logo
Czwartek, 28 marca 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy dziś (piątek w Oktawie BN) obowiązuje post?
Autor: Krzysiek (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2007-12-27 20:03

Pytanie jak w temacie, czy w piatek Oktawy Bozego Narodzenia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów miesnych?

 Re: Czy dziś (piątek w Oktawie BN) obowiązuje post?
Autor: xgm (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2007-12-27 22:16

Tak - zwolnienie z obowiązku wstrzemięźliwości jest jedynie w piątki, które są w randze uroczystości oraz w Oktawie Wielkanocy.

 Re: Czy dziś (piątek w Oktawie BN) obowiązuje post?
Autor: sopran (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2007-12-28 01:28

Hm. Słyszałam, jak ksiadz mówił w kościele, ze jutro postu nie ma. Ale to może jemu coś się pomyliło? Czy słyszałam dobrze? :)

 Re: Czy dziś (piątek w Oktawie BN) obowiązuje post?
Autor: Monika75 (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2007-12-28 08:39

Według mnie wstrzemięźliwość dziś obowiązuje, bo:

1. Kodeks Prawa Kanonicznego:
Kan. 1251 - Wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu, należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś UROCZYSTOŚĆ.

2. Dzisiaj (28 grudnia): ŚWIĘTO świętych Młodzianków, męczenników

Do tego taki znaleziony tekst:
"Dni oktawy Wielkanocy obchodzone są jako uroczystości Pańskie. Oznacza to, że w te dni nie dopuszcza się innych świąt, ani wspomnień. W piątek w oktawie Wielkiej Nocy nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Natomiast oktawa Narodzenia Pańskiego jest w randze święta, co dopuszcza obchód innych świąt: św. Szczepana, św. Jana apostoła, św. Młodzianków. W piątek obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.
ks. dr Jan Hadalski TChr"
http://www.oltarz.pl/index.php?action=show&id=625


Kiedy szukałam w necie jakiegoś linka z potwierdzeniem tego co napisałam natknęłam się też jednak na to o czym pisze sopran i np. tutaj: http://www.dworzak.pl/ogloszenia.html nawet wyłuszczono że "Przypominamy, że z racji oktawy Bożego Narodzenia w najbliższy piątek nie ma postu. Na ten świąteczny czas zapomnijmy o pokutach i postach i „niech radość w Panu będzie naszą siłą!”". Uważam jednak, że jest to błąd i dziś wstrzemięźliwość obowiązuje jak w pozostałe piątki roku.

Przy okazji warto chyba dodać, że Święta Bożego Narodzenia to nie są święta tylko i wyłącznie "radości i wesela", bo po radosnym dniu Narodzenia Pana Jezusa nadchodzą dni, w których wspomina się tych którzy za wiarę oddali zycie: św. Szczepana, Młodzianków. Radość żłóbka wiąze się nierozerwalnie z cierpieniem krzyża.

 Re: Czy dziś (piątek w Oktawie BN) obowiązuje post?
Autor: kaśka (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2007-12-28 08:50

Pytać należy swojego proboszcza, w każdej archidiecezji może być inaczej bo (jeśli nie ma uroczystości) decyduje o tym biskup.

 Re: Czy dziś (piątek w Oktawie BN) obowiązuje post?
Autor: ks. Marian (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2007-12-28 09:59

Może w którejś z diecezji ks. Biskup wydał ogólną dyspensę albo ks. Proboszcz dyspensował parafian z jakiegoś powodu. Ogólna zasada jest taka jak podał xgm.
ks. Marian

 Re: Czy dziś (piątek w Oktawie BN) obowiązuje post?
Autor: Verba Docent (---.eranet.pl)
Data:   2007-12-28 11:16

A co powiedzieć na temat następującego menu:

śniadanie: łosoś wędzony, bułeczka, masło, kawa, śmietanka, omlet z pieczarkami
drugie śniadanie: kawa, kanapka z tuńczykiem
obiad: śledzik, zupa krem z brokułów z grzankami, pstrąg z grilla, grecka sałatka z oliwkami i serem feta, lampka Rheinriesling 2003,
podwieczorek: herbata i kremówka papieska
kolacja: wybór serów francuskich, lampka czerwonego burgunda.

Mięsa nie uświadczysz ni grama ale czy aby z pewnością postne?
Pewnie z 5000 kcal. Żeby to spalić to jutro cały dzień musiałbym biegać wokół Wawelu. Odpuszczę więc sobie, zezwalając jedynie na drobny grzeszek w postaci jednej kremówki papieskiej (na spółkę z koleżanką małżonką - jak grzeszyć to nie indywidualnie), bom przecież teraz z Krakowie.

 Re: Czy dziś (piątek w Oktawie BN) obowiązuje post?
Autor: Agata (---.stny.res.rr.com)
Data:   2007-12-28 19:13

Do ksiedza moderatora,
Bylam u spowiedzi i powiedzialam ksiedzu, ze w piatek jadlam mieso, ksiadz odpwiedzial mi, ze to nie jest grzech, ze tutaj w Ameryce w piatki nie ma postu. Bylam tym niesamowicie zaskoczona. Niech ksiadz wyjasni mi to prosze, bo nic juz nie rozumiem. Pozdrawiam :)

-----------

To nie jest tak, ze Kosciol ma prawo zmiany Ewangelicznego wezwania do pokuty. Kosciol nie ma prawa zmiany niczego w Biblii. Aby wiernym przypominac o ascezie, o pokucie, do Soboru Watykanskiego II w calym Kosciele byl piatkwoy post jakosciowy (od miesa). Jednak SW II zmienil w niektorych krajach, podkreslam zmienil, a nie zniosl dyscypline praktyke pokuty. Zamienil post piatkowy na jalmuzne. Zapewne widzisz, ze w USA w kosciele w niedziele najczesciej sa dwie skladki, tace. Do roku 1989 wierni Kosciola w Polsce korzystali z tej formy pomocy Kosciola z Zachodu (budowa kosciolow, sponsoring uczelni katolickich, seminariow i domow zakonnych, paczki, dary...). Natomiast biskupi polscy podczas SW II stwierdzili, ze katolicy w Polsce w tamtych czasach (czy wiesz, kiedy obradowal SW II?) ze wzgledu na ubostwo nie sa w stanie pomagac materialnie innym Kosciolom w swiecie, zatem aby przypominac o potrzebie ascezy w Polsce ciagle obowiazuje piatkowy post jakosciowy (od miesa).
moderator

 Re: Czy dziś (piątek w Oktawie BN) obowiązuje post?
Autor: Agata (---.stny.res.rr.com)
Data:   2007-12-28 22:30

Ks. moderatorze, teraz jest wszystko jasne. Dzieki serdeczne za wytlumaczenie. Pozdrawiam :)

 Re: Czy dziś (piątek w Oktawie BN) obowiązuje post?
Autor: Marta (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2007-12-29 00:01

A gdzie mozna sie dowiedziec w ktorych krajach obowiazuje wstrzemiezliwosc, a w ktorych jalmuzna? W Anglii raczej nie ma podwojnego zbierania na tace (chyba tylko raz bylo na Caritas) i wstrzemiezliwosci piatkowej tez raczej nie ma, sadzac po menu parafialnej zabawy zorganizowanej w piatek.
A Polacy mieszkajacy za granica? Obowiazuja ich angielskie, amerykanskie czy polskie przepisy koscielne? Bo juz nie rozumiem.

-------------

Kryterium obowiazywalnosci zasad ascezy ustanowionych przez lokalne (krajowe) episkopaty nie jest narodowosc, ale aktualne miejsce przebywania. Innymi slowy, katolikow (z Polski, Wloch, Wietnamu czy Paragwaju) przebywajacych w Anglii, Brazyli, Polsce, Indiach (itd.) obowiazuja zasady ustanowione przez lokalny episkopat.
A jak je poznac? Wystarczy zapytac miejscowego ksiedza.
moderator

 Re: Czy dziś (piątek w Oktawie BN) obowiązuje post?
Autor: marysia (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2007-12-29 09:01

/.../

Prosze zajrzec na stronę i zastosować punkt 1.

moderator

 Re: Czy dziś (piątek w Oktawie BN) obowiązuje post?
Autor: Gośka (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2007-12-29 11:54

Trochę się pogubiłam. Czy zupy w piątek można jeść? Wiem, że to głupie pytanie, ale one są gotowane na wywarze z mięsa.

------------

Prosze pocztac:
www.katolik.pl/forum/read.php?f=1&i=193667&t=193516
moderator

 Re: Czy dziś (piątek w Oktawie BN) obowiązuje post?
Autor: Monika75 (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2007-12-29 16:12

Wydaje mi się że jeśli gdzieś biskup czy proboszcz udziela duspensy na piątkową wstrzemięźliwośc od potraw mięsnych to powinno to zostać wyraźnie zaznaczone w ogłoszeniu, a nie podawane że wstrzemięźliwość nie obowiązuje ze względu na oktawę Bożego Narodzenia (bo to jest bzdura i wprowadzanie ludzi w błąd).

 Re: Czy dziś (piątek w Oktawie BN) obowiązuje post?
Autor: J (---.hsd1.nj.comcast.net)
Data:   2007-12-29 20:05

Agato, małe uzupełnienie:). W Stanach w piątki Wielkiego Postu obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.
Warto zaopatrzyć się w katolicki kalendarz (akurat na czasie).
Pozdrawiam :)

 Re: Czy dziś (piątek w Oktawie BN) obowiązuje post?
Autor: Agata (---.stny.res.rr.com)
Data:   2007-12-29 22:53

Nawet osoba uposledzona wie, ze niedziela jest swietem :) Pozdrawiam :)

 Re: Czy dziś (piątek w Oktawie BN) obowiązuje post?
Autor: J (---.hsd1.nj.comcast.net)
Data:   2007-12-30 00:32

No trochę rozwinę :) Kalendarze te zawierają informacje przydatne dla katolika. Są w nich zaznaczone dni, w których obowiązuje post oraz dni obowiązkowego uczestnictwa we Mszy św. Z tymi ostatnimi też jest nieco inaczej niż w Polsce. Na przykład obchodzona 8 grudnia uroczystość Niepokalanego Poczęcia jest właśnie takim dniem w USA.

 Re: Czy dziś (piątek w Oktawie BN) obowiązuje post?
Autor: Hana (---.aster.pl)
Data:   2008-01-05 15:26

Oktawa Wielkanocna i Bożonarodzeniowa wszędzie jest w randze Uroczystości czyli nie obowiązuje post. I biskup czy proboszcz nie musi dodatkowo dawać dyspensy - taką odpowiedź uzyskałam od liturgisty.
Pozdrawiam

 Re: Czy dziś (piątek w Oktawie BN) obowiązuje post?
Autor: Ania (213.25.9.---)
Data:   2008-04-21 21:56

tu masz tabelę pierwszeństwa obchodów liturgicznych: http://mojadroga.urs.pl/liturg1.htm#7 - dni w oktawie Wielkanocy są - owszem - wśród uroczystości, ale dni oktawy Bożego Narodzenia są już wśród świąt.

 : Czy (piątek w Oktawie BN) obowiązuje post?
Autor: Zofia (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2012-12-29 22:11

Mam wątpliwość, czy w oktawie Bożego Narodzenie obowiązuje post, ja myślę, że nie, ale inni twierdzą inaczej i mam wątpliwość. Dziękuję.

---
Proszę zapoznać się z tym wątkiem:
http://www.katolik.pl/forum/read.php?f=1&i=315306&t=315306
z-ca moderatora

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: