logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Jak zyc zeby cos znaczyc? Co jest najwazniejsze w zyciu?
Autor: Entreri (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2007-08-26 23:24

witam. mam pewien problem ktory mi zajmuje ostatnio caly czas. mysle o tym wszedzie...prawde powiedziawszy to staje sie moja obsesja i nie bardzo wiem jak sobie z tym poradzic. tylko od razu zaznaczam ze nie chce sie pozbyc tych mysli, tylko chce znalezc odpowiedz, co moze sie okazac niemozliwe. a wiec moje pytanie brzmi:
-jak zyc zeby cos znaczyc? - nie w sensie pozycji w spoleczenstwie ani uznaniu innych ludzi...to pomniejsze wartosci. mnie chodzi o to co jest najwazniejsze w zyciu?
gdzie znalezc odpowiedzi na pytania ktore kiedys zada mi Bog: 'za co mam byc z ciebie zadowolony? co takiego zrobiles zebym mial cie przyjac?'
odpowiedz nie jest prosta ktos moze odpowiedziec 'zyj zgodnie z Dekalogiem' ale to mi nie wystarcza...a scislej - to zbyt ogolne stwierdzenie zebym byl w stanie to od razu i w pelni wcielic w zycie.
prosze o doglebne przemyslenia na ten temat
prawde mowiac kazdy czlowiek musi sobie kiedys odpowiedziec na te pytania...

 Re: Jak zyc zeby cos znaczyc? Co jest najwazniejsze w zyciu?
Autor: Bogumiła (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2007-08-27 01:57

Skąd my to znamy? Ano stąd:

Mt 19
16 A oto zbliżył się do Niego pewien człowiek i zapytał: "Nauczycielu, co dobrego mam czynić, aby otrzymać życie wieczne?" 17 Odpowiedział mu: "Dlaczego Mnie pytasz o dobro? Jeden tylko jest Dobry. A jeśli chcesz osiągnąć życie, zachowaj przykazania". 18 Zapytał Go: "Które?" Jezus odpowiedział: "Oto te: Nie zabijaj, nie cudzołóż, nie kradnij, nie zeznawaj fałszywie, 19 czcij ojca i matkę oraz miłuj swego bliźniego, jak siebie samego!" 20 Odrzekł Mu młodzieniec: "Przestrzegałem tego wszystkiego, czego mi jeszcze brakuje?" 21 Jezus mu odpowiedział: "Jeśli chcesz być doskonały, idź, sprzedaj, co posiadasz, i rozdaj ubogim, a będziesz miał skarb w niebie. Potem przyjdź i chodź za Mną!" 22 Gdy młodzieniec usłyszał te słowa, odszedł zasmucony, miał bowiem wiele posiadłości.

Warto dogłębnie przemyśleć.

 Re: Jak zyc zeby cos znaczyc? Co jest najwazniejsze w zyciu?
Autor: jurek (---.perm.iinet.net.au)
Data:   2007-08-27 03:33

Drogi Entreri,
'co takiego zrobiles zebym mial cie przyjac?'

Jak pisalem w innym watku: ‘Moze nie zwrocilbym uwagi,…“IDŹCIE NA CAŁY ŚWIAT I GŁOŚCIE EWANGELIĘ WSZELKIEMU STWORZENIU!”… Mysle, ze Bog do nas wciaz mowi, czesto przez Swoja Matke. “…ZRÓBCIE WSZYSTKO, COKOLWIEK WAM POWIE J 2,5. TO JEST MOC SŁOWA BOŻEGO,’
Mt 10:42 "Ktokolwiek poda kubek zimnej wody jednemu z tych maluczkich, jako że jest uczniem moim, zaprawdę powiadam wam, nie minie go nagroda."

Wczoraj po Mszy sw James (pisalem w http://www.katolik.pl/forum/read.php?f=1&i=159633&t=158786) mowil mi, ze:
· czterech namawial na Msze sw, nikt nie przyszedl. Choc byl tylko raz na katechezach, potem sie wciaz tlumaczyl malymi dziecmi, w koncu gdy mu powiedzialem, ze niektorzy maja siedmioro dzieci i przychodza, obrazil sie i przestal brac jedzenie, glupio mi bylo, ale dalej do niego zagladalem,
· przyjdzie na liturgie neokatechumenalna.
Dzis to potwierdzil.
Zachwycona Trish zas (pisalem, ze powiedziala, ze nie przyjdzie bo Henry wyprosil ja, gdy jadla kanapke http://www.katolik.pl/forum/read.php?f=1&i=182726&t=181782
http://www.katolik.pl/forum/read.php?f=1&i=181427&t=181326), kiedy jej powiedzialem, ze beda sie spotykac co tydzien dwa razy i bedzie znala biblie na pamiec, powiedziala, ze na to wlasnie czeka i prosila, abym za tydzien wieczorem przyprowadzil jej siostrzenice, bo jej nie bedzie. Zobacze czy mi sie uada przyprowadzic Ray’a. Michail, Bialorusin, ktory nie rozumie po angilesku nie chce przychodzic w sobote, bo o 4-tej rano jedzie na jarmark, choc teraz o dziwo Henry prosil abym go przyprowadzil. Zachecony tym czwartek w blokach gdy spotkalem Lyn i dalem jej chleb tez zaprosilem na spotkanie, powiedziala, ze wlasnie sie przeprowadzila i jest katoliczka i chetnie przyjdzie. Musze ja odnalezc.

Wczoraj otrzymalem:
Message of August 25, 2007
“Drogie dzieci,
Takze dzis wzywam was do nawrocenia. Niech wasze zycie, male dzieci, bedzie refleksja Bozej dobroci a nie nienawisci i niewiary. Modlcie sie, male dzieci, aby modlitwa stala sie dla was zyciem. W ten sposob w zyciu waszym odkryjecie pokoj i radosc, ktora daje Bog tym, ktorzy maja otwarte serca (przypomnialo mis ie, w sobote w czasie Mszy sw. w modlitwie mowilem, Ojcze otworz moje serce, abym mogl pelnic Twoja wole, podobnie podczas spowiedzi) na Jego Milosc. I wy, ktorzy sa daleko od Jego Milosierdzia, nawroccie sie, aby Bog nie byl gluchy na wasze modlitwy i aby nie bylo za pozno dla was. Dlatego nawracajcie sie i postawcie Boga na pierwszym miejscu w waszym zyciu. Dziekuje za wasza odpowiedz na Moje wezwania.”
Jurek

 Re: Jak zyc zeby cos znaczyc? Co jest najwazniejsze w zyciu?
Autor: e. (---.mtm-info.pl)
Data:   2007-08-27 07:56

Nie jest to dogłębna odpowiedz, ale kiedy ja szukałam odpowiedzi na to pytanie, natknęłam się na słowa mówiące o tym, że po śmierci najważniejsze będzie to, co uczyniliśmy dla innych. Pozdrawiam.

 Re: Jak zyc zeby cos znaczyc? Co jest najwazniejsze w zyciu?
Autor: Macda (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2007-08-27 09:43

Zyc z Panem Bogiem.
I Jego stawiac na pierwszym miejscu.

 Re: Jak zyc zeby cos znaczyc? Co jest najwazniejsze w zyciu?
Autor: słaby (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2007-08-27 10:32

Nie wiem czy mogę tu odpowiedzieć, bo nie jestem żadnym autorytetem.
Z moich przemyśleń - być uczciwym, starać się być lepszym, pracować nad sobą, nie ulegać zanadto emocjom, nie sprawiać przykrości innym, szanować życie, nie dawać kamienia, gdy ktoś prosi o szklankę wody, umieć przebaczać, mieć wyrozumiałość do siebie i innych.
Samemu trudno wyrzekać się swoich słabości, pomocy szukam w Jezusie i Kościele (mimo niedoskonałości ludzi).
Nie chodzi chyba o to, żeby samemu coś znaczyć, tylko żeby znaleźć spokój i pokój z Bogiem.
Chyba ostatecznie chodzi o szczęście człowieka, choć łatwo zbanalizować to pojęcie.
To moje skromne przemyślenia.

 Re: Jak zyc zeby cos znaczyc? Co jest najwazniejsze w zyciu?
Autor: Aimaa (---.chello.pl)
Data:   2007-08-27 11:13

Myśle że dobre uczynki (nawet te najmniejsze), życie w zgodzie z bliźnimi i przestrzeganie nie tylko 10 przykazań ale wszystkich przykazań kościoła. Nie zaniedbywanie chodzenia do spowiedzi, częste przyjmowanie komunii św.

 Re: Jak zyc zeby cos znaczyc? Co jest najwazniejsze w zyciu?
Autor: Żeglarz (195.150.0.---)
Data:   2007-08-27 11:13

Edward Stachura - Perfacja

Zaprawdę godnym i sprawiedliwym
Słusznym i zbawiennym jest
Śmiać się głośno
Płakać cicho
Deszcz ustaje
Sady kwitną
I tego trzymać się trzeba
Zaprawdę godnym i sprawiedliwym
Słusznym i zbawiennym jest
Iść i padać
Z - padłych - wstawać
Przeszła wojna
Wstaje trawa
I tego trzymać się trzeba
Zaprawdę godnym i sprawiedliwym
Słusznym i zbawiennym jest
Śledzić gwiazdy
Grać na skrzypcach
Astronomia
I muzyka
I tego trzymać się trzeba
Zaprawdę godnym i sprawiedliwym
Słusznym i zbawiennym jest
Być uważnym
Pełnym pasji
Dobra wasza
Gwiżdżą ptaki
I tego trzymać się trzeba
Zaprawdę godnym i sprawiedliwym
Słusznym i zbawiennym jest
Żeby człowiek
W życiu onym
Sprawiedliwym
Był i godnym
Żeby człowiek
Był człowiekiem
Lecą liście
Szumi w lesie
Wiatr z obłoków
Warkocz plecie
I tego trzymać się trzeba

Myślę, że to piękna poetycka odpowiedź na Twoje pytanie. :)

 Re: Jak zyc zeby cos znaczyc? Co jest najwazniejsze w zyciu?
Autor: hmmm (---.wro.vectranet.pl)
Data:   2007-08-27 11:16

Myslę, że w życiu najważniejsze jest aby przeżyć miłość - taka jaka w 1 liscie do Koryntian prowadzi nas sw Pawel do początków chrześcijaństwa na zakonczenie mówi "a wiec trwaja wiara nadzieja i milosc te trzy - z nich zas największa jest miłość". W tym samym liscie pisze wczesniej "Gdybym miał wszelką możliwą wiarę tak iżbym góry przenoscił a miłości bym nie miał, byłbym niczym" Mateusz przedstawia klasyczną wizję sądu ostatecznego:

"Gdy Syn Człowieczy przyjdzie w swej chwale i wszyscy aniołowie z Nim, wtedy zasiądzie na swoim tronie pełnym chwały. I zgromadzą się przed Nim wszystkie narody, a On oddzieli jednych [ludzi] od drugich, jak pasterz oddziela owce od kozłów. Owce postawi po prawej, a kozły po swojej lewej stronie. Wtedy odezwie się Król do tych po prawej stronie: Pójdźcie, błogosławieni Ojca mojego, weźcie w posiadanie królestwo, przygotowane wam od założenia świata! Bo byłem głodny, a daliście Mi jeść; byłem spragniony, a daliście Mi pić; byłem przybyszem, a przyjęliście Mnie; byłem nagi, a przyodzialiście Mnie; byłem chory, a odwiedziliście Mnie; byłem w więzieniu, a przyszliście do Mnie. Wówczas zapytają sprawiedliwi: Panie, kiedy widzieliśmy Cię głodnym i nakarmiliśmy Ciebie? spragnionym i daliśmy Ci pić? Kiedy widzieliśmy Cię przybyszem i przyjęliśmy Cię? lub nagim i przyodzialiśmy Cię? Kiedy widzieliśmy Cię chorym lub w więzieniu i przyszliśmy do Ciebie? A Król im odpowie: Zaprawdę, powiadam wam: Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili. Wtedy odezwie się i do tych po lewej stronie: Idźcie precz ode Mnie, przeklęci, w ogień wieczny, przygotowany diabłu i jego aniołom! Bo byłem głodny, a nie daliście Mi jeść; byłem spragniony, a nie daliście Mi pić; byłem przybyszem, a nie przyjęliście Mnie; byłem nagi, a nie przyodzialiście mnie; byłem chory i w więzieniu, a nie odwiedziliście Mnie. Wówczas zapytają i ci: Panie, kiedy widzieliśmy Cię głodnym albo spragnionym, albo przybyszem, albo nagim, kiedy chorym albo w więzieniu, a nie usłużyliśmy Tobie? Wtedy odpowie im: Zaprawdę, powiadam wam: Wszystko, czego nie uczyniliście jednemu z tych najmniejszych, tegoście i Mnie nie uczynili. I pójdą ci na mękę wieczną, sprawiedliwi zaś do życia wiecznego" Mt 25,31-46.

Syn Człowieczy zasiądzie na tronie i pastorałem będzie oddzielać owce od kozłów i w owej chwili pytanie przed jakim stanie ludzkość nie będzie brzmiało - jak żyłem, lecz jak kochałem, ostateczną próbą w drodze do zbawienia jest miłość, w niepamięć pójdą wszystkie nasze błędy, będziemy osądzeni za dobro które uczyniliśmy a więc najważniejsza w życiu jest miłość siebie, Boga i bliźniego.

 Re: Jak zyc zeby cos znaczyc? Co jest najwazniejsze w zyciu?
Autor: Michał (---.zabrze.net.pl)
Data:   2007-08-27 15:10

Kochaj (te dwa przykazania są najważniejsze) i wytrwaj (przez wytrwałość ocalicie wasze życie). Reszta jest bez znaczenia. Bóg Cię i tak ze wszystkiego (oprócz Siebie) ogołoci. Nadzy tu przychodzimy i nadzy stąd odchodzimy. Nie zaberzemy stąd niczego, a Ty nie wiesz co Ci życie przyniesie.

 Re: Jak zyc zeby cos znaczyc? Co jest najwazniejsze w zyciu?
Autor: Aneta (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2007-08-27 15:31

Żeglarzu, dziekuję za ten wiersz :) (studiuję polonistykę, więc poezję uwielbiam, tego utworu Stachury nie znałam, a jest piękny)

Też zastanawiałam się/zastanawiam co jest najważniejsze w życiu. Dla mnie od pewnego czasu - to życie z Bogiem na co dzień (jak u ks. Twardowskiego w wierszu "Zwyczajny"), życie z przeświadczeniem, że cokolwiek robię - uczę się, słucham muzyki, rozmawiam z ludźmi, pokonuję codzienne trudności, oglądam zachód słońca, matrwię się, popełniam błędy - to Bóg jest w tym ze mną, Jezus idzie moją ludzką drogą obok mnie i dzięki temu wszystko ma sens, chociaż wielu rzeczy nie rozumiem lub do końca nie akceptuję. I obok Boga najważniejsza jest miłość, która pochodzi od Niego, którą On daje.

 Re: Jak zyc zeby cos znaczyc? Co jest najwazniejsze w zyciu?
Autor: DZIEWCZYNA (---.netia.com.pl)
Data:   2007-08-27 15:32

Św. Augustyn powiedział bardzo szokujące zdanie: "Kochaj i czyń co chcesz". Jemu też przypisuje się powiedzenie: "Przy końcu życia będziemy sądzeni z miłości".

Nie chodzi oczywiście o miłość dowolnie rozumianą, ale tę prawdziwą, do której wzywa Chrystus dając nam "Nowe Przykazanie" abyśmy sie wzajemnie miłowali. To On Bóg jest źródłem tej miłości. Ja bym powiedziała tak - w życiu chodzi o Miłość, która jest Bogiem czyli o to aby żyć z Nim w zjednoczeniu. Nieustannie Go szukać, prosić aby nas przemienił, aby napełnił swoją Miłością - Sobą po prostu.

 Re: Jak zyc zeby cos znaczyc? Co jest najwazniejsze w zyciu?
Autor: 38 na karku (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2007-08-27 15:38

Szukac woli Ojca, jak Jezus. Patrzec na Jezusa i nasladowac - isc po Jego sladach przez swoje zycie z Nim.

 Re: Jak zyc zeby cos znaczyc? Co jest najwazniejsze w zyciu?
Autor: Andrzej (---.dyn.optonline.net)
Data:   2007-08-27 21:08

Witam. Powiem tak:
Piekno sedna zycia jest doswiadczaniem wspanialej podrozy w poszukiwaniu szczescia ducha i marzen umyslu w ramionach spragnionego milosci serca.
Nie wiedzac czego chcemy otrzymujemy to czego nie chcemy. Jesli nie wiemy dokad idziemy , to idziemy donikad. Miec marzenie jest marzeniem dla kogos kto nie ma marzen. Mysle, ze potrzeba spedzac wiecej czasu z samym soba w ciszy i spokoju rozwazajac swoje dobre wartosci i rozne mozliwosci ich realizacji dla szczytnych zamiarow. Proponuje zapisywac te mysli tak dlugo az po jakims czasie nabiora one sensu i wykluje sie pewna ciekawa wizja. Powodzenia.

 Re: Jak zyc zeby cos znaczyc? Co jest najwazniejsze w zyciu?
Autor: mundi (---.aster.pl)
Data:   2007-08-27 22:50

Polecam modlitwe - pytaj Boga jak On widzi Twoje zycie, czego On chce od Ciebie. Modlitwa to przegladanie sie w oczach Boga. Polecam medytacje (tu uklon w strone jezuitow :) ) i rekolekcje ignacjanskie.
Z Bogiem

 Re: Jak zyc zeby cos znaczyc? Co jest najwazniejsze w zyciu?
Autor: Doris (---.net.autocom.pl)
Data:   2007-08-27 23:54

Jak ładnie, prosto to ująłeś. Dziękuję. Wlaśnie jestem na kolejnym zakręcie, odszedł ode mnie ukochany mąż. Do innej. Miotam się, gubię, nie wiem czasem, co się ze mną dzieje, ale "dzięki" temu, co się stało, wróciłam do Boga. Oby już na zawsze. Michał, jeszcze raz dziękuję. Dorota

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: