logo
Czwartek, 25 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Bezmiesne pierogi ze skwarkami, rosół z paczki a post piątkowy.
Autor: Michal (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2007-11-23 00:33

Czy w piątek można spożywać takie dania jak np. rosół z paczki, co prawda bez mięsa, ale z tłuszczem z kurczaka, albo np. pierogi bezmięsne, ale ze skwarkami?
Pozdrawiam

 Re: Bezmiesne pierogi ze skwarkami, rosół z paczki a post piątkowy.
Autor: Marta (89.243.228.---)
Data:   2007-11-23 01:09

Z czego ten rosol...?

 Re: Bezmiesne pierogi ze skwarkami, rosół z paczki a post piątkowy.
Autor: agu (---.toya.net.pl)
Data:   2007-11-23 01:50

Masz na myśli taki "rosół" z torebki? Nie można, nigdy, pod żadnym pozorem! Lepiej zrobić coś, co nie szkodzi zdrowiu. Rosół jest prosty do przygotowania :)

A skwarki to z czego robisz?

 Re: Bezmiesne pierogi ze skwarkami, rosół z paczki a post piątkowy.
Autor: 38 na karku (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2007-11-23 05:13

Mniam, mniam... Ale temat na piatek: rosol, kaczki-paczki, kurczak, skwarki... :-)

 Re: Bezmiesne pierogi ze skwarkami, rosół z paczki a post piątkowy.
Autor: Michal (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2007-11-23 05:50

Skwarki to chyba ze słoniny, a rosół jest z kury, tak pisze na opakowaniu, ale nie ma w nim kawałków mięsa.

 Re: Bezmiesne pierogi ze skwarkami, rosół z paczki a post piątkowy.
Autor: F.A.C. 77 (---.chello.pl)
Data:   2007-11-23 09:56

Nie wiem skąd ten sarkazm w wypowiedzi jednej z poprzedniczek, bo pytanie Michała jest jak najbardziej zasadne. Jeśli jako katolicy mamy się powstrzymywać od spożywania potraw mięsnych w piątek, to może dobrze byłoyby sobie wyjaśnić co jest potrawą mięsną a co nie. Oczywiście nie chodzi tu o faryzejsko-prawnicze podejście do tematu i tropienie śladów mięsa w każdej potrawie. Mnie się wydaje, że rosół w sumie mięsa nie zawiera, a skwarki już tak:) Ja osobiście nie brałbym się w za gotowanie na piątkowy obiad rosołu na mięsie lub wsypywanie tony boczku do pierogów, ale gdyby mi ktoś taki rosół w piątek podał, to bym go zjadł (oczywiście bez sztuki mięsa pływającej w środku). W piątkowym poście generalnie nie chodzi o jakiś ścisły wegetarizanizm, ale o to żeby ofiarować Bogu dar zrezygnowania z czegoś.

 Re: Bezmiesne pierogi ze skwarkami, rosół z paczki a post piątkowy.
Autor: Lili (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2007-11-23 10:34

O ile dobrze pamiętam, dawno temu kodeks kanoniczny określał to ściśle: rosół nie, skwarki tak. Serio, to nie żart.
Dziś prawo nie podchodzi to tego tak ściśle, ale ja staram się unikać zarówno jednego jak i drugiego, bo tak mi jakoś podpowiada intuicja. Jednakże zjadłszy u mamy ruskie pierogi ze smażoną słoninką nie pędzę od razu do konfesjonału ;)

 Re: Bezmiesne pierogi ze skwarkami, rosół z paczki a post piątkowy.
Autor: marta-maria (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2007-11-23 11:15

Wiele lat temu, w młodości, często podróżowałam po kraju autostopem. Pewnego razu, w piątkowy wieczór, bez zapowiedzenia zjechałam do jednej z moich cioć, osoby autentycznie świętej. Chciała ugościć podróżniczkę, ale nie miała wiele w lodówce. Postanowiła zrobić mi porządną jajecznicę. Krojąc słoninkę powiedziała: "Pokroję tak cieniutko, że Pan-Bóg nie zauważy"...

 Re: Bezmiesne pierogi ze skwarkami, rosół z paczki a post piątkowy.
Autor: 38 na karku (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2007-11-23 12:55

Przepraszam, ja sie tylko rozmarzylam.

 Re: Bezmiesne pierogi ze skwarkami, rosół z paczki a post piątkowy.
Autor: Verba Docent (---.rtr.bait.pl)
Data:   2007-11-23 13:13

A rosołek koszerny? Bo jak koszerny to wszystko ok.

Zupełnie poważnie. Było to wałkowane tutaj ze 100 razy, a może więcej. Post to nie jest dieta. Sama dieta bezmięsna nie zamyka sprawy postu. Pewien niedoceniony malarz miasteczka Braunau z Górnej Austrii nie jadł mięsa, nie palił, nie pił całe swoje dorosłe życie. Czy więc pościł? A czy mój kuzyn cierpiący na anemię, któremu lekarz kazał "do oporu" jeść wołowinę, cielęcinę i dziczyznę łamał posty?

Istotą praktyk postnych w piątek jest zupełnie coś innego, a dieta bezmięsna jest tylko namacalnym (poprzez podniebienie) wyrazem tego czegoś.

Żeby nie było, ze sprawę załatwia się "po łebkach" - tematykę co wolno a co nie wolno jeść w piątek, z uwzględnieniem wszystkich aspektów sprawy, najlepiej omówić sobie w konfesjonale przy okazji najbliższej spowiedzi. Będzie kompetentnie, jasno i lege artis.

 Re: Bezmiesne pierogi ze skwarkami, rosół z paczki a post piątkowy.
Autor: Czytajaca (---.p.pppool.de)
Data:   2007-11-23 15:08

Uzywanie terminu "koszerny" w kontekscie postu bezmiesnego jest nieporozumieniem i mam nadzieje, ze uzytkownik forum Verba Docent o tym wie. Slowo to bowiem oznacza calkowicie inne podejscie do spozywanych potraw i jest jedna z generalnych zasad religii mozaistycznej - do poczytania w ST ...
Dziwie sie bardzo tak wielkiej ignorancji. No coz - gojowska glowa.
Z Bogiem - Czytajaca.

 Re: Bezmiesne pierogi ze skwarkami, rosół z paczki a post piątkowy.
Autor: Marek (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2007-11-23 19:36

Jak już mamy pisać według Kodeksu Kanonicznego, to w zwyczajny piątek nie ma żadnegp "postu" tylko "wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych" (kanony 1251,1252).
Ma on owszem, znaczenie pokutne, ale przede wszystkim jednościowe (kan. 1249 "[...]Żeby jednak wszyscy przez jakieś wspólne zachowanie pokuty złączyli się między sobą, zostają nakazane dni pokuty[...]") - dlatego nie można sobie zrobić "w zamian" np. w czwartek (kan.1250).

 Re: Bezmiesne pierogi ze skwarkami, rosół z paczki a post piątkowy.
Autor: strzyga (---.aster.pl)
Data:   2007-11-24 00:14

Dobry temat... przynajmniej dowiedziałam sie z czego są skwarki...

 Re: Bezmiesne pierogi ze skwarkami, rosół z paczki a post piątkowy.
Autor: Tomek (---.md4.pl)
Data:   2007-11-24 18:05

Nie masz ważniejszych problemow? Post to wyrzeczenie sie naszych upodobań i przyjemności. Można być sytym i zadowolonym bez mięsapochodnych rzeczy.
Post to pokora wobec Boga i Siebie, to pokora wobec wspólnoty kościelnej.
Mam nadzieję że Twoje pytanie jest czysto retoryczne.

 Re: Bezmiesne pierogi ze skwarkami, rosół z paczki a post piątkowy.
Autor: Maria (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2007-11-25 08:33

Jeżeli podeszłabym do sprawy tak, że post to wyrzeczenie się przyjemności, postawa pokory, a skwareczki to rzecz wtórna, to popadłabym w wątpliwości. Czy wyrzekłam się wystarczająco określonych przyjemności z racji piątkowego postu? Nie potrafiłabym tego ocenić. A skwarki, mięso, wywar z mięsa to konkret. Staram się tego nie jeść w piątek, ale, tu ważne - ze względu na pamięć o Panu Jezusie.
Zatem staram się nie jeść wszystkiego, co pochodzi ze zwierząt - mięsa, skwarek, nawet jeśli zdarzyło się w barze wybierać zupę, pytałam, która jest postna, nie gotowana na mięsie czy kościach. I nie mieli za złe, nie wykazywali zdziwienia, tylko odpowiadali. Nawet jak w bufecie dworcowym pytali, czy ziemniaczki do ryby polać cebulką, pytałam, na czym smażona ta cebulka? Na oleju. To poproszę.
Myślę, że taka staranność to zupełnie coś innego, to nie jest faryzeizm, a bardzo ułatwia życie.

 Re: Bezmiesne pierogi ze skwarkami, rosół z paczki a post piątkowy.
Autor: Effi (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2007-11-25 12:03

odpowiedź na post Czytającej:
ja jestem pewna, że użytkownik forum Verba Docent o wszystkim tym wie. Użytkownik forum Verba Docent ma po prostu taki rodzaj poczucia humoru, co należy mu wybaczyć w ramach miłości bliźniego :)
pozdrawiam Czytającą oraz użytkownika forum Verba Docent :)

 Re: Bezmiesne pierogi ze skwarkami, rosół z paczki a post piątkowy.
Autor: Mnich (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2007-11-25 13:50

Aby to nie było tak, jak powiedział nasz Pan: "Przecedzacie komara, a połykacie wielbłąda" Mt 23,24.

 Re: Bezmiesne pierogi ze skwarkami, rosół z paczki a post piątkowy.
Autor: Marek (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2007-11-25 14:02

Popieram Marię.
Jedną rzeczą jest nasze osobiste wyrzeczenie (dlatego to co napisał Tomek także jest słuszne) a inną uprawnione zarządzenie Kościoła aby PEWNĄ FORMĘ pokuty jaką jest wstrzemięźliwość od mięsa w piątek sprawować WSPÓLNIE całą wspólnotą polskiego Kościoła - i tu staranność jest jak najbardziej wskazana.
"To zaś należało czynić, a tamtego nie opuszczać." Mt 23,23.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: