logo
Czwartek, 28 marca 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy kobieta ciężarna może zostac matką chrzestną?
Autor: Miśka (---.eranet.pl)
Data:   2007-08-16 20:18

W mojej rodzinie panuje przekonanie, że kobieta która jest w ciąży nie może podawac dziecka do chrztu. Czy ma to jakieś wytłumaczenie w prawie kanoniczym?

 Re: Czy kobieta ciężarna może zostac matką chrzestną?
Autor: Michał (---.zabrze.net.pl)
Data:   2007-08-16 22:03

Przesądy nie mają wytłumaczenia w prawie kanonicznym, ponieważ ono nie zajmuje się tą materią.

 Re: Czy kobieta ciężarna może zostac matką chrzestną?
Autor: ks. Marian (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2007-08-16 22:03

Nie, nie ma żadnego wytłumaczenia. Jest to jeden z wielu przesądów, które funkcjonują w ludzkich wierzeniach. Podobnie, jak ten, że z okazji chrztu czy ślubu nie można dawać krzyża (chociażby najpiękniejszego) jako podarunku. I jest jeszcze wiele takich przesądów, które świadczą o słabości naszej wiary a nieraz mogą być grzechami przeciwko I przykazaniu Bożemu.
Pozdrawiam!
ks. Marian

 Re: Czy kobieta ciężarna może zostac matką chrzestną?
Autor: Bogna (---.chello.pl)
Data:   2007-08-16 22:14

Dzięki Wam Panowie: księże Marianie i Michale. Wiedziałam, że na Was można liczyć, że staniecie na wysokości zadania, czyli na właściwym miejscu/stanowisku.
Miśka, czas położyć kres przesądom i zabobonom w Twojej rodzinie. Masz ku temu okazję, korzystając z autorytetu odpowiadających (przy czym nie siebie mam na myśli, tylko tych, co przede mną). Pozdrawiam, szczęść Boże.

 Re: Czy kobieta ciężarna może zostac matką chrzestną?
Autor: Bogumiła (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2007-08-16 23:46

No proszę... A ja nawet o tym nie słyszałam... Proszę o uzasadnienie. Czy kobieta ciężarna przestaje być człowiekiem, czy chodzi o to, że jest ich dwoje i nie wiadomo kto jest chrzestnym?

 Re: Czy kobieta ciężarna może zostac matką chrzestną?
Autor: Michał (---.zabrze.net.pl)
Data:   2007-08-16 23:57

To Ty jesteś, Bogna? A ja myślałem, że jakiś sztorm Cię porwał z forum i już chciałem pisać apel w tej sprawie do wszystkich zainteresowanych. A co porabiałaś, jak Cię nie było?

 Re: Czy kobieta ciężarna może zostac matką chrzestną?
Autor: Bogna (---.chello.pl)
Data:   2007-08-17 00:14

A jestem Michale, jestem. Sztormów ci u nas pod dostatkiem. Jeden za drugim. Dziś/wczoraj były aż dwa w porywach. A skoro już tu piszę, to uzupełnie mój nawias w sprawie autorytetów (i tych co po mnie) A po mnie to już tylko potop, no może jak już morze, pardon, zatoka wystąpi z brzegów...

 Re: Czy kobieta ciężarna może zostac matką chrzestną?
Autor: Bogumiła (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2007-08-17 00:55

Hm, Bogna, po tobie to już tylko ja, więc nie wiem o co z tym potopem chodzi. Czy ja to jak potop, czy ze mną poradzi sobie tylko potop, czy może gdy ja wejdę do tej zatoki, to wtedy będzie potop?

 Re: Czy kobieta ciężarna może zostac matką chrzestną?
Autor: Bogna (---.chello.pl)
Data:   2007-08-17 01:17

Hm. No tak, Bogumiło poddaję się, przyłapałaś mnie na nieścisłości, na 'roztrzepaństwie'. Bo ja tylko tak przewidująco z tym potopem wyskoczyłam. Bo w zasadzie to zapomniałam wcześniej napisac o tych co po mnie z autorytetem, czyli o Tobie. A jako, że pierwsza mysl jest najważniejsza, to ja wstecznie zapodałam i juz sama sie pogubiłam. I widzisz Miśka, że ja to na autorytet zupełnie się nie nadaję, ale moja Imienniczka to jak najbardziej... "Ma swoje lata, jego[j] samego[ej] zapytajcie". J 9, 23b
A sztorm to dalej sobie duje po moich oknach, ciemno to nie widzę, choć oko wykol, czy woda to już z tej zatoki wystąpiła, czy jeszcze czeka, cobyś do niej wstapiła Bogumiło? No nie wiem, jak sie rozwidni to dam Ci znać. I niech sobie rodzina gasi to światło, jak lubi. Mogę Ci nawet kołysanke zaśpiewać, to nie bedziesz musiała bujac sie na apelu i czuwać bez końca...

 Re: Czy kobieta ciężarna może zostac matką chrzestną?
Autor: Monika75 (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2007-08-17 01:38

Bogumiło.... z tego co kiedyś czytałam to ten przesąd miał dawniej pewne uzasadnienie. Po prostu kiedyś w razie śmierci rodziców biologicznych dzieckiem zajmowali się rodzice chrzestni (dziś to już teoria). Jednoczesnie śmiertelnośc kobiet przy porodach była tak wysoka, że nie brało się za chrzestną kobiety ciężarnej, ponieważ istniało dość spore prawdopodobieństwo ze nie przeżyje ona porodu, a więc nie będzie mogła w razie czego wypełniać swoich obowiązków wobec chrześniaka.
Tyle wyczytałam. Ja mogę tylko powiedzieć, że jak dla mnie to i tak przesąd ten (czy zwyczaj - nie wiem jak to nazwać) był dośc dziwny, bo kobiety rodziły kiedyś dość dużo dziei i nawet jeśli w chwili chrztu matka chrzestna nie była w ciązy to można się było spodziewać że w niedługim czasie jej stan może się zmienić ;)

Oczywiście w dzisiejszych czasach ten "zwyczaj" to już tylko zwykły przesąd.

 Re: Czy kobieta ciężarna może zostac matką chrzestną?
Autor: C. (66.99.61.---)
Data:   2007-08-17 01:39

Zaraz niech to strawie;) Kto podaje dziecko do chrztu? Teraz chrzestni tylko 'asystuja', a rodzice hmm.. "podaja" do chrztu. A jak mama w ciazy, to tez nie moze podawac? Bogumilo, tez pierwszy raz slysze o takich przesadach, wiec jest nas wiecej :) Co do potopu, to kolejnego juz nie bedzie. Teraz zapowiadany jest chyba ogien, czy cos takiego :(

 Re: Czy kobieta ciężarna może zostac matką chrzestną?
Autor: Bogna (---.chello.pl)
Data:   2007-08-17 02:00

Takiego duzego jak za czasów Noego, to już z pewnoscia nie będzie, bo sam Pan Bóg nam to obiecał zawierając przymierze przez Noego w znaku tęczy "z wszelka istotą żyjącą w każdym ciele, ktore jest na ziemi" (Rdz 9,16) . A Bóg dotrzymuje swoich obietnic. Natomiast biorac pod uwagę globalne ocieplenie, tudzież wszelkie inne anomalie pogodowe, to bym takiego pomniejszego potopiku nie wykluczała... a co tam ogień może na morze...

 Re: Czy kobieta ciężarna może zostac matką chrzestną?
Autor: Michał (---.zabrze.net.pl)
Data:   2007-08-17 08:38

A już się bałem, że to Moderator Cię znowu wycina...

 Re: Czy kobieta ciężarna może zostac matką chrzestną?
Autor: Bogna (---.chello.pl)
Data:   2007-08-17 10:10

Nie to nie Moderator, to ja sama się 'wycinam', cokolwiek te słowa znaczą...

 Re: Czy kobieta ciężarna może zostac matką chrzestną?
Autor: Michał (---.zabrze.net.pl)
Data:   2007-08-17 12:57

Nie rób sobie krzywdy...

 Re: Czy kobieta ciężarna może zostac matką chrzestną?
Autor: Bogna (---.chello.pl)
Data:   2007-08-17 13:10

Dobra, już nie będę...

 Re: Czy kobieta ciężarna może zostac matką chrzestną?
Autor: Irena (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2007-08-17 13:12

Oj, ma Ksiądz Moderator słabość do niektórych internautów. Ale słabość jest rzeczą ludzką więc rozumiem. :)

 Re: Czy kobieta ciężarna może zostac matką chrzestną?
Autor: Bogna (---.chello.pl)
Data:   2007-08-17 13:27

I tak trzymaj Irenko. Najważniejsze to zrozumienie i pochylenie się nad ludzkimi słabościami...

 Re: Czy kobieta ciężarna może zostac matką chrzestną?
Autor: Michał (---.zabrze.net.pl)
Data:   2007-08-17 13:29

Przynajmniej się czegoś dowiemy o ks. Moderatorze.

 Re: Czy kobieta ciężarna może zostac matką chrzestną?
Autor: Teofil Jan S. (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2007-08-17 16:03

Moniko, nazywasz opiekę chrzestnych nad sierotą przesądem. Wiesz że mnie starego to zabolało. Zapewniam Cię, że znam parę moich rówieśników (dziś już staruszkowie - jak ja - po siedemdziesiatce, których wychowywały matki chrzestne.
Ojciec tych sierot najczęściej ginął na froncie II Wojny Światowej a matka umierała (tyfus, gruźlica i inne choroby dziesiątkowały wówczas ludzi). Były wprawdzie sierocińce ale to już była nie do pozazdroszczenia ostateczność.

 Re: Czy kobieta ciężarna może zostac matką chrzestną?
Autor: Ks. Bogdan (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2007-08-19 23:10

Nic nie dodaję, bo oburącz podpisuję się pod tym, co napisał ks. Marian.

 Re: Czy kobieta ciężarna może zostac matką chrzestną?
Autor: Ania (---.ghnet.pl)
Data:   2008-07-06 20:17

Dzień Dobry,
Ja jestem w trzecim miesiącu ciąży i zanim jeszcze w niej byłam, mój brat poprosił mnie na chrzestną mamę swojego synka. Wszystko byłoby dobrze, gdyby w sprawę nie wmieszała się moja babcia a potem moja mama, zrobiła się z tego rodzinna awantura, ponieważ mama wraz z babcią uważają że absolutnie nie mogę być chrzestną, mi jest głupio ponieważ ja jestem osobą wierzącą i wykształconą i nie wierze w zabobony, ale mój brat z moją bratową są rozdarci i w ogóle całe zamieszanie.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: