logo
Wtorek, 23 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Protestant chce przyjmować Komunię św. w KK.
Autor: Atanazy (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2007-11-22 12:35

Witam Was,
Mam kolegę - jest Luteraninem i bardzo chce przyjmować Komunię św. w Kościele katolickim. Jego żona jest katoliczką i on chodzi już 10 lat do Kościoła katolickiego.
Czy jest taka możliwość, aby mógł przystępować do Komunii?
Jakie musi spełnić warunki?

 Re: Protestant chce przyjmować Komunię św. w KK.
Autor: Robson (---.cavern.pl)
Data:   2007-11-22 13:42

Nie jestem teologiem ani nikim takim, ale nauki luteran co do natury Komunii Św:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Konsubstancjacja
mają swoje praktyczne konsekwencje: gdyby twój kolega chciałby pozostać im wierny, czy też raczej: upierać się przy błędach luteranizmu, to musiałby pilnie patrzeć, czy przyjmowany przez niego komunikant został przemieniony na ołtarzu podczas tej Eucharystii, a nie przechowany w tabernakulum po poprzedniej. Poza tym gdzie indziej przeczytałem, że luteranie przyjmują komunię zawsze pod dwiema postaciami.
Skoro już jednak od tylu lat chodzi do kościoła, to co przeszkadza, aby po prostu przeszedł do Kościoła katolickiego i przystąpił do 1 komunii? Przypuszczam, że to przez to, że przedtem musiałby odbyć osobistą spowiedź, a nie jak w przypadku luteran jedynie powszechną, ale to już tylko moje gdybanie.
R.

 Re: Protestant chce przyjmować Komunię św. w KK.
Autor: Atanazy (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2007-11-22 17:28

/.../

Jak moze Pan przeczytac w sekcji 'Zanim zapytasz', formula forum pomocy to pytanie-odpowiedz. Odpowiadajacy udzialaja odpowiedzi w oparcu o dane, jakie przeczytaja w pytaniu. Pytanie zalozycielskie wątku prosze stawiac jednoznacznie i wyczerpujaco.
Natomiast do dyskusji zapraszam obok, na www.dyskusje.katolik.pl
moderator

 Re: Protestant chce przyjmować Komunię św. w KK.
Autor: Verba Docent (---.rtr.bait.pl)
Data:   2007-11-23 13:35

Na miejscu owego protestanta wstrzymałbym się albo przynajmniej sprawę omówił z katolickim szafarzem sakramentu. Po co stwarzać niezręczne sytuacje?

Mnie zdarzyło się kiedyś przyjąć Komunię w Grecji, w cerkwii. Przed nabożeństwem poszedłem do zakrystii, przedstawiłem się w mojej kulawej grece, wyjaśniłem o co mi chodzi. Ksiądz spytał się czy byłem u spowiedzi, czy dochowałem wymaganego postu (w prawosławiu jest ostrzejszy niż u nas) i tyle.

Tytułem wyjaśnienia panu Robsonowi:
luterańska nauka o Eucharystii i realnej obecności Pana Jezusa jest bardzo zbliżona do rzymskokatolickiej, różnice są bardzo subtelne i wyczuwalne dla wyrafinowanych teologów.
W Kościele rzymskokatolickim istnieje możliwość przyjmowania sakramentu pod dwiema postaciami, luteranie nie są więc takimi dziwakami. Nie prawdą jest również, że przyjmują sakrament zawsze pod dwiema postaciami. Różnie to bywa.

"Błędy luteranizmu" - wszyscyśmy omylni i błądzimy. Nie szukajmy więc belki w oku bliźniego, nawet tego oddzielonego. Akurat w dziedzinie nauki eucharystycznej luteranie są bardzo blisko nas, czego nie da się powiedzieć o kalwinistach.

W luteranizmie istnieje spowiedź indywidualna, douszna, wręcz przeżywa teraz swoisty renesans, choć nie jest masowa, to fakt. Na marginesie: sam Luter praktykował spowiedź douszną do końca swojego życia, jej marginalizacja to sprawa przełomu XVIII i XIX wieku.

Przejście (powrót?) na katolicyzm to nie taka łatwa sprawa. Sugerowałbym delikatność i cierpliwość.

Zachęcam,w duchu szczerego ekumenizmu, do wzajemnego poznawania się. Jest mnóstwo klisz, obiegowych poglądów itd, które powtarzamy po jednej i po drugiej stronie, a które są nieprawdziwe. Poznawać się można na przykład przy okazji corocznego Tygodnia Jednosci Chrześcijan. Dla przypomnienia: najbliższy juz za 2 miesiące.

 Re: Protestant chce przyjmować Komunię św. w KK.
Autor: Robson (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2007-11-26 09:04

VD: "Jest mnóstwo klisz, obiegowych poglądów itd, które powtarzamy po jednej i po drugiej stronie, a które są nieprawdziwe"

Oj, prawda prawda. Katolicy też ze zdziwieniem dowiadują się, że się modlą do obrazów albo mają trzech Bogów a nie jednego - ze wstydem przyznaję, że moje uwagi prezentowały pewnie zbliżony poziom. Dziękuję za pouczające wyjaśnienia, z pewnością teraz inaczej będę patrzył na braci luteran.
Pozdrawiam.
R.

 Re: Protestant chce przyjmować Komunię św. w KK.
Autor: Verba Docent (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2007-11-26 13:58

Opowiadał mi kiedyś ks. dr hab. Grzegorz Ryś, krakowski historyk Kościoła, mediewista, o wrażeniu które na grupie amerykańskich protestanckich pastorów zrobiła Msza św. odprawiana (na ich prośbę) w Katedrze Wawelskich w średniowiecznych ornatach, z pełnym śpiewami. Gdy im dokładnie wyjaśniono jaki jest sens poszczególnych elementów liturgii, czym jest ikona, jaki sens ma kult świętych i tak dalej uznali, że jednak coś w tym jest.

Postulat wzajemnego poznania jest ciągle aktualny. Wzajemna niechęć a czasami wręcz nienawiść jest pochodną strachu wynikającego z nieznajmomości. Reguła ta obowiązuje także religii.

 Re: Protestant chce przyjmować Komunię św. w KK.
Autor: Simone (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2007-11-26 20:38

Pierwsza zasada - w Kościele katolickim (a także w Kościołach Prawosławnych, Starożytnych Kościołach Wschodnich i większości Kościołów Starokatolickich) wierzymy, że Pan Jezus jest w Najświętszym Sakramencie, pod postaciami chleba i wina, obecny prawdziwie, rzeczywiście i substancjalnie. Dlatego też Kościół naucza, że wszelkie próby takiego wyinterpretowania tej prawdy, tak aby Eucharystia przestała "razić" swoim realizmem, stanowią herezję i są analogiczne do postawy uczniów, którzy od Jezusa odeszli, gdy On wypowiedział słowa: "jeśli nie będziecie spożywali Ciała Syna Człowieczego...", itd.

Druga zasada - wierzymy, że aby Msza św. była ważnie sprawowana i faktycznie doszło do transsubstancjacji (Przeistoczenia), warunkiem absolutnie koniecznym jest, aby była sprawowana przez ważnie wyświęconego kapłana. Ważnie wyświęcony kapłan to taki, któremu udzielił święceń biskup posiadający sukcesję apostolską. Zatem ważnie wyświęceni kapłani są w Kościele katolickim, Kościołach prawosławnych, Starożytnych Kościołach Wschodnich i większości Kościołów Starokatolickich., bo w tych Kościołach przetrwała sukcesja apostolska, pomimo że np. prawosławni nie są w jedności z Kościołem katolickim (w którym, jak wierzymy, trwa Kościół Chrystusowy). Jeżeli osoba, która chce sprawować Eucharystię nie ma ważnych święceń, nie jest w stanie sprawować Eucharystii.

Wspólnoty Protestanckie (Luterańskie, Kalwińskie i inne) nie mają ważnej Eucharystii (z punktu widzenia Kościołów, które mają sukcesję), z dwóch powodów:
1/ Ich duchowni - pastorowie (zarówno mężczyźni, jak i kobiety, bo i kobiety są tam pastorami, tyle że nie w każdym kraju) nie mają ważnych święceń - sukcesja apostolska została zerwana w XVI w.
2/ inne rozumienie Eucharystii (różnice wcale nie są "subtelne", ale dotykają samej istoty rzeczy) - protestanci nie wierzą, że Pan Jezus jest obecny w Komunii św. prawdziwie, rzeczywiście i substancjalnie, inaczej też rozumieją ofiarę eucharystyczną dlatego ich nabożeństwo, zwane Wieczerzą Pańską, nie jest ważnie sprawowaną Eucharystią, o czym mówi także Sobór Watykański II w swoich dokumentach.

Natomiast Kościoły, które mają sukcesję, sprawują ważnie Eucharystię. Co jeszcze nie znaczy (jak w wypadku osoby, która, jak już tu pisała, była w Grecji), że katolicy mogą tam przystępować do sakramentów i na odwrót.

Zasady są następujące:
1/ Szafarze katoliccy zasadniczo mogą udzielać sakramentów tylko wiernym katolikom, a wierni-katolicy powinni je przyjmować wyłącznie od szafarzy katolickich
2/ Jeżeli zachodzi jakaś szczególna sytuacja (niebezpieczeństwo śmierci lub inne naglące okoliczności, np. długotrwała niemożliwość przystąpienia do katolickiej Komunii św.), Kościół katolicki zezwala przyjąć wiernym-katolikom sakramenty pokuty, Eucharystii i namaszczenia chorych w tych Kościołach, gdzie te sakramenty są ważnie sprawowane (a więc tych z sukcesją apostolską).
3/ Wspólnoty protestanckie nie mają ważnych (poza chrztem) sakramentów, zatem katolik nie powinien tam przystępować do "Komunii" (celowo piszę w cudzysłowiu, bo w gruncie rzeczy jest to zwykły chleb), nawet w niebezpieczeństwie śmierci
4/ Protestanci, którzy znajdują się w niebezpieczeństwie śmierci, mogą otrzymać katolickie sakramenty, jeżeli wyznają odnośnie nich katolicką wiarę i są odpowiednio przygotowani.

Taka jest nauka KK i proszę się zastanowić, zanim się coś napisze niemądrego.

Widać zatem, że zachodzą wątpliwości, czy należało wtedy w greckiej cerkwi przystępować do Eucharystii. Poza tym dziwię się reakcji księdza prawosławnego - greccy prawosławni bardzo niechętnie dopuszczają katolików do prawosławnej komunii. Ba, niektórzy prawosławni wręcz uważają, że osoba przyjmująca komunię u prawosławnych staje się prawosławną.

Co do kolegi luteranina - pastorzy w jego kościele nie sprawują ważnej Eucharystii. Jeżeli zatem tęskni on do katolickiej Komunii św., to niech sobie uświadomi, czym ona w rzeczywistości jest, i potem podejmie decyzję, czy chce pozostać w swoim Kościele, czy zostać katolikiem i móc przyjąć Ciało Chrystusa do swojego serca.

 Re: Protestant chce przyjmować Komunię św. w KK.
Autor: Tomasz (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2007-11-26 21:09

Witam. Warto chyba tez zwrocic uwage ze grecki termin "komunia" oznacza po polsku zjednoczenie. Wierzymy ze poprzez sakrament eucharystii jednoczymy sie z zywym, osobowym Bogiem obecnym w Postaciach Eucharystycznych ale jednoczesnie laczymy sie, jednoczymy sie z ludzmi, ze zgromadzeniem, ze wspolnota Kosciola, mistycznym Cialem Jezusa Chrystusa, z konkretna wspolnota ktora laczy konkretna wiara, konkretna droga, konkretna historia, konkretne doswiadczenie Bozej obecnosci i Bozej Mocy.
Przyjmujac Jezysa Chrystusa w Eucharystii jednocze sie z konkretna Osoba ale takze manifestuje jednosc z Kosciolem katolickim. Jesli jest inaczej to jest w tej "komunii" jakas niekosekwencja, jakis falsz.
Pokoj Tobie
Tomek

 Re: Protestant chce przyjmować Komunię św. w KK.
Autor: kai (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2007-11-26 21:53

Cytat:
- Słyszałem, że z prawosławnymi jest inaczej. Że wolno katolikom przystąpić w cerkwi do komunii.
- Owszem, prawosławni mają prawdziwą mszę świętą i prawdziwą komunię. Jeżeli jednak - mając daleko do kościoła katolickiego - chciałbyś w cerkwi przystąpić do komunii, powinieneś przedtem zapytać prawosławnego księdza, czy on nie ma nic przeciwko temu.
- A to dlaczego?
- Po prostu dlatego, że on jest tam gospodarzem, a Ty tylko gościem. I powinieneś się dostosować do jego religijnej wrażliwości.
(...)
OJCIEC PROF. JACEK SALIJ
http://www.joannab.alleluja.pl/tekst.php?numer=8852

 Re: Protestant chce przyjmować Komunię św. w KK.
Autor: Simone (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2007-11-26 22:24

Kodeks Prawa Kanonicznego:

"§ 2. Ilekroć domaga się tego konieczność lub zaleca prawdziwy pożytek duchowy i jeśli nie zachodzi niebezpieczeństwo błędu lub indyferentyzmu, wolno wiernym, dla których fizycznie lub moralnie jest niemożliwe udanie się do szafarza katolickiego, przyjąć sakramenty pokuty, Eucharystii i namaszczenia chorych od szafarzy niekatolickich tego Kościoła, w którym są ważne wymienione sakramenty"

"Ilekroć domaga się tego konieczność lub zaleca prawdziwy pożytek duchowy i jeśli nie zachodzi niebezpieczeństwo błędu lub indyferentyzmu" - proszę pamiętać, że wiara prawosławna nieznacznie, ale jednak różni się od wiary katolickiej (chociażby w tym, że Kościoły prawosławne uczą, że można się rozwieść i zawrzeć powtórne chrześcijańskie małżeństwo z kimś innym) - zatem jest możliwe, że dojdzie do jakiejś formy indyferentyzmu. Ja sam wielokrotnie byłem na Boskiej Liturgii w cerkwi prawosławnej ("Boska Liturgia" - tym terminem chrześcijanie wschodni określają Mszę św) i nigdy nie przyjmowałem Komunii św., choć mógłbym się tłumaczyć "prawdziwym pożytkiem duchowym". Po prostu Komunia św. to także jedność z Kościołem, jak napisano już wyżej.

 Re: Protestant chce przyjmować Komunię św. w KK.
Autor: Calina (---.dsl.emhril.ameritech.net)
Data:   2007-11-26 23:59

Simone :)
No i jeszcze to, że: "W luteranizmie istnieje spowiedź indywidualna, douszna, wręcz przeżywa teraz swoisty renesans, choć nie jest masowa, to fakt. Na marginesie: sam Luter praktykował spowiedź douszną do końca swojego życia, jej marginalizacja to sprawa przełomu XVIII i XIX wieku." /- Verba Docent/
A co dalej? Co z rozgrzeszeniem? Nie ma sukcesji, to i nie ma Sakramentu. Opowiadać swoje grzechy można każdemu, ale skutek spowiedzi Sakramentalnej u kapłana mającego sukcesję Apostolską jest inny. Luter zapewne spowiadał się jeszcze u księży katolickich. Oczywiście taka "spowiedź" też ma pewien sens, dużo zależy od skruchy panitenta, ale nie można pisać, jakby to było tożsame z Sakramentem Pojednania w KK.

 Re: Protestant chce przyjmować Komunię św. w KK.
Autor: Verba Docent (---.rtr.bait.pl)
Data:   2007-11-27 13:03

Nawołuję do wzajemnego poznawania się Pani Simone mi takie kwiatki sadzi, że ręce opadają. Ale trudno, nikt nie powiedział, że ma być łatwo...

Nie będę polemizował, bo to nie miejsce, tylko ponownie wzywam do wzajemnego poznania.
Uwaga zasadnicza: protestant protestantowi nie jest równy.
Anglikanie klną się, że mają sukcesję. Luteranie też, mimo że nie uznają kapłaństwa sakramentalnego.
Anglikanie (High Church) wierzą w realną obecność i przeistoczenie, luteranie też, kalwiniści w obecność symboliczną. I tak dalej.
Pastor Bonhoeffer praktykował w swojej wspólnocie spowiedź indywidualną i był męczennikiem za wiarę, był prekursorem (w Finkenwalde - dziś Zdroje dzielnica Szczecina) tego co potem objawiło się w Taize (nota bene "wynalazku" kalwinisty)
Jego młodszy kolega, pastor Biberstein-Szymanowski został skazany w Norymberdze za zbrodnie przeciwko ludzkości.

 Re: Protestant chce przyjmować Komunię św. w KK.
Autor: Calina (---.dsl.emhril.ameritech.net)
Data:   2007-11-27 15:17

Dawno nie czytałam tak jasnej wypowiedzi, jak napisała o protestantach właśnie Simone. Temat sakramentów u protestantow był na naszym Forum wielokrotnie poruszany. Np. tutaj:
http://www.katolik.pl/forum/read.php?f=1&i=127037&t=126340
http://www.katolik.pl/forum/read.php?f=1&i=102729&t=102451

 Re: Protestant chce przyjmować Komunię św. w KK.
Autor: Simone (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2007-11-30 22:14

1. "Simone" to moje imię przytłumaczone na język włoski, nie francuski. Jestem mężczyzną :)
2. ad. Calina:
Nie neguję tego, że wyznanie grzechów przed pastorem protestanckim czy też inną osobą może być korzystne dla rozwoju duchowego protestanta. Ale nie jest to na pewno sakrament, bo pastor nie jest kapłanem.
3. Piszą Państwo, że to nie jest miejsce do polemizowania. Proszę zauważyć, że nie polemizuję - po prostu przedstawiam naukę Kościoła katolickiego (jeżeli przedstawiam ją błędnie, oczywiście proszę mnie naprostować). Jeżeli autor postu zadaje pytanie dotyczące dyscypliny sakramentalnej, to chyba nie będziemy mu słodzić i kadzić o tym, jak to dobrze jest się "poznawać", zaniedbując jasne wyłożenie "kawy na ławę".
4. Ad. VerbaDocent: cóż to za kwiatki sadzę, jeśli można wiedzieć?
5. Prawdziwe jest stwierdzenie, że protestant protestantowi nierówny. Prawdą jest również, że z anglikanami jest sprawa bardziej skomplikowana. Ale:
a/ nawet, jeśli luteranie wierzą w rzeczywistą obecność (co mnie dziwi, bo rozmawiałem kiedyś z luterańskim pastorem i gdy pytałem go, czy wierzą, że naprawdę Pan Jezus jest obecny w Hostii, i to cały czas, powiedział, że "to jest Tajemnica". Bardzo się cieszę, jeśli podchodzą oni z bojaźnią do spraw Bożych, ale trzeba wiedzieć, w co się wierzy), to i tak nie mogą mieć ważnej Eucharystii, bo stracili sukcesję apostolską. Aby tą sukcesję przekazać, nie wystarczy że biskup na kogoś ręce włoży i coś tam sobie powie, tylko musi mieć intencję udzielenia święceń i wypowiedzieć jasno słowa będące formą sakramentu, tzn. takie, które wyraźnie mówią o przekazaniu mocy Bożej, a nie tylko ustanowieniu na urząd, jak mają protestanci. Zatem nie może być ważnej Eucharystii ani u luteranów, ani u kalwinów, bo nie mają sukcesji, nie mają kapłanów, poza tym ich rozumienie Ofiary Mszy św. jest inne niż Kościoła katolickiego i Kościołów wschodnich. Dodatkowo, luteranie praktykują interkomunię z kalwinami, więc nie może być mowy o tym, by mieli prawdziwą Eucharystię.
b/ istnieją tradycyjne wspólnoty luterańskie, i u nich b y ć m o ż e jest sukcesja apostolska i może być ważna Eucharystia. Ale o tym Kościół się jeszcze nie wypowiedział, z tego co wiem.
c/ co do anglikanów: sukcesję jako taką utracili po wprowadzeniu nowego rytu święceń wkrótce po supremacji - zatem zarówno High, jak i Low Church ją utraciły. Papież Leon XIII w. swego czasu uroczyście orzekł, że święcenia anglikańskie (a zatem inne sakramenty również, oprócz chrztu i chyba małżeństwa) są z punktu widzenia katolickiego nieważne, naukę jego potwierdził także Jan Paweł II. Odkąd zaś anglikanie zaczęli udzielać święceń kobietom, tym bardziej sukcesji nie ma.
Niemniej jednak gdzieś czytałem ostatnio, że anglikanie zmienili swój rytuał święceń, a w konsekracji ich biskupów zwyczajowo dołącza się biskup starokatolicki. Jeżeli więc ów nowy rytuał byłby ważny, to przez obecność starokatolickiego biskupa (z sukcesją) dochodziłoby do prawdziwych święceń. Ale to kwestia bardzo otwarta, zwłaszcza że dochodzi jeszcze sprawa intencji.
d/ podobnie jak w wypadku luteranów, istnieją tradycyjne wspólnoty anglikańskie, bardziej tradycyjne jeszcze niż High Church. Jeżeli mieliby tam ważnych biskupów, jest możliwe, że mają sukcesję. Ale nie jest to pewne.
6. Ekumenizm tylko wtedy ma sens, jeżeli będziemy się nawzajem poznawać i mówić prawdę.
Pozdrawiam,
Simone
PS. Bardzo szanuję i podziwiam męczeństwo pastorów protestanckich i ich wierność Chrystusowi.

 Re: Protestant chce przyjmować Komunię św. w KK.
Autor: cytuję (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2007-12-01 00:25

Interkomunia

KKK 1399 Kościoły wschodnie, które nie są w pełnej komunii z Kościołem katolickim, celebrują Eucharystię z wielką miłością. "Kościoły te mimo odłączenia posiadają prawdziwe sakramenty, szczególnie zaś, na mocy sukcesji apostolskiej, kapłaństwo i Eucharystię, dzięki którym są dotąd z nami zjednoczone" (Sobór Watykański II, dekret Unitatis redintegratio, 15). Pewna jedność in sacris, a więc w Eucharystii, jest "w odpowiednich okolicznościach i za zgodą kościelnej władzy... nie tylko możliwa, ale i wskazana" (Sobór Watykański II, dekret Unitatis redintegratio, 15; por. KPK, kan. 844, § 3).

KKK 1400 Wspólnoty eklezjalne powstałe w wyniku Reformacji, odłączone od Kościoła katolickiego, "nie przechowały... właściwej i całkowitej rzeczywistości eucharystycznego Misterium, głównie przez brak sakramentu kapłaństwa" (Sobór Watykański II, dekret Unitatis redintegratio, 22). Z tego powodu dla Kościoła katolickiego interkomunia eucharystyczna z tymi wspólnotami nie jest możliwa. Jednak te wspólnoty eklezjalne, "sprawując w świętej Uczcie pamiątkę śmierci i zmartwychwstania Pańskiego, wyznają, że oznacza ona życie w łączności z Chrystusem i oczekują Jego chwalebnego przyjścia" (Sobór Watykański II, dekret Unitatis redintegratio, 22).

KKK 1401 Jeśli według oceny ordynariusza zachodzi jakaś poważna konieczność, szafarze katoliccy mogą udzielić sakramentów (Eucharystii, pokuty i namaszczenia chorych) innym chrześcijanom, nie będącym w pełnej jedności z Kościołem katolickim, gdy dobrowolnie sami o nie proszą. Trzeba jednak wówczas, by wyznali oni wiarę katolicką w stosunku do tych sakramentów i byli odpowiednio przygotowani do ich przyjęcia (Por. KPK, kan. 844, § 4).
----------

stanowisko katolickie przypomniał Jan Paweł II w encyklice Ecclesia de Eucharistia: „Wierni katolicy, szanując przekonania religijne naszych braci odłączonych, winni jednak powstrzymać się od uczestnictwa w Komunii rozdzielanej podczas ich celebracji, ażeby nie czynić wiarygodną dwuznaczności dotyczącej natury Eucharystii i w konsekwencji nie zaniedbać obowiązku jasnego świadczenia o prawdzie” (30).
http://goscniedzielny.wiara.pl/wydruk.php?grupa=6&art=1120039197&dzi=1104780517&idnumeru=1120039000
----------

* Katolicy u protestantów. Zgodnie z wiarą katolicką tylko ważnie wyświęcony kapłan może przewodniczyć Eucharystii i ważnie dokonywać czynności sakramentalnej. Ponieważ w Kościołach protestanckich brakuje sakramentu kapłaństwa, Kościół katolicki nie uznaje sprawowanej tam Eucharystii za ważną. Katolicy nie powinni przystępować do Komunii. Nie oznacza to jednak, że Wieczerza Pańska w Kościołach ewangelickich jest pozbawiona wszelkiej mocy zbawczej i skuteczności.

* Protestanci u katolików. Prawo Kościoła katolickiego zezwala na udzielenie katolickiej Komunii protestantowi tylko w wyjątkowych okolicznościach (niebezpieczeństwo śmierci lub inna konieczność potwierdzona przez biskupa). Muszą być spełnione następujące warunki: protestant nie ma możliwości wezwać własnego duchownego, deklaruje katolicką wiarę w Eucharystię i został duchowo przygotowany.
http://goscniedzielny.wiara.pl/wydruk.php?grupa=6&art=1120557842&dzi=1104780517&idnumeru=1120039000
---------

Wspólna komunia jest znakiem jedności w wierze i wypełnieniem tej jedności. Nie jest instrumentem dla jej osiągnięcia. Interkomunia między katolikami i protestantami zahamowałaby ekumeniczny proces, ponieważ stworzyłaby złudne wrażenie, jakoby ten proces został już zakończony. W świetle wiary katolickiej tylko wyświęcony w ramach sukcesji apostolskiej kapłan jest w stanie dokonać konsekracji chleba i wina. Protestanci posiadają inne zrozumienie mszy świętej. Jest to widoczne w praktycznym działaniu, kiedy protestanci po celebracji wyrzucają pozostałe hostie, podczas gdy katolicy je adorują i podczas procesji niosą ulicami w monstrancji.
http://www.katolik.pl/index1.php?st=artykuly&id=1566

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: