logo
Czwartek, 26 kwietnia 2018
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
Kanał czerwony
Kanał zielony
 
 
 Czy można pójść na mszę protestancką zamiast katolicką?
Autor: Michał (89.243.255.---)
Data:   2008-02-06 01:00

Czy można pójśc na mszę protestancką zamiast na msze katolicką, w święto nakazane, jeżeli są pewne trudności logistyczne, czy trzeba się spowiadać z tego jak ze zwykłej nieobecności na mszy?
Dziękuję.

 Re: Czy można pójść na mszę protestancką zamiast katolicką?
Autor: Michał (---.zabrze.net.pl)
Data:   2008-02-06 01:16

Obiecałem poprawę, ale nie mogę, Imienniku, to jest silniejsze ode mnie. Oczywiście idź na mszę protestancką, jeśli taką znajdziesz. Z nieobecności na Mszy w święto nakazane trzeba się spowiadać. Proszę.

 Re: Czy można pójść na mszę protestancką zamiast katolicką?
Autor: Marta (78.147.101.---)
Data:   2008-02-06 01:19

Michale, jesli sa powazne trudnosci logistyczne, to w ogole nie musisz sie spowiadac, ze nie poszedles na Msze. Jesli chcesz uczynic jakis zamiennik, to teoretycznie mozesz isc na nabozenstwo protestanckie. Zawsze lepiej jakos tam swietowac niedziele z bracmi innego wyznania, niz nie swietowac w ogole.
Uswiadomie Cie tylko ze: nabozenstwa protestanckie nie sa Mszami w katolickim tego slowa rozumieniu, czyli Jezus nie jest obecny pod postacia chleba i wina. Poza tym nie wiem o jaki odlam protestantyzmu Ci chodzi, ale w wiekszosci kosciolow protestanckich nawet w niedziele nie ma czegos co wyglada jak Msza, przewaznie sa psalmy, czytania z Biblii, pospiewamy troche i kazanie.
Punkt drugi: swieta nakazane w Kosciele Katolickim nie musza byc w ogole swietami w innych Kosciolach. Czyli mozesz miec wieksze trudnosci logistyczne ze znalezieniem kosciola, ktory bedzie mial jakies nabozenstwo w ten dzien, no chyba ze w Boze Narodzenie.
Po trzecie, jesli to o Srode Popielcowa Ci chodzi, to nie, nie jest ona swietem nakazanym, nakazany jest za to post (jeden posilek do syta i dwa mniejsze, oczywiscie bez mieska) w Srode Popielcowa. Oczywiscie zachecam do pojscia do kosciola jesli to mozliwe.
Pozdrawiam

 Re: Czy można pójść na mszę protestancką zamiast katolicką?
Autor: Verba Docent (---.eranet.pl)
Data:   2008-02-06 07:50

Pójść można, choćby przez ciekawość. Przestrzegam jednak przed "religijną buchalterią". To za tamto, bilans musi się zgadzać, robić to czy tamto bo będzie grzech i (o zgrozo) trzeba będzie się spowiadać.
Sens uczestnictwa w mszy jest inny niż buchalteria. Do spowiedzi przystępujemy nie tylko aby wyliczyć grzechy.

 Re: Czy można pójść na mszę protestancką zamiast katolicką?
Autor: Kasia (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2008-02-06 09:17

A co w przypadku, kiedy bracia protestanci celebrują nabożeństwo o strukutrze bardzo podobnej do Mszy Św. razem z księdzem katolickim i on wypowiada słowa konsekracji? W takim razie to jest Eucharystia, czy nie? Jak to jest faktycznie, bo na tegorocznym spotkaniu Taize w Genewie takie celebracje wywołały wiele emocji wśród pobożnych katolików.

 Re: Czy można pójść na mszę protestancką zamiast katolicką?
Autor: Michał (---.zabrze.net.pl)
Data:   2008-02-06 13:06

Wspólnota Taize ma w swym składzie kilku kapłanów katolickich, ponadto bracia mają od SW II specjalne pozwolenie na mocy ktorego mogli u siebie przechowywać Naświętszy Sakrament. Ponadto ich rozumienie Najświętszego Sakramentu i Mszy Św. jest katolickie, więc w tym przypadku nie ma żadnego problemu.
Jednak problem przedstawiony jest rzeczywisty i dotyczy niektórych kościołów lokalnych w Kościele katolickim. Już to kiedyś przedstawiałem na forum, ale zostało ocenzurowane. Austria, sobota wieczór, dojeżdżamy do misteczka, w którym spędzimy kilka dni. Z tablicy ogłoszeń na kościele katolickim wynika, że właśnie powinna się kończyć Eucharystia, widocznie była ekspresowa. Ale następnego dnia w niedzielę o 10-tej coś powinno być. Jest to jedyny kościół w promieniu 30 km, więc śpimy spokojnie. Rano jesteśmy z wyprzedzeniem przeciskając się przez mały tłumek przy wejściu do prawie pustego kościoła. Rozpoczyna się celebra, bogato oprawiona w śpiew. Część ludzi opuszcza jednak kruchtę. Wszystko przebiega normalnie aż do ofiarowania. Na ofiarowanie wychodzą prawie wszyscy. W jego trakcie zostajemy pokropieni wodą święconą. Po czym celebracja kończy się w tępie ekspresowym. Służba liturgiczna opuszcza procesyjnie ołtarz, wraz z niezbyt formalnie przyodzianym celebransem. Truchtem gonimy za nimi wraz z równie oszołomionymi Włochami. W zakrystii wyjaśnia się nieporozumienie. To nie jest ksiądz, to nie była Msza, tylko koncert ekumeniczny. Dopadamy księdza, który po cywilu tajniaczy się z gitarą w kościele. Uspokaja nas, że wszystko w porządku, ten koncert to był równoważnik niedzielnej Eucharystii, choć bez przeistoczenia. Na usilne żądanie udziela nam niechętnie Komunii. Tej niedzieli to była jednyna "usługa" katolicka w promieniu 30 km. Bez komentarza. Podobno mają jeszcze jako alternatywę Eucharystii niedzielnej niedzielne ekumeniczne wycieczki w góry. Ksiądz był z siebie bardzo zadowolony.

 Re: Czy można pójść na mszę protestancką zamiast katolicką?
Autor: Ks.dk.Radek (---.adsl.alicedsl.de)
Data:   2008-02-06 13:16

Witam. Po pierwsze nic nie zastapi Mszy Swietej ktora sprawowana jest w Kosciele Katolickim. Protestanci maja nabozenstwo ktore opiera sie na czytaniu Pisma i gloszeniu slowa. To tak, jakby pojsc sobie na nabozenstwo np. Majowe zamiast na Msze Swieta. Jesli chodzi o Taize to jest to cos zupelnie innego, gdyz jest to zgromadzenie w ktorym sa katolicy jak i ewangelicy. Jest wystawienie Najswietszego Sakramentu itp. Jednak nie ma koncelebracji miedzy pastorem protestanckim i ksiedzem katolickim gdyz nie ma takiej mozliwosci. Na takie zachowanie nalozone sa kary koscielne. Oczywiscie pastor moze uczestniczyc we Mszy Swietej ale jest on uczestniczacym tak jak inni wierni - nie ma nic wspolnego w tym momencie z celebransem. Zreszta Papiez Jan Pawel II tez w ten sposob laczyl sie z bracmi w wierze.
Wiec jesli nie jestes chory lub masz mozliwosc dojechania do nawet dalej polozonego kosciola to nieobecnosc na Mszy Swietej jest grzechem ciezkim. Ale nie o to przecierz chodzi, chodzi o Chrystusa ktory jest tam obecny. Nie wyobrazam sobie Jezusa ktory mowi: wiesz nie przyjde dzisiaj do ciebie bo musialbym pol godziny byc w drodze. Spojrzmy na Msze Swieta nie z perspektywy przymusu ale szansy.
Jesli chodzi o srode popielcowa, to rzeczywiscie nie ma obowiazku bycia na Mszy Swietej.
Pozdrawiam

 Re: Czy można pójść na mszę protestancką zamiast katolicką?
Autor: Mały (---.dip.t-dialin.net)
Data:   2008-02-06 23:31

Wszystko ważne już powiedziano, ja tylko dodam, że "struktura" samego nabożeństwa jest w kościołach ewangelicko-augsburgskich, czy ewangelicko-metodystycznych bardzo podobna do naszej mszy - laik może sie dac zmylić ;) zwłaszcza jeśli język obcy, więc uwaga wskazana. Poza tym wprawdzie nie wyobrażam sobie, żeby w ramach, powiedzmy, EU nie istniała fizycznie możliwość uczestniczenia w niedzielnej mszy katolickiej jeśli jednocześnie istnieje możliwość uczestniczenia w nabożeństwie protestanckim (czyli nie znajdujesz się w dzikiej głuszy), gdyby jednak tak było, to myslę, ze chyba lepiej pójść do protestantów, niż nie pójść wcale.

 Re: Czy można pójść na mszę protestancką zamiast katolicką?
Autor: Taw (128.39.220.---)
Data:   2008-02-08 09:08

Nie ma czegos takiego jak KOSCIOL protestancki. Po drugie we wspolnocie protestanckiej nie ma kaplanow. Pastorzy i "biskupi" protestanccy to zwyki swieccy, ich swiecenia sa niewazne. Jak juz wyzej powiedziano, ich "msza" to zadna msza w sensie katolickim.

Pozdrawiam

 Re: Czy można pójść na mszę protestancką zamiast katolicką?
Autor: Wiesław (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2008-02-08 09:25

Po pierwsze: u prostestantów nie ma żadnej "Mszy", bo oni w ogóle nie uznają jej charakteru ofiarnego. Jest tylko jakieś quasi-nabożeństwo z czytaniem ich Biblii i kazaniem.

Po drugie: jeśli nie mamy możliwości uczestniczenia we Mszy Świętej katolickiej, to lepiej samemu, z modlitewnika, prześledzić modlitwy mszalne, przeczytać sobie lekcję i Ewangelię z danego dnia. No cóż, Eucharystii nie będzie - ale u protestantów też by nie było.

Po trzecie: na nabożeństwa protestanckie, traktowano jako zastępstwo Mszy Świętej lepiej nie chodzić. Choćby dlatego, że kazanie będzie niezgodne z nauką Kościoła, heretyckie - wobec czego może być zagrożeniem dla naszej wiary.

 Re: Czy można pójść na mszę protestancką zamiast katolicką?
Autor: Kasia (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2008-02-08 12:58

Mam paru znajomych, którzy na nabożeństwo do braci odłączonych poszli tylko tak, jednorazowo, żeby sie z innymi pomodlic. I już tam zostali. To smutne i oczywiscie swiadczy o ich niedojrzalosci i poszukiwaniu przezyc a nie Boga. Ale moze lepiej z tym uwazac.

 Re: Czy można pójść na Mszę protestancką zamiast katolicką?
Autor: merkaba (---.xdsl.centertel.pl)
Data:   2012-04-06 12:28

protestanci nie maja Mszy.

 Re: Czy można pójść na Mszę protestancką zamiast katolicką?
Autor: Przemysław (---.play-internet.pl)
Data:   2016-11-13 16:25

Witam. W tym temacie nasuwa się kwestia wysłuchania mszy św. przez radio, czy jej obejrzenia w telewizji. Obecnie większość z nas ma dostęp do internetu przez telefon komórkowy. Nie mogąc uczestniczyć fizycznie w Eucharystii z powodu braku kościoła katolickiego w danym kraju/regionie możemy w niej uczestniczyć np. dzięki transmisji w Polskim Radiu. Pozdrawiam

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: