logo
Sobota, 23 czerwca 2018
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
Kanał czerwony
Kanał zielony
 
 
 Czy nadal w każdy piątek obowiązuje post?
Autor: ja (---.ekspres.net.pl)
Data:   2007-05-26 16:00

Słyszałam niedawno, że w piątki oprócz pierwszego i Wielkiego nie obowiązuje już post. Czy to prawda? Zawsze przestrzegam postu, więc ewentualne zniesienie go raczej nic nie zmieni.

 Re: Czy nadal w każdy piątek obowiązuje post?
Autor: ks. Marian (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2007-05-26 16:38

Prawda jest taka, że post obowiązuje tylko w Wielki Piątek i w Środę Popielcową. Natomiast w pozostałe piątki (wszystkie) obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Jeśli w piątek wypada jakaś Uroczystość to wtedy nie ma obowiązku zachowania wstrzemięźliwości.

 Re: Czy nadal w każdy piątek obowiązuje post?
Autor: Schaboszczak (---.chello.pl)
Data:   2007-05-26 17:50

W Polsce obowiązuje w piątki wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Nie spotkałem wiarygodnego źródła, które by inaczej mówiło.

 Re: Czy nadal w każdy piątek obowiązuje post?
Autor: o. Arnold (---.dip.t-dialin.net)
Data:   2007-05-26 18:25

Kodeks Prawa Kanonicznego, DNI POKUTY

Kanon 1249 - Wszyscy wierni, każdy na swój sposób, obowiązani są na podstawie prawa Bożego czynić pokutę. Żeby jednak wszyscy przez jakieś wspólne zachowanie pokuty złączyli się między sobą, zostają nakazane dni pokuty, w które wierni powinni modlić się w sposób szczególny, wykonywać uczynki pobożności i miłości, podejmować akty umartwienia siebie przez wierniejsze wypełnianie własnych obowiązków, zwłaszcza zaś zachowywać post i wstrzemięźliwość, zgodnie z postanowieniami zamieszczonych poniżej kanonów.

Kanon 1250 - W Kościele powszechnym dniami i okresami pokutnymi są poszczególne piątki całego roku i czas wielkiego postu.

Kanon 1251 - Wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu, należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość. Natomiast wstrzemięźliwość i post obowiązują w środę popielcową oraz w piątek Męki i Śmierci Pana naszego Jezusa Chrystusa.

Kanon 1252 - Prawem o wstrzemięźliwości są związane osoby, które ukończyły czternasty rok życia, prawem zaś o poście są związane wszystkie osoby pełnoletnie, aż do rozpoczęcia sześćdziesiątego roku życia. Duszpasterze oraz rodzice winni zatroszczyć się o to, ażeby również ci, którzy z racji młodszego wieku nie związani jeszcze prawem postu i wstrzemięźliwości, byli wprowadzeni w autentyczny duch pokuty.

Kanon 1253 - Konferencja Episkopatu może dokładniej określić sposób zachowania postu i wstrzemięźliwości, jak również w całości lub części zastąpić post i wstrzemięźliwość innymi formami pokuty, zwłaszcza uczynkami miłości i pobożności.

Pozdrawiam serdecznie

 Re: Czy nadal w każdy piątek obowiązuje post?
Autor: Małgorzata (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2007-06-02 15:31

Do Ks. Mariana:
Czym się różni wstrzemięźliwość od postu?

 Re: Czy nadal w każdy piątek obowiązuje post?
Autor: monika (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2008-10-07 16:44

uroczystosc, tzn koscielna czy jesli np mamy studniowke w piatek to tez mamy dyspense?
--------------------------
Nie ma dyspensy na studniowke. Chyba, że udasz sie po nia do swojego proboszcza.

 Re: Czy nadal w każdy piątek obowiązuje post?
Autor: Jacek (---.54.16.151.static.telsat.wroc.pl)
Data:   2009-06-17 22:29

Mam pytanie, odnośnie zachowania postu w zwykły piątek. Słyszałem że w innych krajach nie ma wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych, choć nakazane są inne formy pokuty (jałmużna, etc..) Czy to prawda? Czy w Polsce też może sobie ktoś przyjąć, że będzie w inny sposób pokutował zamiast nie jeść mięsa? Proszę o odpowiedź.

----------

Pytanie i odpowiedzi są np. na tutaj.
moderator

 Czy w piątek 2 lipca 2010 obowiązuje post?
Autor: Małgorzata (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2010-06-06 11:22

Czy w piątek 2 lipca w święto maryjne obowiązuje post?

 Re: Czy nadal w każdy piątek obowiązuje post?
Autor: Maria (---.rtk.net.pl)
Data:   2012-12-18 22:49

/.../
przeczytałam bardzo duzo informacji na internecie odnośnie postów piątkowych i dalej nie bardzo wiem, czy w każdy piatek obowiązuje post
/.../
---
Odpowiedzi znajdują się w tym wątku, powyżej. Proszę uważnie je przeczytać.
z-ca moderatora

 Re: Czy nadal w każdy piątek obowiązuje post?
Autor: Karina (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2012-12-27 21:44

Czy w dniu jutrzejszym tj. 28 grudnia 2012r piątek obowiązuje wstrzemięźliwość od potraw mięsnych i zabaw hucznych w związku z oktawą świat Bożego Narodzenia?

 Re: Czy nadal w każdy piątek obowiązuje post?
Autor: Bogumiła z Krakowa (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2012-12-27 23:40

Do Kariny:
Tak, obowiązuje. Oktawa Bożego Narodzenia ma niższą rangę niż oktawa Wielkiej Nocy. Poszczególne dni nie są więc uroczystością, ale świętem, a święto nie znosi wstrzemięźliwości.

:)) Chyba kiepsko to brzmi: "święto nie znosi wstrzemięźliwości" :)) (Bo skoro jej nie znosi = nie lubi - to nie powinno jej być :). Święto nie anuluje wstrzemięźliwości (lepiej?)

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: