komuni w KK" nie pochodzi ode mnie.

P.S. Metodyci nie pochodz od "Ulrich Zwingli" i "Calvin Joannes". Zaoycielami religii byli pastorzy anglikascy Jan i Karol Weasleyowie. To tak dla informacji.

Autor: Tomasz (---.inco-veritas.pl)
Data:   2006-10-16 14:11

Witaj. W kwestiach prawnych poruszam sie bardzo niepewnie ale popieram sugestie Michala zebyscie rzecz cala omowili z ordynariuszem co w praktyce oznacza pewnie ze trzeba zaczac od wizyty u proboszcza.
Chce jedna wspomniec o dwoch stronach pytania o Komunie. W naszym Kosciele komunia to wielka rzecz. Przyjac komunie w Kosciele katolickim oznacza przyjac osobowego, realnie obecnego Boga. Czy twoj maz wyrazajac chec przyjecia komunii podziela wiare Kosciola co do jej natury?
Komunia to wchodzenie w jednosc nie tylko z Bogiem ale i ze wspolnota Kosciola celebrujaca eucharystie. Twoj maz zdecydowal sie opuscic te wspolnote, czyli zdecydowal sie swiadomie zerwac z nia komunie. Mozna powiedziec ze sie sam ekskomunikowal. Czy wyrazajac teraz chec przyjecia komunii w Kosciele katolickim twoj maz pragnie przywrocic te zerwana jednosc, chce na nowo wejsc w komunie z nasza wspolnota?
Co do okreslen. Wydaje mi sie oczywiste ze swiadome, przemyslane wylaczenie sie ze wspolnoty Kosciola to jednak rzecz inna niz sytuacja tych ktorzy urodzili i wychowali sie w rodzinach zwiazanych z innymi wspolnotami religijnymi. Niezaleznie jednak od etykietki jaka twojemu mezowi sklonni sa przykleic specjalisci od terminologii to dla mnie jest bratem, odlaczonym bratem i jesli zdecyduje sie podjac trud by wrocic do kosciola Katolickiego to ja go powitam z radoscia.
Pokoj Tobie
Tomek

Autor: Bogna (---.chello.pl)
Data:   2006-10-16 14:35

Micha w swojej pierwszej wypowiedzi odpowiedzia na Twoje zasadnicze pytanie, jak zwykle w swoim stylu, nie rozwijajc 'z chopskiego na nasze', std moze nie dotaro do Ciebie, e Twj m jest po prostu apostat i jest dokadnie traktowany tak, jak kady apostata. Czyli Komunii w. w zadnym wypadku godnie (co najwyej witokradczo) przyj nie moe, dopki trwa w apostazji. Jesli zamierza wrocic, potrzebna jest szczera spowied z wypenieniem wszystkich warunkw sakramentu pokuty i pojednania. Nie moze to by spowied tylko taka sobie jednorazowa, a potem spowrotem do metodystw. Albo nawrcenie i peny powrt do Koscioa ze wszystkimi 'konsekwencjami' swojej postawy, albo konsekwentne bycie metodysta - bez Komunii w Kosciele katolickim.

Data:   2006-10-16 16:15

Przepraszam, ale czytajc Wasze odpowiedzi mam wraenie, e mwi w jakim niezrozumiaym jzyku. Powtarzam jeszcze raz: NIE PYTAAM, czy i na jakich warunkach protestant moe przyjmowa Komuni w KK. O Komunii wspomniaam cakowicie marginalnie, jako przykad. Tytu tematu NIE pochodzi ode mnie.
Mnie interesowao zagadnienie prawne - jak traktowany jest przez nasz Koci protestant z katolickimi korzeniami. Oczekiwaam odpowiedzi "tak, jest ekskomunikowany" lub "nie, nie jest". NIE INTERESUJA mnie rozwaa nad NAD POTRZEBA KOMUNII w naszym Kociele bd jej brakiem, chci powrotu na katolicyzm lub jej brakiem, stanem wiedzy nt. Eucharystii, tudzie powanym bd niepowanym podejciem do wiary.
Te wszystkie jake szeroko omwione przez Was sprawy jeli pozwolicie, rozwaymy sami w sumieniu - moje pytanie natomiast miao charakter wyacznie informacyjny.
Dzikuj za wszystkie odpowiedzi. Z mojej strony w tej sprawie EOT.

Autor: Bogna (---.chello.pl)
Data:   2006-10-16 16:39

'Mj mąż po wielu miesiącach rozważań, modlitw i poszukiwań zmienił wyznanie'.
Czyli sam wyszedl ze wspolnoty (KK) - to nieskomplikowane tlumaczenie lacinskiego 'ex communio'. 'Jak uznał, tak i zrobił, dziś' na własne życzenie 'jest pobożnym metodystą' poza wsplnotą KK.

Autor: Calina (---.mis.prserv.net)
Data:   2006-10-16 18:10

Twoje sowa, e twj m -"Koci katolicki szanuje i wyraa si o nim lepiej, ni niejeden katolik." - nic nie zmieni z prawdy, e wanie ten Koci rzymsko-katolicki jest jedynie prawdziwym, autentycznym Kocioem zaoonym przez Boga, a nie przez ludzi. Jakkolwiek si oni nie nazywali - byli tylko ludmi; a jak czowiek moe zaoy prawdziw religi?
Metodyci wyonili si z kocioa anglikaskiego, a wic ju ich punkt wyjcia by oparty na kaprysach i grzesznoci czowieka. Metodyci, dzisiaj podzieleni na wiele odamw, chocia przyjmuj pewne dobre zasady ycia bogobojnego, jednak niewiele si rni od kocioa anglikaskiego.

Dziwi si, e jako ony, ktra jest katoliczk i ma ma protestanta zdenerwoway odpowiedzi "nie na temat". Czy nie interesuje ci bdzenie wasnego ma?
Chcesz opiera si tylko na prawnej stronie Kocioa, jako instytucji. A Koci to ywy organizm i jego celem jest ukazywa prawdziw nauk wszystkim i przygarnia do siebie. Dlatego ci, ktrzy ci odpowiadali chcieli w dobrej wierze nie pozostawa tylko na odpowiedzi typu: - twj m jest apostat i koniec.
Czy jakie znaczenie zreszt ma dla twojego ma, jak go nazw? A jeli mu si zdarzy z jakiej rodzinnej okazji pokaza si w kociele katolickim, to nie moe przyjmowa Komunii w. i jego "korzenie katolickie" nic nie zmieni - musi wpierw zmieni serce.

Data:   2006-10-17 13:31

Par uwag oglnych "na marginesie", niekoniecznie do Ringi.
Czsto zadaj pytania ludzie wyksztaceni, a wic mdrzy, ktrzy, jak wynika z treci pytania odpowied znaj i pytanie zadaj nie dlatego, by si upewni, a dlatego, e posiadana wiedza ich nie satysfakcjonuje. Innymi sowy, my tu na forum udzielamy odpowiedzi oglnych, a oni oczekuj szczeglnej. Moe z chopskiego na nasze, czyli mniej eufemistycznie, przykad.

Egzamin na studiach, matematyka wysza (nie ta z podstawwki), profesor egzaminuje (zdaje pytanie) studentowi:
- Ile jest 2 x 2?
- Cztery!
- Ile jest 2 x 2?
- Pi?
- Ile jest 2 x 2?
- Siedem?
- Ile jest 2 x 2?
- Trzynacie?
..........

Jak wida, prosz ks. Moderatora formua forum jest niewystarczajca i nie zaspokaja oczekiwa czci pytajcych, warto przemyle.

Uwaga druga dotyczy czstych pyta o zwizki mieszane (wielowyznaniowe) i nie ma charakteru wartociujcego moralnie, tylko logicznie. Zaznaczam, e sam wiele skorzystaem na kontaktach z protestantami i niewtpliwie wpynli oni na ksztat mojej wiary. Rozumiem te, e jak kto mieszka np. w Niemczech, czy w Stanach, to jego katolicyzm, z natury rzeczy musi by bardziej otwarty, protestancki, e tak powiem. Ot yjc przez lata w maestwie mieszanym nie sposb nie nasikn mentalnoci religijn wspmaonka. Jednak Koci katolicki nie ma charakteru synodalnego, a hierarchiczny. Taki jest jego charakter i naley go przyj lub nie, zmieni si nie da. Innymi sowy my nie jestemy dysponentami, tylko depozytariuszami prawdy i staramy si j zrozumie, nie zmieni. Ja wiem, e gdzie indziej mona przegosowa, e pieka nie ma, a czynny homoseksualizm nie jest grzechem, ale TU nie. Znam maestwa mieszane, ktre wspaniale trwaj, ale zawierajc takie, trzeba mie wiadomo pewnych konsekwencji, take dla siebie, i podany przykad znakomicie to obrazuje. (Punkt widzenia, zaley od...) Po to, by zderzenie wyobrae z rzeczywistoci (prawd) nie byo takie przykre.
Dotyczy to take innych sytuacji, wystpujcych w kko na forum. Typu: jak zosta muzumank w haremie, (katolicy jako nie pytaj: jak oeni si z muzumank), jak wyj za m za rozwodnika, czy - zakochaam si w ksidzu (dziwne, ale paniom si to zdarza znacznie czciej – mczyni, kiedy ktry z was zapyta: kocham siostr zakonn, co mam robi?!). Pisaem o tym szerzej w wtku "okootisowym", ktry nie wszed, kto przeczyta, ten przeczyta. Tu zaznacz tylko, e w peni si solidaryzuj z rozalonym Tisem, ktry w sposb niesprawiedliwy obraa wszystkie Panie (cho przecie, czytajc ssiednie wypowiedzi, o wszystkich tak nie myli, choby o Matce, onie, czy Maryi, a i na forum kilka by si znalazo), to przecie ma cakowit racj i postpuje susznie i po chrzecijasku. Owszem cieszy mdro Pa PO nabytym dowiadczeniu (lepiej tak ni wcale), jednak wtpliwoci budzi po co nabywano takiego dowiadczenia, wszak lepiej uczy si na cudzych, nie wasnych bdach, a jak uczy teologia moralna, naley przede wszystkim unika okazji do grzechu (okazja czyni zodzieja). Ciekawo nowych dowiadcze i yciowych przygd (np. islam, ksidz, rozwodnik), cho moe przysporzy nam yciowej mdroci, czsto wydaje gorzkie owoce i rani nie tylko nas. Co do reszty - ja postpibym tak samo jak Tis.

Wracajc do zadziwiajcych problemw z logik wypowiedzi u ludzi mdrych: Jak mona afirmowa co i wyraa si w samych superlatywach (np. Koci katolicki), kontestujc to jednoczenie (zmieniajc wyznanie)? Czyli znalazem co doskonalszego jednak? Po co wic ta heca? Ja rozumiem znane powszechnie od kilku lat problemy naszych braci metodystw, wstrzsajce ich wsplnot, ale zostawmy w spokoju czynnik ludzki, tak odstrczajcy wielu, pozostajc przy prawdzie i logice mylenia i wypowiedzi. I bdmy konsekwentni.

Autor: wieslaw (---.59-82-r.retail.telecomitalia.i)
Data:   2006-10-17 21:41

Problem jest zoony. Pewnie atwo podpiera si przepisami i powiedzie. Kto jest apostat nie ma prawa, czy powiedzie, e kto kto jest metodyst wic nie ma wiary doktrynalnej do przyjcia Eucharystii w rozumieniu Kocioa katolickiego, wic nie ma po co tego robi.
Pewnie wszystko to racja.

/.../

I zostanmy w formule pytanie-odpowiedz. Natomiast do rozwijania tematu i dyskusji zapraszam obok, na www.dyskusje.katolik.pl
moderator

Autor: Verba Docent (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2006-10-18 10:05

Przy caym szacunku dla Pani ma i jego wyboru, to jakby na spraw nie patrze wyrzek si on dobrowolnie wsplnoty z Kocioem rzymskkatolickim. Przyjcie Eucharystii jest wyrazem m.in. wanie takiej wsplnotowoci. Pki co nie ma Wsplnoty Stou Paskiego midzy nami, rzymskimi katolikami a "brami odczonymi, co napawa mnie szczerym blem. Nie ma wic moliwoci "interkomunii". Nie myl, aby ktokolwiek "odpdza" Pani ma, gdy ten stanie przed katolickim szafarzem Eucharystii. No ale to kwestia pewnego wyboru sumienia.

A co do owej apostazji, to nie przerzucabym si tego typu etykietami. Dzisiejsza teologia (po obu stronach) skonna jest widzie w drugim nie apostat, nasienie Belzebuba, odstpc od naszej wiary jedynie prawdziwej i nieskalanej itp a raczej brata w Chrystusie, ktrego naley kocha "jak siebie samego". To jest owo pikno ekumenizmu, ktre mnie bardzo pociga i ktremu ulegam.

Autor: Verba Docent (---.warszawa.cvx.ppp.tpnet.pl)
Data:   2006-10-19 00:04

Ad David - tytuem sprostowania.

Korzenie metodystw (samo okrelenie "metodysta" byo pocztkowo epitetem wymylonym przez ich przeciwnikw) tkwi w Kociele anglikaskim (ktry nie jest Kocioem ewangelicko-reformowanym) a w zasadzie w opozycji do episkopalnego Kocioa anglikaskiego z XVIII wieku. Metodyci przyjli szereg pomysw protestanckich ale raczej na zasadzie inspiracji ni prostej kontynuacji. Teza, e wywodz si z kalwinizmu wydaje mi si z gruntu niesuszn. Wpyw na metodystyczn teologi mia duski pastor Arminiusza, zdecydowanego oponenta kalwinizmu.
Metodyci uprawiaj "teologi serca" uznajc to, e dziki mce Jezusa Chrystusa zbawienie jest dostpne dla wszystkich a nie dla wybranych (jak gosili Kalwin i Zwilingi).
Sakramenty (Chrzest i Eucharystia, udzielana pod obiema postaciami) + modlitwa + uczestnictwo we wsplnocie Kocioa to trzy fundamentalne "wektory" doktryny metodystycznej.
Popularne religioznawstwo lokuje metodystw (z punktu widzenia doktrynalnego) gdzie midzy protestantyzmem i katolicyzmem.
Na ile orientuj si w metodystycznej doktrynie, to nie wypowiada si ona wogle na temat obecnoci lub nieobecnoci Jezusa ywego w Eucharystii (zwanej przez metodystw sakramentem Wieczerzy Paskiej. Widz w niej z pewnoci znak ale jak si wydaje nie tylko. Artyku XVII metodystycznego Credo stanowi bowiem: m.in. i:
"Wierzymy, e Wieczerza Paska jest sakramentem naszego odkupienia przez mier Chrystusa i naszej nadziei w Jego zwyciski powrt, a take znakiem mioci ywionej przez chrzecijan do siebie nawzajem. Dla tych, ktrzy przyjmuj j w pokorze, z waciwym duchem i przez wiar, Wieczerza Paska stanowi rodek, przez ktry Bg przekazuje ask do ich serc".

Co do transsubstancjacji to pragn zwrci uwag, e jest ona uwaana w Kociele rzymskokatolickim przede wszystkim jako "techniczny" sposb nie tyle obecnoci co realnej przemiany wina w Krew a chleba w Ciao. Pojciem transsubstancjacji posuguje si nie tylko teologia rzymskokatolicka ale i prawosawna (nazywajc j 'metabole') jak i anglikaska (tradycja episkopalna, z ktrej wyros wanie metodyzm).

Odpowiedz na t wiadomo
 Twoje imi:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: