logo
Czwartek, 28 marca 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Inna etymologia imienia Lucyfer
Autor: Ewa (---.toya.net.pl)
Data:   2001-07-01 18:07

Chciałabym powrócić do kwestii imienia Lucyfer, ponieważ znalazłam inne wyjaśnienie tego, iż szatana nazwano tym, który niesie światło. Pragnełabym się nim podzielić i poprosić o zdanie na ten temat. Otóż dowiedziałam się, że Lucyfer jest nisłusznie utożsamiany z upadłym aniołem na skutek błędnego odczytania fragmentu Księgi Izajasza 14, 12, "Jakożeś spadł z nieba Lucyferze, któryś rano wschodził". Imię to zostało zastąpione określeniem "Syn Jutrzenki" w Biblii Tysiąclecia. A apostrofa ta w rzeczywistości jest skierowana do Nabuchodonozora...

 Re: Inna etymologia imienia Lucyfer
Autor: Dariusz Kowalczyk, jezuita. (---.tele2.pl)
Data:   2001-07-09 14:51

Legenda Lucyfera tak naprawde nie ma biblijnych podstaw.W Iz 14,12 rzeczywiscie chodzi o ziemskiego tyrana, choc wielu Ojcow Kosciola widzialo tutaj nawiazanie do upadku szatana. W powyzszym tekscie prorok porownuje krola Babilonu - z racji materialnego przepychu - do Lucyfera (niosacego swiatlo), ktore to okreslenie stanowi lacinski odpowiednik hebrajskiego "hillel" - Gwiazda Poranna, czyli planeta Wenus, pojawiajaca sie nad wschodnim horyzontem przed switem. Euzebiusz z Cezarei, Tertulian, Hieronim i Grzegorz Wielki blednie rozumieli ten fragment, odnoszac go do upadku aniola. "Lucyfer" zaczal byc synonimem "szatana". Legenda Lucyfera pojawia sie w roznych dzielach chrzescijanskich, a takze - niekiedy - we wspolczesnym przepowiadaniu, ale trzeba ja trakowac raczej jako pouczajaca opowiastke, niz prawde wiary.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: