logo
Czwartek, 28 marca 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Grzechy przeciwko Duchowi Świętemu
Autor: anetamaria (---.pl)
Data:   2007-08-31 20:26

W Pismie Świetym jest napisane, że grzechy te nie będą odpuszczone. Znaczy to, że ludzie którzy się ich dopuszcają będą wiecznie potępieni? Jak to się ma do stwierdzenia, że miłosierdzie Boże jest nieskończone? Jezus umarł przeciez za wszystkie grzechy świata i nie można w to wątpić.
Z góry dziekuje za odpowiedzi.

 Re: Grzechy przeciwko Duchowi Świętemu
Autor: Pax (---.such.nat.hnet.pl)
Data:   2007-09-01 12:21

Grzechy przeciwko Duchowi Świętemu polegają na tym, że człowiek zamyka się lub pysznie nadużywa Bożego Miłosierdzia. Trwanie w tym grzechu zamyka na możliwość pojednania i przebaczenia. Jeśli człowiek się nawróci to nie ma problemu.

 Re: Grzechy przeciwko Duchowi Świętemu
Autor: Stokrotka (---.klaudyny.waw.pl)
Data:   2007-09-01 20:39

Grzechy przeciwko Duchowi Świętemu polegają na tym, że między innymi nie chcesz się naprawde nawrócić. Zło nazywasz dobrem, a dobro złem. stoisz przed wyborem dobra czy zła i uważasz że zgrzeszysz sobie bo i tak kiedyś się z tego wyspowiadasz. A dokładnie, cytuje z mojej książeczki od I Komunni Św.: "Grzechy przeciwko Duchowi Świetemu
1. Zbytnia ufność w miłosierdzie Boże
2. Rozpacz o swoim zbawieniu
3. Sprzeciwianie się uznanej prawdzie chrześcijańskiej
4. Zazdrość bliżniemu łaski Bożej
5. Zatwardziałość e grzechu
6. Odkładanie pokuty aż do śmierci."
Pozdrawiam

 Re: Grzechy przeciwko Duchowi Świętemu
Autor: Mat (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2007-09-01 23:41

Nie będą odpuszczone, bo nie będą żałowane. Grzech przeciwko Duchowi Świętemu, to wyrzeczenie się przez człowieka wszelkich chęci nawrócenia, czyli rezygnacja z pójścia za natchnieniami Ducha Św. Jeśli ktoś szczerze żałuje, to znaczy, że nie zgrzeszył przeciwko Duchowi Świętemu. Bóg okazuje swoje miłosierdzie wobec innych grzechów.

 Re: Grzechy przeciwko Duchowi Świętemu
Autor: Robson (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2007-09-02 09:01

Jednym z "rozpoznanych" grzechów tego typu, jest "zuchwale grzeszyć, licząc na Boże miłosierdzie".
W starym katechiźmie mojego patrona, świętego kardynała Roberta Bellarima jest to wyjaśnione obrazowo, jako olbrzymii depozyt złożony w banku przez wielkiego bogacza, gdzie każdy może przyjść i wziąć tyle, żeby spłacić wszystkie swoje długi. Ale jak ktoś nie przyjdzie i nie weźmie, to jego dług jest nadal nie spłacony.
R.

 Re: Grzechy przeciwko Duchowi Świętemu
Autor: zuza (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2007-09-02 12:25

ja też tego nie rozumiem, czy jezeli ktoś popełnił inny nawet najgorszy grzech, to Bóg mu w spowiedzi św. odpuści, a jeżeli na jakimś etapie życia popełnił grzech przeciw Duchowi Świetemu to w spowiedzi Bóg mu nie odpuści? Ja do tej pory uważałam, że Chrystus umarł za grzechy wszystkich grzeszników i wszystkie grzechy wyznane na spowiedzi przy spełnieniu jej warunków zostaja odpuszczone. Czy sa tacy ludzie w ogóle, którzy przez całe swe życie, wierząc że 'Deus caritas est' odrzucają tą miłość a wybierają czyste zło czyli szatana? Do tej pory myślałam, że odrzucanie na jakimś etapie zycia miłości Ducha Świętego może wynikać z błądzenia, z niedowierzania, z braku łaski wiary, z różnych lęków, pogubienia się na skutek życiowych trudności. Wiem, że zbuntowanym szatanom ten grzech nie zostanie odpuszczony, ale oni widzieli Boga i mieli po prostu wiedzę o Bogu, więc bunt ich sprzeciwiał sie komuś dla nich zupełnie realnemu, człowiek natomiast Boga nie widział, nie miał z nim bezpośredniego kontaktu, poza tym jest osobą duchowo cielesną żyjącą w świecie materialnym i na pewno trudniej mu widząc co sie na tym świecie Bożym dzieje uwierzyć niejednokrotnie w Bożą miłość. Dlaczego więc popełniając taki grzech ma już nigdy nie mieć go odpuszczonym?
Nie sa to moje doświadczenia życiowe, ale niemniej często sie nad tym również zastanawiam i też chciałabym to zrozumieć kogo i w jakich sytuacjach to dotyczy. Najlepiej jakby odpowiedział na to kapłan bo wtedy będzie pewniejsze.

 Re: Grzechy przeciwko Duchowi Świętemu
Autor: Mateusz (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2007-09-02 12:38

Grzech przeciwko Duchowi Świętemu polega na zamykaniu się na Boże Miłosierdzie, trwaniu w zatwardziałości, a wtedy niemoc odpuszczenia grzechu leży po stronie człowieka, a nie Boga. Po popełnieniu tego grzechu (przeciwko Duchowi Świętemu) trzeba po prostu wrócić do Boga jak syn marnotrawny, a Jego nieskończone Miłosierdzie oczyszcza całkowicie z każdego grzechu, nawet tego.
Pozdrawiam

 Re: Grzechy przeciwko Duchowi Świętemu
Autor: Estera (---.chello.pl)
Data:   2007-09-02 22:56

Grzechy przeciwko Duchowi Swietemu to takze takie grzechy, które w sposób realny osmieszaja wiare w Boga i szukanie pomocy w Kościele, tak ze grzesznIcy sa ZDEZORIETOWANI i nie powracaja do łaski uswiecajacej, nie poprawiaja sie.

 Re: Grzechy przeciwko Duchowi Świętemu
Autor: karinka (---.wroclaw.mm.pl)
Data:   2007-09-03 03:02

Wydaje mi się, że pomocnym przykładem do rozważania grzechów przeciwko Duchowi Swiętemu może być Judasz Iskariota. Zawsze się zastanawiałam, cóż on takiego złego popełnił, że Jezus powiedział o nim "lepiej byłoby dla tego człowieka, żeby się w ogóle nie narodził" (Mt 26,24). Przecież to, że przez chwilę (dłuższą lub krótszą - nieważne) zwątpił w Moc Bożą, lub w ogóle nie wierzył, że Jezus faktycznie jest Bogiem, nie mogło zasługiwać na potępienie. Przecież wielu z nas miało takie momenty zwąpień i niewiary.
Myślę sobie jednak, że Judasz czuł gdzieś w głębi serca, że czyni rzecz bardzo niewłaściwą, że się sprzeciwia samemu Bogu (w osobie Jezusa miał prawo nie dostrzegać Boga, ale znał Boga Izraela i przed tym Bogiem powinien czuć respekt), a jednak nie zatrzymał się w swoim działaniu. Tak jakby dał się ponieść przekonaniu, że on Judasz wie lepiej, jak być powinno.
A co było potem? Dostał jeszcze szansę by zobaczyć tragiczne skutki swego czynu i się nawrócić. Tego ostatniego aktu jednak nie wykonał (tzn. nawrócenia wskutek szczerego żalu za grzechy). Czemu? Czy to ambcja własna nie pozwoliła mu się ugiąć w pokorze? czy przekonanie, że Bóg mu nigdy nie przebaczy? czy coś innego? W każdym bądz razie znów chyba zwiodło go przekonanie, że sam musi zdecydować (tak jakby nie wierzył, że Bog wie lepiej, co dla Judasza dobre) - tym razem skutkiem było świadome odebranie sobie życia, a tym samym pozbawienie się szansy na jakiekolwiek nawrócenie.
Grzech przeciwko Duchowi Świętemu polega na zamykaniu się na Boże Miłosierdzie, trwaniu w zatwardziałości, a wtedy niemoc odpuszczenia grzechu leży po stronie człowieka, a nie Boga.

 Re: Grzechy przeciwko Duchowi Świętemu
Autor: zuza (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2007-09-07 12:04

ale dalej nie wiem dlaczego w Piśmie św. jest szczególnie wyróżnione, że inne grzechy będą odpuszczone, a grzechy przeciw Duchowi Świętemu nigdy. Dlaczego to zostało tak wyróżnione, przecież są też inne bardzo ciężkie grzechy jak np. grzech ludobójstwa, czy inne. Przytajaczając dosłownie Pismo Sw. ma się wrażenie, że ten grzech popełniony nie będzie nigdy odpuszczony, a przecież grzechy wszystkie Jezus odpuszcza w spowiedzi św. A to jest jasno napisane, że nie będzie odpuszczony. Nie byłabym więc tak optymistycznie nastawiona, chyba że chodzi o odpuszczenie poza spowiedzią na podstawie żalu doskonałego, której to łaski w tym przypadku taka osoba nie otrzyma. Jest to dla mnie nadal niejasne, budzi wiele wątpliwości jak np. wypowiedz stokrotki, która przytacza spis z książeczki do nabożeństwa, w którym to spisie dla mnie granica pomiędzy zbytnią ufnością w miłosierdzie, a rozpaczą jest zbyt płynna. Czasem przychodzą człowiekowi pokusy, że może nie zostać zbawiony i rodzi sie trwoga i wtedy tylko mocna wiara w bezgraniczne miłosierdzie Boże jest ratunkiem i daje nadzieję i ufność. Czy w tych 2 skrajnych przeżyciach duchowych jest już ten grzech? bo takie sytuacje w obliczu niezmiernie trudnych sytuacji życiowych sama przeżywałam i gdyby nie właśnie wiara i bezgraniczna ufność Bogu w jego miłość i miłosierdzie to dawno bym nie uniosła tych ciężarów które zostały złożone niezawinienie na moje barki.
Wiem, że grzech ciężki to świadome i dobrowolne, et cetera. i odnosi sie to do wszystkich grzechów ciężkich, które zostają jednak odpuszczone przy spowiedzi więc dlaczego miałoby to nie tyczyć grzechów przeciw Duchowi Świętemu na co jasno zwraca uwagę Pismo św. W w/w wypowiedziach nie znalazłam rzeczowej odpowiedzi.

 Re: Grzechy przeciwko Duchowi Świętemu
Autor: Bogna (---.chello.pl)
Data:   2007-09-07 16:32

Zuza,
jeśli chodzi o grzech przeciwko Duchowi Świętemu, to podejrzewam, iż dlatego nie potrafisz dać sobie rady ze zrozumieniem na czym polega jego istota, że zbyt mocno skupiłaś się' na słówku 'nigdy'. A nie w tym rzecz. Kiedyś już tu na Forum o tym pisałam, zresztą nie tylko ja, że nie o nieodpuszczenie tego grzechu na zawsze tu chodzi. Bo gdyby tak było, to rzeczywiscie, wówczas przyszłoby nam wątpić w miłosierdzie Boże i funta kłaków byłaby warta taka nasza wiara. Ponieważ grzech przeciw Duchowi Świętemu nie będzie odpuszczony nam 'nigdy' dotąd, dopóki będziemy w nim trwać. A bardzo trudno jest popełnić taki grzech komuś, kto na co dzień żyje wiarą. Próbował o tym niedawno powiedziec Michał.
Zostanie nam on odpuszczony z chwilą gdy uświadomiwszy go sobie, wzbudzimy szczery żal, wyrzekniemy się tego błędnego trwania w nim, i wyznamy go podczas spowiedzi sakramentalnej.
Pokusy i związane z tym chwilowe wątpliwości w postaci róznych mysli nie są jeszcze grzechem, uleganie im, zatwardziałość serca może doprowadzic do popełnienia grzechu. Myślę więc, że w ostatnim poscie sama sobie odpowiedziałas na wątpliwości z tym związane. Pozdrawiam i... więcej wiary w Boże natchnienia w Tobie życzę Ci, szczęść Boże.

 Re: Grzechy przeciwko Duchowi Świętemu
Autor: Mikhael (---.21.pl)
Data:   2007-09-08 22:46

Poecam 3 artykuły o grzechach przeciwko Duchowi Świętemu :

1) Z książki: Jacek Salij, Szukającym drogi
GRZECHY PRZECIW DUCHOWI ŚWIĘTEMU
Co to są grzechy przeciwko Duchowi Świętemu? Zimny pot człowieka oblewa, kiedy sobie pomyśli, że można popełnić taki grzech, który nie będzie odpuszczony ani w tym, ani w przyszłym życiu. Jak to pogodzić z prawdą, że Bóg jest nieskończenie miłosierny?
http://www.opoka.org.pl/biblioteka/T/TD/szukajacym_drogi/grzech_przeciw.html

2) "Pytania o wiarę" z portalu Mateusz.pl
Jak tłumaczyć „grzech przeciwko Duchowi Świętemu”, grzech, który – jak jest w Biblii napisane – nigdy nie może zostać odpuszczony? Napisane jest: „Dlatego powiadam wam: Każdy grzech i bluźnierstwo będą odpuszczone ludziom, ale bluźnierstwo przeciwko Duchowi nie będzie odpuszczone” (Mt 12,31). Czy gdy sobie uświadomimy, że taki grzech popełniliśmy to mamy sobie już dać spokój z nawracaniem się, bo już jest za późno?
http://www.mateusz.pl/pow/011206.htm

3) "Przymierze z Maryją" Numer 18, wrzesień, październik 2004
Grzechy przeciw Duchowi Świętemu
http://www.piotrskarga.pl/przym_18_16.php3

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: